Politika

Sastanak Vučića i Dodika: Dogovorena podrška Srbije Republici Srpskoj, "mir i stabilnost zajednički suštinski interes"

Komentari

Autor: Euronewsw Srbija

15/04/2022

-

14:13

Sastanak Vučića i Dodika: Dogovorena podrška Srbije Republici Srpskoj, "mir i stabilnost zajednički suštinski interes"
Sastanak Vučića i Dodika: Dogovorena podrška Srbije Republici Srpskoj, "mir i stabilnost zajednički suštinski interes" - Copyright Instagram.com/buducnostsrbije

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom.

"Veze Republike Srbije i Republike Srpske nikada nisu bile snažnije i niko nikada neće moći da ih poremeti. Razgovarali smo o svim važnim pitanjima, razumeli težinu pozicije u kojoj se srpski narod danas nalazi i dogovorili podršku Srbije Republici Srpskoj, kako ekonomsku, tako i u svim drugim oblastima", navedeno je na instagram profilu buducnostsrbijeav.

Kako se dodaje, mir i stabilnost regiona su suštinski interes Srbije i Srpske, "kao i jedinstven stav o važnim političkim pitanjima za Zapadni Balkan, ali i Evropu".

Navodi se da je Dodik preneo Vućiću da se na njega i na Republiku Srpsku vrše veliki pritisci po pitanju unutrašnje političke situaicje u BiH, i da je Vučić rekao da Srbija neće i ne može da prihvati primenu Bonskih ovlašćenja, niti uvođenje sankcija rukovodstvu Republike Srpske, te da će raditi na daljoj pomoći narodu RS, uz poštovanje integriteta Srpske u okviru BiH.

Vučić i Dodik dogovorili su da po formiranju nove Vlade Srbije, prva zajednička sednica bude održana u Banjaluci.

Sastanci nakon što je Šmit suspendovao Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske

Podsećamo, Vučić se juče u Beogradu sastao i sa Visokim predstavnikom u Bosni i Hercegovini Kristijanom Šmitom. Posle sastanka je saopšteno da su dvojica sagovornika analizirali situaciju u regionu, posebno u Bosni i Hercegovini.

Kako je navedeno, Kristijan Šmit je izneo svoje viđenje razloga za upotrebu Bonskih ovlašćenja, a predsednik Vučić je izrazio jasno neslaganje sa poslednjim odlukama i primenom Bonskih ovlašćenja, za koje smatra da ne doprinose stabilnosti.

"Vučić i Šmit su se saglasili da je očuvanje mira u Bosni i Hercegovini i celom regionu od presudnog značaja za ekonomski napredak Zapadnog Balkana", piše u saopštenju.

Kristijan Šmit je došao u Beograd nakon što je, po prvi put od stupanja na dužnost, upotrebio Bonska ovlašćenja i doneo Odluku kojom je faktički poništio Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske, koji je Narodna skupština Republike Srpske usvojila 10. februara ove godine. On je ranije svoju odluku saopštio na pres konferenciji pred zgradom OHR-a, a odluka je stupila na snagu odmah po objavljivanju na internet-stranici.

"Svi koji ne budu poštovali ove moje odluke, moraju snositi pravne posledice. I kada je reč o ličnoj odgovornosti i kad je reč o transkacijama. Optimističan sam sad i spreman da sada dođemo do dobrih odluka", rekao je tada. 

Prema Zakonu čiji je pun naziv Zakon o izmenama i dopunama Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine koji je Šmit doneo i kojim je ukinuo propis RS, pod državnom imovinom podrazumeva se: nepokretna imovina koja pripada državi Bosni i Hercegovini na osnovu međunarodnog Sporazuma o pitanjima sukcesije, koji su 29. juna 2001. god. potpisale države Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Slovenija i Savezna Republika Jugoslavija, nepokretna imovina na kojoj je pravo raspolaganja i upravljanja imala bivša Socijalistička Republika Bosna i Hercegovina do 31. decembra 1991. godine,  poljoprivredno zemljište, koje državnom imovinom smatra Ustavni sud Bosne i Hercegovine u svojoj odluci u predmetu br. U-8/19, reke, šume i šumsko zemljište koje je Ustavni sud Bosne i Hercegovine u svojim odlukama u predmetima br. U-9/19 i br. U-4/21 utvrdio kao državno vlasništvo.

Milorad Dodik je međutim rekao da će Zakon stupiti na snagu bez obzira na "pokušaj Kristijana Šmita da ga suspenduje".

"Naš Službeni glasnik će to objaviti. On stupa na snagu. Obaveza svih organa u Republici Srpskoj je da postupaju u skladu sa tim. Nikakva odluka pojedinca, pogotovo takvog kao što je Šmit, ne može to da zaustavi i neće zaustaviti. Oni će pokušati da to guraju putem Tužilaštva BiH, ali dobro, to očekujemo, nije ovo laka borba. Ja nisam došao ovde da se lagodno provodim, kao što to neko iz opozicije čini i radi", naveo je Dodik.

Šta je prethodilo novom zatezanju?

Nakon proglašenog Ukaza o Zakonu o nepokretnoj imovini, Šmit je pozvao vlasti RS da stave zakon van snage. Nakon toga usledile su reakcije drugih političkih atera u BiH koji su pozivali Šmita da primeni svoja Bonska ovlašćenja i stavi van snage pomenuti zakon.

Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić, je komentarišući sankcije Vlade Velike Britanije srpskom članu Predsedništva BiH Miloradu Dodiku i predsednici Republike Srpske Željki Cvijanović, ocenio da je "to jasna poruka koja govori šta vlasti Velike Britanije misle o antidržavnim aktivnostima političara iz Republike Srpske". On je tako pozvao i Kristijana Šmita da stavi Zakon o nepokretnoj imovini RS van snage.

Takođe, i tri stranke na vlasti u sarajevskom kantonu, DP BiH, Narod i Pravda i Naša stranka, od Kristijana Šmita tražile su da iskoristi bonska ovlašćenja i smeni predsednicu Republike Srpske Željku Cvijanović, zbog, kako su naveli, potpisivanja neustavnog, antidejtonskog zakona o imovini.

Šta su Bonska ovlašćenja

Podsetimo, Šmitov prethodnik, Valentin Incko, odlazeći  sa mesta Visokog predstavnika iskoristio je mogućnost bonskih ovlašćenja nametnuvši izmene Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, a kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, čime se produbila politička kriza u ovoj zemlji.

Zbog izmena Zakona, predstavnici vlasti RS povukli su se iz državnih institucija.

Takođe, Republika Srpska do danas osporava institciju Visokog predstavnika, ističući njegovu nelegitimnost i nepriznavanje od strane Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, što je u vezi i sa prethodno pomenutim spornim izmenama Krivičnog zakona, koje je doneo Visoki predstavnik.

Bonska ovlašćenja ustanovljena su decembra 1997. godine na bonskom zasedanju Saveta za sprovođenje mira. Njih visoki predstavnik koristi da: donosi amandmane na ustave Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, donosi zakone i njihove izmene i dopune, smenjuje izabrane funkcionere i državne službenike i zabranjuje im učešće na izborima, oduzima građanska prava i lična dokumenta bez prava na žalbu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija