Fokus

Rakić za Euronews: Evropa je bila uplašena rezultatima razgovora Trampa i Putina, jer se nije govorilo samo o Ukrajini

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

21/05/2025

-

12:19

veličina teksta

Aa Aa

Naslovne strane dnevne štampe razmatraju tenzije između Rusije i Ukrajine, reakcije Evrope na pregovore svetskih lidera, kao i unutrašnja pitanja u Srbiji, poput studentskih protesta, zahteva za vanrednim izborima i evropskog puta zemlje.

Konkretno, telefonski razgovori predsednika SAD Donalda Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina izazivaju zabrinutost u Evropi, dok pregovori o miru u Ukrajini između zaraćenih strana ostaju neizvesni. Evropska unija nastavlja sa sankcijama protiv Rusije, ali se postavlja pitanje da li Amerika menja kurs prema Evropi.

Gost Prelistavanja štampe na Euronews Srbija, Žarko Rakić, spoljnopolitički komentator, pruža dubinsku analizu ovih tema.

"Razgovor Putina i Trampa doneo dogovor da se nastavi sa dijalogom"

Na telefonske razgovore između američkog predsednika Donalda Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina usmerena je globalna pažnja. Ključno pitanje je da li ovi razgovori mogu dovesti do prekida sukoba u Ukrajini, koji traje više od tri godine i izaziva ogromne humanitarne i političke posledice.

"Uopšte nisam optimista da će pregovori brzo početi i da će se još brže završiti. Rat traje već duže od tri godine. Koreni te krize su veoma duboki, tako da je apsolutno nemoguće očekivati da sve može da se završi preko noći. Čak i najveći optimisti više o tome ne govore. U prilog tome najviše ide činjenica da od početka sukoba 2022. godine jedna i druga strana imaju apsolutno nepomirljive stavove i ništa se tu nije promenilo", rekao je Rakić.

On naglašava da su pozicije Rusije i Ukrajine i dalje u potpunom raskoraku.

"Tako kad čujete zvaničnike iz Moskve i iz Kijeva, shvatite da tu će zaista biti teško pokušati da se nađe neki kompromis", kaže Rakić.

On ipak prepoznaje značaj činjenice da je dijalog započet.

"Iako ovaj telefonski razgovor između dvojice svetskih lidera nagoveštava da je dijalog moguć. I sada kad podvučemo crtu i pogledamo šta je najveći uspeh njihovog razgovora, ono što se zna, to je što je dogovoreno da se ponovo razgovara. I to je već nešto, jer zaista slušamo samo nasilje i brojimo mrtve. I reći ću, to je zaista jedan od najtragičnijih sukoba koji je obeležio prvi deo 21. veka", objašnjava Rakić.

On podseća na razmere krize i potrebu za opreznim optimizmom, s obzirom na složenost situacije.

Tanjug/AP

 

Pominjanje Vatikana kao potencijalnog domaćina pregovora izazvalo je različite komentare. Rakić smatra da ova ideja odražava Trampovu sklonost ka političkom marketingu.

"Pa jeste, kao domaćin, bilo je zanimljivih tu komentara da nije to slučajno, novi papa je Amerikanac, pa je Tramp odmah pokušao da ga promoviše. On ima velike osećaje za marketing, pre svega politički marketing. Ti pregovori na bilo kojem nivou su tek početak jednog dugog mirovnog procesa. Na kraju treba da se sastanu ova dvojica svetskih lidera, Tramp i Putin, i to će biti trenutak kada ćemo moći da se nadamo da je mir zaista blizu", kaže Rakić.

On upozorava da su trenutne spekulacije o primirju ili trajnom miru preuranjene.

"Ovo što se danas događa - licitiranje, da li je reč o primirju, da li je reč o prekidu sukoba, da li je reč možda o nekom trajnom miru, zaista nema nikakvog smisla jer ni jedna strana ne želi da i pre početka zvaničnih pregovora, bilo na kom nivou, kvari svoje pregovaračke pozicije. Zato su tvrdi, nepopustljivi i čak se čini da je apsolutno nemoguće da se postigne kompromis", dodaje Rakić.

On primećuje i to da je u krizu uključeno više aktera, od kojih zavisi tempo pregovora.

"Naravno mi očekujemo da rat prestane, da prestanu žrtve, da prestane tragedija ukrajinskog naroda, to je veoma dug put s obzirom da pored Sjedinjenih Američkih Država, Ruske Federacije, Ukrajine, postoji Evropska unija, postoji NATO koji su takođe direktno uključeni u ovu svetsku krizu koja traje toliko dugo i zaista toliko ima različitih interesa i različitih političkih stavova da je teško da vidite u ovom trenutku u kom pravcu će se sve to razvijati", rekao je Rakić.

On izražava skepsu što se tiče izlazne strategije aktera.

"Kad krene jedan takav rat, uvek se pitaju stručnjaci kakva je izglazna strategija onih koji su uključeni. Ja tu izglednu strategiju u ovom trenutku ne vidim", objašnjava Rakić.

