Politika

Ibrahimović za Euronews: Evropa pokušava da bude geopolitički subjekt, a nas interesuje da sačuvamo Srbe na KiM

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

20/05/2025

-

12:15

veličina teksta

Aa Aa

Naslovnim stranicama dnevne štampe dominiraju telefonski razgovor Donalda Trampa i Vladimira Putina, uz nagoveštaje pomaka ka prekidu rata u Ukrajini, dok domaće teme obuhvataju političku krizu na Kosovu i Metohiji i posetu šefice evropske diplomatije Kaje Kalas Beogradu.

O temama dnevne štampe za Euronews Srbija je govorio Ibro Ibrahimović, član predsedništva Socijalističke partije Srbije.

Tramp i Putin razgovoraju danas: Razgovor koji može da utre put miru?

Svi svetski mediji i svetska javnost se bave razgovorom koji bi mogao da utiče na dinamiku pregovora u vezi sa krajem rata u Ukrajini, a Ibrahimović ističe implikacije tekućeg sukoba upravo na kretanja u svetu.

"Ušli smo u četvrtu godinu ruske agresije, ili specijalne vojne operacije, u zavisnosti kako to gledate, i mislim da taj zaista užasan bratoubilački rat treba da prestane što pre. Ovo što se dešava u ovom trenutku mislim da je vrlo značajno ne samo za Ukrajinu, gde se dešava demografska katastrofa, oko 10 miliona Ukrajinaca je napustilo svoju zemlju, nego ima implikacije na ceo svet, pa i na Srbiju. Vidimo ovu situaciju oko gasnog sporazuma i našeg odnosa prema Rusiji i neusklađivanje spoljne politike sa spoljnom politikom EU. Važno je da razgovori počnu", rekao je Ibrahimović.

On smatra da Trampova uloga u pregovorima može biti ključna.

"Mislim da je važno da se Tramp uključio, jer on može da bude garant jednog održivog mira. Ne znam da li će doći do trajnog mira ili do zamrzavanja sukoba u momentu u kojem su stali na ratištu, ali u svakom slučaju me raduje svaki pokušaj da dođe do održivog i trajnog mira", dodao je Ibrahimović.

Euronews

 

Kao što je najavljeno, šefica evropske diplomatije Kaja Kalas trebalo bi da poseti Beograd, a sa sobom donosi tri ključne teme: odnos Srbije prema Rusiji, dijalog Beograda i Prištine i reforme na evropskom putu. Ibrahimović u ovom slučaju ističe složenost srpske pozicije.

"Ono što mislim da je važno da znamo je da 75 odsto gasa uvozimo iz Rusije i Rusija jeste naš važan strateški partner. Kada pričamo o gasu, ne samo o ceni gasa, cena gasa utiče praktično na sve cene i proizvoda i usluga u Srbiji, tako da je i cena važna. Saradnja s Rusijom je važna, ne samo u ekonomskom smislu, već i u duhovnom smislu, sigurno 70–80 odsto ljudi u Srbiji jeste duhovno povezano s Rusijom i odnosi s Rusijom imaju veliki značaj", objašnjava Ibrahimović.

On naglašava i važnost drugih partnera.

"Sa druge strane, mi se kao zemlja nalazimo u izuzetnom razvojnom momentu, u smislu da u jednom složenom geopolitičkom trenutku imamo odnose s globalnim silama, pre svega sa Sjedinjenim Američkim Državama. Čini mi se da smo zaboravili da smo potpisali sporazum o strateškom dijalogu sa Sjedinjenim Američkim Državama i to zaista omogućuje državnom vrhu da neposredno razgovara s donosiocima političkih odluka u Beloj kući, i to je jako važno za Srbiju", kaže Ibrahimović.

Politička kriza na Kosovu i dijalog Beograda i Prištine

Kada je u pitanju druga tema koju sa sobom donosi Kaja Kalas, koja se tiče dijaloga Beograda i Prištine, neizbežna je tema politička i institucionalna kriza na Kosovu i Metohiji.

Zastoj u konstituisanju Skupštine privremenih institucija tzv. Kosova dodatno otežava dijalog Beograda i Prištine.

"Situacija na Kosovu je zaista sve komplikovanija i složenija, i čini mi se da je tema Kosova i Metohije skrajnuta i stavljena na marginu pored ovih globalnih tema. Mislim da treba da se bavimo time, i drago mi je da ste vi danas postavili jednu temu, a problemi koji se dešavaju na Kosovu i Metohiji, problemi sa ženskom populacijom, mislim da su važne teme“, rekao je Ibrahimović.

On ukazuje na slabljenje Kurtijevog političkog uticaja.

"Kosovo je u jednoj institucionalnoj krizi, mislim da ćemo ući u seriju parlamentarnih izbora, negde na jesen bi trebalo da budu lokalni izbori, ali gotovo sam siguran da će doći do novih parlamentarnih izbora i da će Kosovo doživeti taj bugarski scenario u kojem je za četiri godine praktično bilo sedam parlamentarnih izbora", kaže on i nastavlja:

"Sa druge strane, pitanje normalizacije odnosa Beograda i Prištine je upitno zato što Kurti više nije snažan politički činilac, i to se najbolje videlo na izborima u Albaniji, gde Kosovo pre svega nije bila tema, a Kurtija takođe niko nije spominjao", objašnjava Ibrahimović.

Euronews/Vladislav Ćup

 

Ibrahimović izražava zabrinutost zbog položaja Srba na Kosovu.

"Normalizacija Prištine i Beograda je moguća kada dođete u situaciju da prestanu svi ovi pritisci, prestanu napadi na srpsko stanovništvo, i ne samo srpsko stanovništvo, nego i ostale nacionalne manjine", kaže on i dodaje:

"Prošle godine ste imali 124 etnički motivisana napada. Od 1. januara do juče smo imali 55 napada. To je praktično svaki drugi, treći dan. I u takvom ambijentu pričati o normalizaciji odnosa je malo licemerno“, kaže Ibrahimović.

Na kraju, Ibrahimović primećuje da Evropa, koja ima sopstvene probleme, ima svoju ulogu u rešenju problema Srba na KiM.

"Evropska unija ima svojih problema, velikih problema, problem s Amerikom, problem s otklonom Amerike od Evrope, problem s tim da Evropa pokušava da u narednoj deceniji bude geopolitički subjekt, ali ono što nas najviše interesuje je način na koji možemo da sačuvamo živote, imovinu i kulturnu i versku baštinu Srba na Kosovu i Metohiji", dodaje Ibrahimović.

Gostovanje Ibra Ibrahimovića u celosti pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija