Izbori da, ali kad? Opozicija vaga studentski zahtev za vanredne izbore
Komentari12/05/2025
-20:30
Nakon što su se studenti u blokadi usaglasili oko poziva da se raspišu vanredni parlamentarni izbori, iz opozicije nešto manje saglasja. U najkraćem, opozicionari idu od bezrezervne podrške studentskom zahtevu do pitanja treba li se ići na birališta bez boljih izbornih uslova i jasnih stavova o najvažnijim državnim pitanjima.
Od kada su studenti u blokadi pozvali na momentalno raspuštanje Skupštine Srbije i izbore, u javnosti se postavlja pitanje - kakva bi mogla da bude uloga opozicionih stranaka, ukoliko dođe do novih izbora. Iako studenti već mesecima žele jasnu distancu od političkih partija, deo analitičara smatra da bi predstavljanje izborne lista iza koje su studenti išlo lakše uz korišćenje infrastrukture opozicije koja čini trećinu parlamenta.
Podršku za raspisivanje izbora između ostalih dali su Zeleno-levi fronti, DS, Ekološki ustanak, Kreni-promeni, PSG. Narodni pokret Srbije i pre zahteva studenata se zalagao za vanredne izbore. Mnogi postavljaju pitanje izbornih uslova poput SSP-a odakle navode da je opasna teza da bi i pored ovakvih uslova sigurno pobedila lista iza koje stoje studenti. Iz POKS-a su za izbore, ali nakon prelazne vlade. Deo opozicije pre podrške studentima želi da čuje stavove o ključnim državnim pitanjima, poput Kosova i Metohije ili EU. Takva poruka stigla je od Branimira Nestorovića. Slične poruke stižu i od novog DSS-a, a ovo je objašnjenje.
"Onoga trenutka kada izađu na izbore, oni postaju politički subjekt koji mora da se izjasni o svim ovim stvarima, jer to podrazumeva vođenje politike, zašto, ako bi neka studentska lista pobedila na takvim izborima, što je skroz legitiman ishod, pa zašto bi onda ta studentska lista rekla, evo mi ćemo vladati tri ili šest meseci da pripremimo uslove za nekog drugog, ne onda oni u punom kapacitetu treba da vladaju 4 ili 8 godina ili onoliko koliko imaju podršku naroda", naveo je Miloš Stanković iz DSS-a.
I u Novom DSS-u su mišljenja da su izborni uslovi u Srbiji veoma loši i da ih je mogla popraviti prelazna vlada. U oceni izbornih uslova saglasni su i u Demokratskoj stranci. Ipak, kažu mora se iskoristiti trenutak u kome, kako tvrdi predsednik DS-a, studenti uživaju većinsku podršku građana
"Verujem da je dobro da se izborni uslovi promene, ali ovoga trenutka, jedan od najznačajnijih aktera, na društvenoj sceni, na političkoj sceni Srbije, studentski pokret je izašao sa zahtevom za raspisivanjem izbora i sada mi nemamo mogućnost da to vratimo nazad. Ovo je jedan nepovratak postupak, nepovratan proces. DS, sa onim logističkim kapacitetima koje ima, sa onim znanjima o izbornim nepravilnostima koje čini režim, stoji kao podrška uz naše studente da te izborne nepravilnosti smanjimo i svedemo na najmanju moguću meru", rekao je Srđan Milivojević, predsednik Demokratske stranke.
Još se ne zna sledeći potez vlasti. Visoka funkcionerka Srpske napredne stranke Ana Brnabić ovako odgovara na pitanje Euronews Srbija kakav bi bio stav njene stranke ako se studenti obrate Aleksandru Vučiću i zatraže izbore:
"Ako lepo zamole predmetnu nenadležnu instituciju, ja znam da je Aleksandar Vučić čovek velikog srca, tako da, možda im izađe u susret, a možda i ne, nego samo da vidimo svi pričamo o tim izborima, a niko se nije obratio sa obrazloženjem predsedniku da raspiše vanredne parlamentarne izbore", navela je Brnabić.
Određeniji nije bio ni sam predsednik koji je iz Moskve ranije poručio da se na izbore neće dugo čekati. Koliko, nije precizirao.
Komentari (0)