Fokus

Dve izraelske rakete pogodile zgradu i raskrsnicu u Teheranu: Poginiulo 17 civila, među žrtvam trudnica i dete (3)

Komentari
Dve izraelske rakete pogodile zgradu i raskrsnicu u Teheranu: Poginiulo 17 civila, među žrtvam trudnica i dete (3)
Dve izraelske rakete pogodile zgradu i raskrsnicu u Teheranu: Poginiulo 17 civila, među žrtvam trudnica i dete (3) - Copyright Printskrin/Instagram/arafatii.mahdi

Autor: BBC

04/07/2025

-

23:13

veličina teksta

Aa Aa

Tokom 12-dnevnog sukoba između Izraela i Irana, dva izraelska raketna udara pogodila su zgradu i prometnu raskrsnicu u iranskoj prestonici, u napadu za koji je Izrael naveo da je ciljao visoke vojne zapovednike.

Snimak napada, koji je objavljen u petak, prikazuje rakete kako pogađaju zgradu i put, dok automobili bivaju izbačeni iz koloseka. Iran je saopštio da je u napadu na četvrt Tajriš 15. juna poginulo 17 civila, među kojima su trogodišnje dete, šesnaestogodišnji dečak i trudnica. Još 46 osoba je ranjeno.

Prvi projektil uništio je tri gornja sprata zgrade za koju se veruje da je u njoj banka i lokalna džamija. Drugi je pogodio vozila zaglavljena u saobraćajnoj gužvi, napravivši ogromnu rupu u tlu, izbacujući automobile i raznoseći delove. Krhotine su padale na vozila i civile.

Meta napada bile su kancelarije Centra za verske poslove, smeštene na gornjim spratovima filijale banke Šahr, prema snimcima i iranskim izveštajima.

Dan kasnije, 16. juna, izraelska vojska je saopštila da je u udaru u istoj oblasti ubila četiri visoka iranska obaveštajna zvaničnika, među kojima i Mohamada Kazemija, šefa obaveštajne službe Islamskih revolucionarnih gardi (IRGC).

Kako prenosi BBC, visoki zvaničnici bezbednosti IRGC-a i ministarstva obaveštajne službe sastajali su se na neformalnoj lokaciji u Tajrišu “kako bi smanjili rizik od napada”.

Jedna od žrtava, koju su iranski novinari i umetnici na društvenim mrežama često pominjali, bio je Saleh Bairami, poznati grafički dizajner, koji je stradao dok je čekao na crvenom svetlu na raskrsnici.

Oštećen glavni vodovodni sistem u Teheranu

Novi snimci prikazuju civile, uključujući motocikliste i putnike u automobilima, kako čekaju na semaforu u trenutku udara. Napad je takođe oštetio, kako su iranski zvaničnici naveli, glavni vodovodni sistem Teherana, zbog čega su neophodne hitne popravke trajale 48 sati.

“Izrael tvrdi da cilja samo vojne objekte, ali pogađa obične ljude u automobilima na crvenom svetlu i razara glavnu vodovodnu cev u Teheranu, ostavljajući ljude bez vode tokom vrelih junskih dana,” napisao je jedan korisnik društvenih mreža uz slike razaranja.

Politička aktivistkinja Azar Mansuri izjavila je da snimci jasno dokazuju ratne zločine nad iranskim civilima.

“Oni kažu da nemaju ništa sa civilima. Ali ovo je Trg Tajriš – desetine civilnih žrtava i ranjenih, užasni trenuci očiglednog zločina nad iranskim narodom,” napisala je Mansuri.

Prema zvaničnim iranskim podacima, u izraelskim napadima na Iran do sada je stradalo više od 900 ljudi, uglavnom civila.

Novi snimci pojavili su se u trenutku kada su se tenzije između Iranske Islamske Republike i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) dodatno zaoštrile.

Član iranskog parlamenta Amirhossein Sabeti izjavio je u petak da će preostali inspektori IAEA uskoro biti proterani iz zemlje.

Ove izjave usledile su dva dana nakon što je iranski predsednik Masoud Pezeshkian primenio zakon kojim se suspenduje saradnja sa IAEA.

Zakon nalaže vladi da prekine svaku saradnju sa agencijom dok se ne obezbedi bezbednost nuklearnih centara i naučnika u Iranu, kao i pravo Irana na obogaćivanje urana.

Ova parlamentarna odluka usledila je nakon izraelskih i američkih udara na iranske nuklearne objekte tokom sukoba. Inspektorima IAEA je sada zabranjen pristup osetljivim lokacijama, uključujući Fordou, za koji su iranski zvaničnici potvrdili da je “ozbiljno i u velikoj meri” oštećen tokom američkog napada.

Komentari (0)

Svet