"U turbulentnoj Evropi Srbija gradi saveznike": Stručnjaci o značaju posete francuskog ministra spoljnih poslova
Komentari17/01/2026
-09:47
Poseta francuskog ministra spoljnih poslova Žan-Noela Baroa Srbiji predstavlja značajan trenutak u bilateralnim odnosima dve zemlje, naglašavajući ne samo diplomatske, već i ekonomske i geostrateške benefite za Srbiju. U svetlu globalnih turbulencija, poput rata u Ukrajini i pregrupisavanja sila u Evropi, ovakvi susreti se vide kao ključni za pozicioniranje Srbije na međunarodnoj sceni. Eksperti ističu da ova poseta nije samo formalnost, već prilika za izgradnju poverenja i rešavanje škakljivih pitanja poput Kosova i Metohije, kao i podrške Republici Srpskoj.
Profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković ocenjuje da spoljna politika Srbije ide u pravcu prevazilaženja ksenofobije i izolacionizma koja se često pripisivala našoj zemlji. On ističe da svaki kontakt sa državnicima gradi "zid" saradnje, ističući velike uspehe u poslednjih nekoliko godina, posebno zahvaljujući harizmi predsednika Vučića. Prema Petričkoviću, ključno nije ono što se kaže javno, već ono što se dogovara privatno, gde se gradi poverenje.
"Kada je Francuska u pitanju, Makron i Vučić su više puta razgovarali o važnim škakljivim pitanjima satima i da se videti da Srbija od tog odnosa ima koristi", kaže on, dodajući da ne treba zaboraviti ulogu Francuske kao važne sile, uprkos iscrpljenosti ratom u Ukrajini.
Petričković naglašava da su Francuzi i dalje izuzetno značajni partneri u globalnom političkom pozicioniranju. Svaka poseta i potpisani sporazum, prema njemu, ide uzlaznom putanjom, sa posledicama koje su za Srbiju bitne u geostrateškom smislu. On ističe da je važno zauzeti mesto sa dobrim saradnicima, gde ekonomski sporazumi približavaju strane i olakšavaju nesuglasice oko Kosova.
"Jako će biti težak period, jer se ta globalna geostrateška pregrupisavanja i te kako odražavaju na Evropu. To je jedna vrsta stepenika i to nam daje jednu vrstu ohrabrenja da u ovako teškim vremenima, sa ovako vođenom spoljnom politikom, možemo imati neku vrstu benefita za nacionalnu bezbednost, ekonomsku stabilnost i prosperitet", kaže Petričković.
Posebno se osvrće na izjavu francuskog ministra da je Francuska "na srpskoj strani". Petričković tumači da to znači mnogo u turbulentnim vremenima Evrope, gde dolazi do heterogenosti među članicama. On navodi da se ovo odnosi na podršku Republici Srpskoj i rešavanju trajnog statusa Kosova, gde je francuska podrška ključna.
"Ako se kaže u tom tonu da su našoj strani zasigurno sam utiska da se tiče Republike Srpske, pitanje trajnog statusa Kosova i da ta podrška je jako bitna", kaže on.
Aleksa Grubešić iz Centra za društvenu stabilnost vidi ovu posetu kao šansu za razvoj i približavanje EU. On ističe da postoji ekonomska i bilateralna saradnja, sa investicijama u infrastrukturu gde učestvuju francuski partneri.
"Govorimo o tom metrou gde se bilateralnim sporazumom učvršćuje ta saradnja, od toga da je firma Vansi je preuzela beogradski aerodrom i vidimo sjajne rezultate koliko se povećao broj letova i poboljšao aerodrom", citira Grubešić, navodeći i firme za otpad, reciklažu i energiju, ali i tehnologiju za modularne nuklearne elektrane.
Lični odnos između Makrona i Vučića, prema njemu, odrazio se na poboljšanje odnosa i ekonomije. Grubešić ističe strateška pitanja poput Kosova, kada je Francuska blokirala članstvo Kosova u Savetu Evrope pre godinu i po dana.
"Činjenica da je Makron bio u Srbiji, održao govor na srpskom jeziku, sve to utiče na naše odnose", kaže on.
Sa slabljenjem Nemačke, Francuska se ističe kao lider, a Srbija je to prepoznala, evocirajući istorijske odnose. Prema Grubešiću, ovo rezultuje podrškom za nacionalna pitanja, poput Republike Srpske, kao i kupovinom Rafala.
On podseća da je decenija vladavine SNS donela saradnju sa Nemačkom i 100.000 radnih mesta, ali da se sada više vidi uticaj Francuske.
"Važno je prepoznati kako se kreću geopolitička kretanja i da mi povučemo poteze koji će biti u interesu naše države i građana", zaključuje Grubešić.
Kompletno gostovanje možete pogledati u videu iznad
Komentari (0)