"SAD će prodavati Evropi ruski gas po četiri puta većoj ceni nego pre rata"

Evropska unija izražava zabrinutost zbog Trampovog pristupa pregovorima sa Rusijom, dok nastavlja sa sankcijama protiv Moskve. Nedavno usvojen sedamnaesti paket sankcija usmeren je na rusku flotu, ali Rakić ukazuje na složenost njihovog uticaja i šire implikacije za Evropu.

"Sankcije imaju efekta na Rusku Federaciju, ali postoji i efekat koji zovu bumerang, koji je strašan, pre svega po Evropsku uniju. U ovom izveštaju koji ste pročitali postavilo se pitanje da li američki predsednik diže ruke od Ukrajine. Ja mislim da nije to pravo pitanje. Pravo pitanje je da li američki predsednik diže ruke od Evrope. I to je ono što je najgore", kaže Rakić.

On smatra da Tramp vidi Evropu kao ekonomsku priliku, ali i kao teret za Sjedinjene Američke Države.

"U najavi ovog telefonskog razgovora, to je inače treći telefonski razgovor dvojice lidera koji je trajao dva sata i pet minuta, bio je sa prevodima, to je bio dug razgovor, a najtiražniji evropski dnevnik, nemački Bild, u onajn izdanju imao je u vrhu sliku dvojice lidera sa telefonskim slušalicama, sve montaže. To je bilo zaista kao najvažniji svetski događaj. Kada je razgovor okončan, ja sam se pomučio da pronađem izveštaj da je održan razgovor između Trampa i Putina", kaže Rakić i dodaje:

profimedia

 

"Ne da je razočarana, Evropa je bila uplašena onime što mi nismo mogli kao gledaoci, slušaoci ili čitaoci da dokučimo. A to je da rat u Ukrajini nije bio jedina tema razgovora između američkog i ruskog lidera, nego da je mnogo više vremena posvećeno uspostavljanju normalnih odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Ruske Federacije", objašnjava Rakić.

Rakić dalje analizira ekonomske motive iza Trampovog pristupa.

"Tramp je samo u jednoj rečenici provukao i rekao da očekuje blistavu saradnju između Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država, a to u prevodu znači da će Sjedinjene Američke Države, njihove kompanije, prodavati ruski gas Evropljanima po četiri puta većoj ceni nego što je bilo pre izbijanja rata u Ukrajini", ističe Rakić.

On tvrdi i da se "veliki lako dogovore, kao i da ih uopšte ne interesuju stavovi, interesi onih manjih ili onih koji misle da su i dalje veliki".

"Tramp je shvatio da je Evropa za SAD bila samo trošak"

S tim u vezi, Rakić smatra da se u odnosu na status evropskih sila situacija bitno promenila u odnosu na prošla vremena.

"Neke članice Evropske unije žive u davno prošlom vremenu. To su imperijalne sile. Računajući Veliku Britaniju koja je izašla iz EU, ali i Francuska, Holandija, Belgija, Italija, pa čak i Nemačka, sve su bile kolonijalne sile. Tako je i njihovo bogatstvo, odnosno država blagostanja je zasnovana uglavnom na pljački siromašnog dela sveta. Toga više nema, ali je sada situacija promenjena", kaže on.

Rakić naglašava da ova činjenica utiče na američki interes da iskoriste evropsku zavisnost od energenata.

"Sjedinjene Američke Države znaju gde je novac. On je u džepovima i trezorima članica Evropske unije, one su bogate. I zašto bi se oni mučili da idu da kopaju dijamante i rudno bogatstvo po Africi i Latinskoj Americi, kada imaju dobrostojeće klijente u Evropi koji mogu da plate i mnogo skuplji gas i mnogo skuplju naftu i da zaborave da su nekada bile države blagostanja", kaže Rakić.

profimedia

 

On upozorava da ovakav pristup ima dalekosežne posledice za Evropu.

"Za Evropljane to znači da je Tramp shvatio da je Evropa bila samo trošak Sjedinjenim Američkim Državama. U pogledu trgovinske razmene, prošle godine je bilo skoro 150 milijardi minusa na strani SAD. Finansiranje NATO-a, odnosno bezbednosti u Evropi, uglavnom je padalo na teret SAD i Tramp je jednostavno shvatio da tu nema mnogo profita zarad neke ravnotežne straha u Evropi koja, moram priznati, u nekim novim svetskim tokovima postaje neka vrsta slepog creva", objašnjava Rakić.

On dodaje da Evropa gubi na značaju u geopolitičkoj igri, a da Rusija na važnim tačkama igra značajnu ulogu.

"Budućnost sveta je Azijsko-pacifički region. Evropljani su zaboravili da je Rusija i tamo prisutna i da zbog toga ne može da se nikako zaobiđe. Ne govorimo o njenom vojnom uticaju i svemu tome. Ona je uprkos sankcijama među vodećim ekonomskim silama sveta i nije ni čudo što je Moskva posle svega što se dogodilo i ovih 24.000 sankcija potpuno okrenula leđa Evropi i rekla: 'Vi nama ne trebate'", rekao je Rakić.

Gostovanje Žarka Rakića u celosti pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet