Šta znači dolazak Zelenskog u Beograd? Petrov i Milićević o poseti predsednika Ukrajine
Komentari
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski boravio je nedavno u prvoj zvaničnoj poseti Srbiji, gde je razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o bilateralnim odnosima i aktuelnim međunarodnim pitanjima. Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov i ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević kažu da poseta primer da Srbija vodi nezavisnu politiku.
Govoreći o pozitivnim aspektima posete Volodimira Zelenskog Beogradu, Milićević kaže da je sve važno kada razgovarate sa prijateljskom državom.
"Nemojte nikada da zaboravite da je Ukrajina uvek bila Srbiji prijateljska država jer nije prihvatila nezavisnost takozvanog Kosova", podvukao je Milićević.
Kako kaže, razgovor i poseta predsednika Ukrajine dolaze iz jasnog stava da Srbija razgovara sa svima, ali odluke donosi samostalno.
"Srbija je spremna da razgovara i sa Briselom, i sa Pekingom, i sa Kijevom, i sa Moskvom, ali da vodi svoju srpsku politiku“, navodi Milićević.
Euronews Srbija
On je parafrazirao stav predsednika Srbije Aleksandra Vučića, navodeći da će Srbija nastaviti da vodi samostalnu politiku, zadrži vojnu neutralnost i odluke donosi isključivo u interesu građana i u skladu sa svojim nacionalnim interesima.
"Ne treba nikada da zaboravimo da je Ukrajina država koja nije prihvatila nezavisnost takozvanog Kosova i znamo koliko Kurti, koliko Priština ludi zbog te posete i kakve su reakcije imali tokom jučerašnjeg dana, ali mi treba da nastavimo da gajimo prijateljske odnose", rekao je Milićević.
Ipak, Milićević je ukazao na domaće i regionalne centre moći koji svaki korak predsednika i državnog rukovodstva pokušavaju negativno da okarakterišu i iskoriste za napad na državno rukovodstvo.
"Kako su oni preneli, Srbija i Ukrajina će zajednički raditi na izradi dronova. A rečenica je glasila da će Srbija jačati sopstvene kapacitete za izradu dronova, pri čemu nijednog trenutka nije pomenuto da će sa Ukrajinom raditi na izgradnji zajedničke fabrike za izradu dronova. Dakle, da skratim, Srbija će nastaviti da vodi sopstvenu nezavisnu politiku, kao što je to činila i do sada", podvukao je Milićević.
Petrov: Srbija se dosledno drži principa međunarodnog prava
Petrov je saglasan sa Milićevićem da vodimo ne samo doslednu politiku, ali se i nadovezao ističući da se dosledno držimo principa međunarodnog javnog prava.
"Pošto se mi toga držimo dosledno, ne samo u prethodnih nekoliko godina, nego bih rekao i u jednom dužem vremenskom periodu, onda je sasvim logično da možemo da razgovaramo praktično sa svima, a naročito sa Ukrajinom i njenim predsednikom, zato što od 2022. godine mi nismo negirali da tamo postoji sukob koji se u međunarodnom javnom pravu definiše kao agresija", rekao je Petrov.
Euronews Srbija
Ipak, ističe da je jedino što Srbija nije učinila, mada to očigledno nekima najviše i smeta, uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji.
"Apsolutno se ništa nije promenilo osim što je Zelenski došao u Beograd", zaključio je Petrov.
On je istakao da je poseta značajna i sa stanovišta evropskog puta Srbije, imajući u vidu različite teorije o tome kako, na koji način i kada će doći do proširenja Evropske unije, među kojima je i ona da bi u Uniju moglo istovremeno da uđe više država.
Kompletan razgovor pogledajte u video klipu na početku teksta.
Komentari (0)