Politika

Hajde da razgovaramo: Kakve poruke iz Brisela stižu Srbiji i kako ih tumače u Beogradu?

Komentari
Hajde da razgovaramo: Kakve poruke iz Brisela stižu Srbiji i kako ih tumače u Beogradu?
Euronews - Copyright Euronews

Autor: Euronews Srbija

13/05/2025

-

08:19

veličina teksta

Aa Aa

Emisija "Hajde da razgovaramo" autorke i voditeljke Lijane Kašiković ima za cilj da donese svež pristup aktuelnim temama iz svakodnevnog života.

Gledaoci Euronews Srbije će svakog radnog dana moći od 16.00 do 17.30 da uživaju razgovorima koji se tiču porodice, društva, psihologije, ekonomije i drugih relevantnih tema koje često izostaju iz vesti dana.

U izdanju za utorak, 13. maj , izdvajamo:

Analiziramo značaj dvodnevne zvanične posete predsednika Evropskog saveta Antonija Koste Srbiji. Šta ova poseta signalizira u trenutku kada se evropski putevi Zapadnog Balkana ponovo intenzivnije preispituju? Kakve poruke donosi Brisel – i kako ih tumači Beograd? Naš gost je dr Slobodan Zečević, naučni savetnik u Institutu za evropske studije, sa kojim razgovaramo o političkoj simbolici, konkretnim očekivanjima i realnim dometima ove posete. Da li je ovo novo poglavlje u odnosima Srbije i Evropske unije – ili još jedan u nizu protokolarnih susreta bez suštinskog pomaka?

U Srbiji danas živi oko 4.000 dece i čak 70.000 odraslih koji ne unose gluten. Da li sistem, tržište i zajednica prepoznaju njihove potrebe? Povodom Međunarodne nedelje nutritivnih alergija koja se obeležava širom sveta, u Beogradu će biti održan prvi Gluten Free Festival, koji organizuje Nacionalno udruženje "Alergija i ja", a na kojem posetioce očekuju brojni izlagači, degustacije, preventivni pregledi, kreativne radionice i saveti stručnjaka. Biće reči o svakodnevnim izazovima, ali i o rešenjima – kako da ishrana bez glutena ne bude privilegija, već pravo dostupno svima. U emisiji otvaramo važno pitanje dostupnosti, kvaliteta i sigurnosti bezglutenske ishrane i o tome razgovaramo sa predsednicom udruženja "Alergija i ja" Snežanom Šundić Vardić. 

Kako spojiti sport, biznis i ekologiju u jednu inspirativnu priču? Odgovor stiže sa terena Ade Ciganlije, gde će 17. maja biti održan jedinstveni ekološki turnir u basketu – ECOCOURT BUSINESS 3x3. Pod sloganom #aktivirajsezaokolinu, ovaj turnir već četvrtu godinu zaredom okuplja društveno odgovorne kompanije koje kroz timsku igru promovišu fizičku aktivnost, ali i važnu poruku o očuvanju životne sredine. Do sada je zahvaljujući ovom projektu prikupljeno više od 700 kilograma recikliranog otpada – a ove godine cilj je još ambiciozniji. U emisiji razgovaramo sa Sanjom Minić, osnivačicom i direktorkom ECOCOURT turnira, o tome kako izgleda kada se sport i održivost susretnu na istom terenu, zašto je važno aktivirati se za prirodu – i kako dobra energija jednog dana može prerasti u pokret.

Kada umetnička fotografija sretne narodnu tradiciju – nastaju Boje iskona. Tako je Ljubiša Tešić, umetnik fotografije, nazvao svoju zbirku radova posvećenu narodnim nošnjama Srbije iz 19. i 20. veka. Svila, vuna, zlatne niti i bogatstvo veza – kroz objektiv su postali više od istorijskog zapisa. Oni su postali album sećanja, priča o ljudima, identitetu i snazi kulture koja je odolela vremenu. U razgovoru sa autorom otkrićemo kako je nastajala ova kolekcija, zašto ga nošnje inspirišu i koliko je važno sačuvati ono što nas određuje.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija