Fokus

Uzbuna u Litvaniji: Premijer pobegao u sklonište zbog objekta od šperploče, aktivirani NATO avioni

Komentari
Uzbuna u Litvaniji: Premijer pobegao u sklonište zbog objekta od šperploče, aktivirani NATO avioni
Profimedia - Copyright Profimedia

Autor: Tanjug

10/07/2025

-

18:15

veličina teksta

Aa Aa

Bespilotna letelica napravljena od šperploče i pene uletela je u litvanski vazdušni prostor iz Belorusije i srušila se kilometar od granice, ali je utvrđeno da ne predstavlja nikakvu opasnost, saopštili su danas litvanski zvaničnici.

Premijer Litvanije Gintautas Paluckas i predsednik parlamenta Saulijus Skvernalis su nakratko prebačeni u skloništa od bombi kao odgovor na ulazak tog objekta u litvanski vazdušni prostor, prema rečima njihovih portparola.

Avioni NATO za kontrolu vazdušnog prostora Baltika poslati su u to područje, ali su povučeni nakon što je objekat pao na zemlju kilometar od granice, rekao je portparol oružanih snaga Gintautas Ciunis na konferenciji za novinare, prenosi Rojters.

''Objekat sada ne predstavlja nikakvu opasnost, ali još ne znamo koja mu je bila svrha“, rekao je on.

Litvanska ministarka odbrane Dovile Šakalijene izjavila je u pitanju dron-mamac "Gerbera“, namenjen za imitaciju opasnijih dronova "Šahed", izvestila je Litvanska Radio Televizija (LRT).

Šakalijene je kazala da trenutno nema dokaza koji bi potvrdili da li je dron namerno poslat preko granice iz Belorusije u Litvaniju, prenosi Guardian.

Bespilotna letelica je primećena oko 14.00 sati, po lokalnom vremenu, a dron-mamac je leteo na visini od oko 100 metara, brzinom od 50 do 60 kilometara na sat, pre nego što je pao na zemlju.

Gerbera je dron ruske proizvodnje koji se pravi u tri verzije, kao dron za signalnu obaveštajnu službu (SIGINT), eksplozivni dron kamikaza, ili dron mamac.

 

Komentari (0)

Svet