Politika

Da li je policija adekvatno reagovala tokom protesta prethodnih dana?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

01/07/2025

-

21:32

veličina teksta

Aa Aa

Studentske i građanske blokade ulica i raskrsnica ušle su u treći dan, a počele su nakon što se u Beogradu, 28. juna, održao protest "Vidimo se na Vidovdan". One su organizovane tokom prethodna dva dana u Beogradu, Čačku, Nišu, Novom Sadu ali i drugim gradvima širom Srbije. 

Učesnici ulice uglavnom blokiraju kontejnerima i tako što neprekidno prelaze pešačke prelaze, a kada policija ukloni jednu blokadu, oni prelaze na drugu raskrsnicu. 

Kako su poručili, blokade su nastale jer jedan broj građana i studnata traži od nadležnih institucija da oslobode sve one koji su u subotu uveče, nakon protesta, uhapšeni, ali takođe zahtevaju i raspisivanje vanrednih izbora, kao i prekid javnog skupa u Pionorskom parku. 

Bivši pomoćnik načelnika UKP MUP Srbije Dejan Radenković komentarišući za Euronews Srbija protekle događaje, pre svega hapšenja, kaže da je posao policije da postupa po Zakonu policije i po zakonskim aktima, a to je, kako je objasnio, pravilnik o upotrebi sredstava prinude, gde su jasno definisani načini ko i kada izdaje naređenja i u kojoj meri može da se primenjuje sila.  

Tanjug/Marko Đoković

 

To znači, objašnjava dalje Radenković, nagšavajući da govori iz policijskog aspekta, da je policijski posao “da štiti i poštuje zakon, ali i da postupa po njemu ukoliko to nadređeni procene”

“Zaista ću reći kao neko ko je proveo tolike godine u policiji, da su u slučaju pre svega intervencije koja se desila 28. juna ispunjeni bili svi uslovi za intervenciju policije. Ono što znamo, došlo je do remećanja javnog reda, došlo je do napada na policajce koji su bili u kordonu i koji su štitili jedan deo građana. Siguran sam da bi bilo isto i u suprotnom slučaju, da su krenuli iz ovog drugog pravca u pravcu ovih drugih. Policija bi isto postupila”, rekao je on osvrćući se pre svega na dešavanja tokom subote uveče. 

Kako dodaje, policija je tu tako da štiti sve građane, njihovu imovinu, ali i ustavni poredak ali kako dodaje i državne institucije koje se nalaze tu. 

“Sve ono što smo videli da se desilo posle 21 čast u subotu, mora da naglasimo da je reč o jednom broju građana, veći deo građana je otišao kući i razišao se bez ikakve druge namere, niti je želeo da napravi određeni incident, ali jedan deo, taj manji, je prišao očigledno postavljenom kordonu policije”, kaže on. 

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Na pitanje kako policija treba da postupi u ovakvim slučajevima, Radenković kaže da za to postoji određeni pravilnik, kako dodaje postupa se u skladu sa bezbednosnom procenom koja je i tada izvršena, odnosno pre samog događaja. 

“Po pravilniku, po zakonu policije, u ovakvim slučajevima rukovodi načelnik policijske uprave ili se reši na koga on ovlasti. U tom slučaju se daje upozorenje i naređenje građanima da ne mogu da urade to što su zamislili. Ako se ogluše, kaže se jasno da će se pristupiti intervenciji, sem u hitnim slčajevima. U ovom slučaju bilo je čak elemenata za hitno postupanje policije, a to je da je čak i povređen jedan deo policajaca”, rekao je on. 

Upitan da li je primetio prekoračenje sile u jednom delu postupanja, kaže da na osnovu video zapisa ne može to da tvrdi, ali navodi da uvek može da postoji ta mogućnost. 

Euronews Srbija

 

“Može da postoji mogućnost da je došlo do prekoračenja u vršenju u nekom delu postupanja. Mislim kasnije kad se nešto dešavalo, odnosno kad se ta masa raširila svuda po gradu. Možda je tada i došlo do prekoračenja, ali znam kako policija funkcioniše, znam da ne želi ni takve pripadnike u svojim redovima, one koji prekorače svoje ovlašćenje. Zato i postoji služba unutrašnje kontrole”, kaže on. 

Kako objašnjava, unutrašnja kontrola ne pripada direkciji policije, gde inače pripadaju i svi ovi policajci koji su bili na terenu, već je direktno vezana za Ministarstvo unutrašnjih poslova. 

“Oni su vezani za ministra, odnosno pomoćnika ministra koji rukovodi službom za unutrašnju kontrolu. On je taj koji preduzima sve mere i radnje kako bi utvrdio da li je došlo do prekoračenja ovlašćenja. To znači da se proveravaju svi snimci koji su prikupljeni tada, da li iz kamera koje su javne, gradske, policijske. Da znamo, svi ovakvi skupovi i svi skupovi poput i utakmica i neki drugi su skupovi gde može da dođe do snimanja od strane policije. To je po zakonu da može i treba da bude snimeno kako bi se utvrdilo postupanje policije i pojedinaca u određenoj situaciji”, dodao je on. 

Kao dalje objašnjava, proveravaju se svi snimci koji mogu da pokažu šta se sve tačno dešavalo u datom trenutku. 

“To je nešto što može tužilac da uzme u obzir i da proverava da li su relevantni. Tada se identifikuje pojedinac ili grupa i dalje se postupa po proceni”, rekao je on. 

Kompletno gostovanje pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.  

Komentari (0)

Srbija