Fokus

Strah od nuklearnog sukoba između Indije i Pakistana: Mogu li događaji u Kašmiru dovesti do rata?

Komentari
Strah od nuklearnog sukoba između Indije i Pakistana: Mogu li događaji u Kašmiru dovesti do rata?
Tanjug/AP/Mukhtar Khan - Copyright Tanjug/AP/Mukhtar Khan

Autor: Euronews Srbija

08/05/2025

-

10:00

veličina teksta

Aa Aa

Indijska vojska izvela je vazdušne udare na devet lokacija u Pakistanu, kao odgovor na teroristički napad u Kašmiru, za koji su okrivljene radikalne islamističke grupe. U tim napadima poginulo je najmanje 26 osoba, dok je 46 povređeno, saopštila je pakistanska vojska. S druge strane, indijske vlasti su potvrdile da je u pakistanskom granatiranju duž Linije kontrole stradalo najmanje deset civila, a 32 osobe su povređene.

Podsetimo, Indija je izvela 24 "precizna raketna napada", a vojska te zemlje je saopštila da su napadi bili usmereni na uništavanje terorističkih infrastruktura, a ciljevi "pažljivo odabrani" kako bi se minimalizirala šteta po civile. 

Pakistan tvrdi da je najmanje 26 ljudi stradalo, a 46 povređeno u indijskim napadima, optužujući Indiju da su u napadima stradali i civili, uključujući žene i decu, dok su se oštećivale brojne kuće duž Linije kontrole (LoC).

Tanjug/AP/M.D. Mughal

 

S druge strane, na indijskoj strani ubijeno je najmaje 10 ljudi, a povređene su najmanje 32 osobe. Svi smrtni slučajevi zabeleženi su u okrugu Ponč, koji se nalazi u blizini "Linije kontrole", granice između Indije i Pakistana.

Portparol pakistanske vojske Ahmed Šarif Čaudri optužio je Indiju za "nepromišljeno ponašanje" i pozvao međunarodnu zajednicu da reaguje na ovo kršenje suvereniteta Pakistana, a ubrzo je reagovalo i Ministarstvo spoljnih poslova Pakistana pozvavši ambasadora Indije u Islamabadu kako bi formalno izrazilo protest zbog napada.

Tenzije ne prestaju gotovo 80 godina 

Kašmir je postao žarišna tačka u odnosima između Indije i Pakistana otkako su se obe zemlje oslobodile britanske vlasti 1947. godine, podseća profesorka Fakulteta političkih nauka i predsednica Instituta za azijske studije Dragana Mitrović.

U razgovoru za Euronews Srbija, profesorka objašnjava da su uzroci njihovog sukoba veoma duboki, te da sporenja oko razgraničenja u Kašmiru ne prestaju decenijama unazad.

"Bilo je i ranije manjih međugraničnih i vojnih sukoba, optuživanja jedne i druge strane. Naročito je Indija često optuživala, a Pakistan imao i probleme da demantuje, da je sponzor terorističkih organizacija", navodi naša sagovornica. 

Tanjug/AP/K.M. Chaudary

 

Naglašava i da je Pakistan u prošlosti neretko koristio svoju poziciju "slabije strane".

"Ovog puta je nažalost došlo do vojnog sukoba ograničenog nivoa, uprkos tome što su u međuvremenu dve zemlje postale članice Šangajske organizacije za saradnju koja sadrži i elemente vojnog saveza u sebi i uprkos tome što su mnogi moćni centri koji održavaju odlične odnose sa ove dve zemlje da spomenemo samo Moskvu i Peking zapravo pokušavali da utiču na obe strane da se ne upuste u produbljivanje sukoba", dodaje Mitrović. 

Postoji li opasnost od nuklearnog sukoba?

Razlog zbog kog međunarodna javnost strahuje od ovog sukoba jeste to što obe zemlje poseduju nuklearno naoružanje.

Indija i Pakistan su tokom godina povećavali svoje vojske i nuklearne arsenale. Indija je prva sprovela nuklearni test 1974. godine, a potom još jedan 1998. godine. Pakistan je ubrzo nakon toga izveo svoje nuklearne testove, samo nekoliko nedelja kasnije. 

Od tada su se strane naoružavale stotinama nuklearnih bojevih glava, sistemima za isporuku raketa, naprednim borbenim avionima i modernim oružjem.

Tanjug/AP/Dar Yasin

 

Profesorka Mitrović kaže da svet sa zabrinutošću prati dešavanja u Kašmiru, međutim, smatra da neće doći do nuklearnog sukoba

"To bi po mom mišljenju bio suviše veliki izazov, kada bi ih upotrebila pre svega pakistanska strana kao slabija. Tako nešto ne bi imalo podršku ni jedne države. Mislim da to nije izgledno, ali svakako deluje kao pretnja i povećava zabrinutost svih koji prate šta se dešava", dodaje ona.

Niko u regionu ne želi sukob

Ubrzo nakon najnovijeg sukoba, međunarodna javnost izrazila je zabrinutost zbog mogućnosti daljeg pogoršanja situacije.

Moskva je pozvala na uzdržanost i izjavila da je duboko zabrinuta zbog eskalacije vojne konfrontacije, dok su zvaničnici u Londonu i Parizu istakli da će obe strane morati da rade na smanjenju napetosti kako bi se izbegla veća destabilizacija regiona.

Zabrinutost je, među ostalim, izrazio i američki predsednik Donald Tramp, koji je izjavio da je "šteta" što je došlo do napada i izrazio nadu da će situacija brzo biti rešena.

Tanjug/AP/Fareed Khan

 

Naša sagovornica ponovo podseća na Šangajsku organizaciju za saradnju, navodeći da zemlje u regionu takođe ne priželjkuju eskalaciju sukoba.

"To bi naravno ugrozilo i obe zemlje, bilo kakvo pogoršanje, čitav region, mnoge formate saradnje čiji su oni članovi, ali sve to celini otvarajući još jedno ratno žarište. Dakle, niko sad razuman ne želi da dođe do zaoštravanja ovih neprijateljstava između Indije i Pakistana", zaključuje Mitrović.

Događaj koji je prethodio napadu na Pakistan

Pre otprilike dve nedelje, ubijeno je 26 turista koji su posećivali popularno izletište u Kašmiru pod upravom Indije. Svi koji su stradali, osim jednog, bili su indijski državljani. 

Zvanični Nju Delhi je odmah svalio krivicu na Pakistan, smanjio diplomatske veze i obustavio učešće u važnom ugovoru o podeli vode.

Islamabad je negirao bilo kakvu umešanost i izjavio da će svaki pokušaj da se zaustavi ili preusmeri voda koja pripada Pakistanu smatrati aktom rata.

Tanjug AP/Dar Yasin

 

Kako tenzije rastu, indijska mornarica je saopštila da je izvela probne raketne udare kako bi pokazala svoju snagu, a indijski premijer Narendra Modi je obećao da će goniti napadače “do kraja sveta”, dok su UN pozvale susede da pokažu “maksimalnu uzdržanost”.

 

Podeljeni region je sada jedno od najozbiljnije vojno naoružanih mesta na svetu. Decenijama su domaće militantne grupe, koje traže ili nezavisnost Kašmira ili njegovo pripajanje Pakistanu, ratovale sa indijskim bezbednosnim snagama, u nasilju koje je dovelo do smrti desetina hiljada ljudi. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet