Ogromne rupe u planini: Prvi satelitski snimci štete od američkog "tajnog oružja" na iranskom postrojenju (FOTO)
Komentari
Prvi satelitski snimci iranskog nuklearnog postrojenja Fordo posle sinoćnjeg američkog bombardovanja pojavili su se na društvenim mrežama.
Nekoliko naloga koji prate i analiziraju javno dostupne obaveštajne podatke objavilo je fotografije satelita privatne kompanije "Maksar" na kojima se, kako navode, vide dve rupe u planini ispod koje je navodno pogon za obogaćivanje uranijuma.
"Verovatno su korišćene dve GBU-57 bombe za prodor masivnih utvrđenja (MOP)", napisao je analitičar na nalogu MenchOsint, koji je objavio satelitske snimke
GBU-57 - kako je zvanično nazvan - skraćenica je od Guided Bomb Unit (Jedinica za vođene bombe), a 57 su brojevi dizajna kroz koje je prošao.
Samo SAD mogu efikasno da rasporede GBU-57, i to iz bombardera B-2 Spirit, stelt bombardera sa sedištem u vazduhoplovnoj bazi Vajtman u Misuriju.
Takođe su objavljene satelitske fotografije od 20. i 21. juna na kojima se vidi dugačka kolona kamiona na ulazu u jedan od podzemnih tunela. Takođe je vidljivo nekoliko buldožera.
Prema nekim analizama ulazi u tunele su zatrpavani zemljom, dok je nuklearni materijal odvožen sa lokacije.
To deluje u skladu sa nalazima Međunarodne agencije za atomsku energiju, da da nema radiološke kontaminacije ni u Fordou, ni u Isfahanu, ni u Natanzu.
U postrojenu Fordo su, kao i u Natancu, locirane centrifuge za obogaćivanje uranijuma. U njima se vrši obogaćivanje uranijuma, pa ne bi ni trebalo očekivati radiološku kontaminaciju: u postrojenima za obogaćivanje uranijuma nema fisionih proizvoda koji su glavni izvor zračenja i “radijacije” i ovi se fisioni proizvodi mogu naći samo na mestima gde dolazi do fisije i lančane reakcije – a to su nuklearni reaktori, navodi portal Nuklearna perspektiva.
Komentari (0)