Politika

Mićin učestvovao na sastanku gradonačelnika zelenih gradova Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu

Komentari
Mićin učestvovao na sastanku gradonačelnika zelenih gradova Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu
Tanjug/Grad Novi Sad - Copyright Tanjug/Grad Novi Sad

veličina teksta

Aa Aa

Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin učestvovao je danas u Londonu na sastanku gradonačelnika Zelenih gradova Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) na kojem je poručio da je grad na čijem je čelu član Zlenih gradova od 2019. godine, kao i da su nakon niza sprovedenih projekata u toku i novi projekti koji će dopprineti održivom razvoju Novog Sada.

"Novi Sad je od 2019. godine deo porodice Zelenih gradova i ponosni smo na rezultate koje smo ostvarili u saradnji sa EBRD-om. Uz njihovu podršku modernizovali smo deo voznog parka javnog prevoza nabavkom 29 autobusa na komprimovani prirodni gas i 10 električnih autobusa, izradili Akcioni plan zelenog grada i pokrenuli značajne projekte u oblasti energetike i zaštite životne sredine. Pred nama su i novi projekti, poput energetske sanacije višeporodičnih stambenih zgrada i unapređenja regionalnog sistema upravljanja otpadom, koji će dodatno doprineti održivom razvoju našeg grada" rekao je Mićin.

U saopštenju kabineta gradonačelnika Novog Sada navodi se da je ovaj sastanak održan pod nazivom "Ulaganje u sutra: Izgradnja zelenih i otpornih gradova za sve", a sam skup je organizovan povodom obeležavanja desetogodišnjice programa EBRD "Zeleni gradovi", koji okuplja više od 50gradova sa tri kontinenta.

Samit je otvorila predsednica EBRD-a Odil Reno-Baso, a u okviru skupa, Mićin je prisustvovao i radnom sastanku koji je za gradonačelnike gradova učesnika organizovala Reno-Baso, a koji je bio posvećen razmeni iskustava i razgovorima o daljem razvoju programa "Zelenih gradova".

Grad Novi Sad je programu "Zeleni gradovi" pristupio 2019. godine, kada je potpisana Potvrda o posvećenosti izradi Akcionog plana zelenog grada (GCAP), a uz podršku EBRD-a i donatorskih fondova izrađen je taj strateški dokument koji definiše prioritete i mere za unapređenje životne sredine i održivog razvoja grada.

Mićin je istakao značaj partnerstva Novog Sada i EBRD-a u realizaciji projekata koji doprinose zelenoj tranziciji i unapređenju kvaliteta života građana.

Kao panelista na sesiji posvećenoj građevinarstvu, koju je moderirala direktorka kompanije "Infra Europe" Elena Gordejeva, Mićin je predstavio projekat solarno-termalnog postrojenja za daljinsko grejanje sa sezonskim skladištenjem toplotne energije, koji će po završetku biti drugo najveće sezonsko skladište toplote na svetu.

"Novi Sad ima jedan od najrazvijenijih sistema daljinskog grejanja u jugoistočnoj Evropi, koji pokriva više od 76 odsto objekata u gradu. Upravo zato posebnu pažnju posvećujemo energetskoj sanaciji stambenih zgrada i modernizaciji sistema grejanja. Naš cilj nije samo da proizvodimo čistiju energiju, već i da je racionalnije koristimo. Dekarbonizaciju ne posmatramo isključivo kao obavezu, već kao priliku da smanjimo troškove energije, poboljšamo kvalitet života građana i izgradimo otporniji i održiviji energetski sistem. Projekat solarno-termalnog postrojenja omogućiće proizvodnju više od 118.000 kilovat-sati čiste toplotne energije godišnje i smanjenje potrošnje prirodnog gasa za oko 20 odsto", poručio je Mićin.

Govoreći o izazovima i mogućnostima u oblasti energetske efikasnosti zgrada, Mićin je istakao da Novi Sad u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike i Evropskom bankom za obnovu i razvoj, razvija javni ESCO model, koji će omogućiti sprovođenje energetske obnove višeporodičnih stambenih zgrada u većem obimu.

Tokom zasedanja u Londonu, gradonačelnici, predstavnici međunarodnih institucija i stručnjaci razmatrali su teme od značaja za održivi urbani razvoj, uključujući elektrifikaciju gradova, dekarbonizaciju sistema grejanja, otpornost na klimatske promene, upravljanje vodama, kao i primenu savremenih tehnologija u funkcionisanju gradova.

 

Komentari (0)

Srbija