"Učinjena nepravda prema velikom sloju zaposlenih": Hoće li konačno biti ukinuti penali za prevremeno penzionisanje
Komentari30/04/2025
-09:20
U susret Međunarodnom prazniku rada sindikati se spremaju da ponove svoj više puta postavljen zahtev za ukidanje trajnih penala na prevremeno penzionisanje. Sa druge strane, protivnici takve odluke u tom zahtevu vide pojedinačne interese dela zaposlenih prevashodno u javnom sektoru, a ne brigu za opštu populaciju. Postavlja se pitanje koliko je pravedno uvođenje trajnih penala i da li je moguće približiti stavove vlasti i sindikata.
Kada neko odluči da ode u prevremenu penziju, uslovi za muškarce i žene su isti, a to je 40 godina staža i 60 godina života.
Ugrubo rečeno, ko je u proseku zarađivao 80.000 dinara i ima pun radni staž, penzija sa maksimalnim penalima od 20,4 odsto biće oko 40.000 dinara.
Slađana Plavšić iz Udruženja penzionera Stari grad kaže za Euronews Srbija da jedna velika populacija počinje da radi sa 20 godina, da odradi 40 godina i ima 60 godina života, a da im se oduzima od penzije zbog kaznenih penala.
"Takvim zakonima vi jednostavno stvarate siromašno stanovništvo, jedan broj stanovništva je jako siromašan", rekla je Plavšić.
"Kazneni penali socijalno neprihvatljivi"
Sindikati ne odustaju od zahteva za potpuno ukidanje penala.
Kažu da se deset godina primenjivanja ove odluke najbolje vidi u statističkim podacima, a to je da skoro 1,1 milion penzionera prima penziju do minimalne potrošačke korpe.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković kaže za Euronews Srbija da su kazneni penali socijalno neprihvatljivi, navodeći da je učinjena velika nepravda prema velikom sloju zaposlenih koji su znali pravila igre i koliko su morali pojedinačno kao radnici i njihovi poslodavci tokom svog radnog veka da uplaćuju u Fond PIO.
"Kada su očekivali da mogu da odu u penziju, svesni da eventualno neku godinu ranije ako odu, sigurno da moraju da imaju manje iznose u rešenjima o penziji nego oni koji, recimo, imaju nešto duži staž. Ne razumemo zašto je država morala dodatno da ih kazni", rekao je Vuković.
On navodi da oni odavno traže ukidanje kaznenih penala na prevremeno penzionisanje.
"Ovo je sad sedma Vlada kojoj stalno upućujemo inicijativu za izmenu tog zakona", rekao je Vuković.
Tanjug/Vladimir Sporčić
Euronews Srbija se obratio i Fondu PIO kao i Ministarstvu za rad, ali odgovori u vezi sa tim pitanjem nisu stigli.
Šta kažu u Fiskalnom savetu
Zahtev za ukidanje penala u Fiskalnom savetu vide kao populističku meru koja neće pogodovati onima koji rade fizički najteže poslove, već javnom sektoru.
"Nemate besplatnog ručka, razvodnjavate ili ukidate penale, morate da smanjujete svim ostalim građanima penzije i to je nešto što bismo mi u Fiskalnom savetu sa stručne strane nazvali apsolutno nepravičnim jer glavnu korist od toga će imati bivši zaposleni u javnom sektoru koji su inače bili privilegovani. I mogućnost uopšte penzionisanja pre redovne starosne dobi je privilegija. Dakle, sasvim je pošteno da oni koji koriste tu privilegiju za nju i plate", rekao je za Euronews Srbija član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
Iz Fiskalnog saveta ističu da je zakonom predviđeno korišćenje švajcarske formule za obračun penzija, što povlači sa sobom i ograničene rashode za penzije, kao i da se trošak ukidanja penala ne bi mogao preneti na državni budžet, jer, kako kažu, budžet ne bi smeo da finansira penzije.
Čiji argumenti pretežu
Povodom različitih stavova o kaznenim penalima, postavlja se pitanja čiji argumenti pretežu.
Profesor radnog prava na Pravnom fakultetu u Kragujevcu Bojan Urdarević kaže za Euronews Srbija da odgovor na to pitanje zavisi od ugla gledanja.
"Ne možemo reći da i jedni i drugi nisu u pravu. Znači, zavisi samo sa koje strane posmatrate ovaj problem. Prevremena starosna penzija je uvedena još u januaru 2015. godine i od tada se razmišljamo o ovome. Vodimo tu debatu prema kojoj su dovedeni u diskriminatorski položaj oni koji su rano krenuli da rade, pa su već navršili određene godine staža čak i pre 60. godine života i imate situaciju da je njima trajno starosna penzija umanjena za nekih 20,4 odsto, što je i maksimum", rekao je profesor.
On smatra da to nije dobro rešenje i da bi možda trebalo ići prema kompromisu.
Prema njegovim rečima, penali možda imaju smisla u jednom delu, do onog momenta kad osiguranik navrši uslove za sticanje pune starosne penzije po oba osnova, kao što zakon predviđa, a posle toga nema ni govora zašto bi se ti penali primenjivali.
Medija Centar Beograd
"Dakle, ako neko ode u prevremenu starosnu penziju sa 60 godina života i recimo 40 godina staža, što je moguće, moglo bi eventualno da se kaže da penali imaju smisla do 65. godina ako se radi o muškarcu, a nakon toga penali više nemaju nikakvog smisla. Neko rešenje s moje strane išlo bi u tom pravcu jednog pomirenja ekonomske i sindikalne struje. Ne možemo da kažemo da nemaju smisla penali, zato što neko ostvaruje pravo pre vremenena, ali s druge strane nema ni smisla da ovi penali opstanu sve vreme dok on penziju prima kao korisnik", smatra Urdarević.
On je naveo da ispada da se rešenjem o trajnom umanjenju penzije onima koji se prevremeno penzionišu stimuliše kasnije zapošljavanje, što ne bi trebalo da bude slučaj.
"Imate mnoge struke, naročito niže i srednje stručne spreme koji počinju sa radom ranije od visoke stručne spreme, znači oni koji završavaju fakultete, pa ne bi trebalo da trpe po tom osnovu. Ali upravo mislim da je ključna stvar u tome da onog momenta kada svaki osiguranik navrši i godine života i staža kao što zakon uređuje, nema više mesta govora o penalima. Dakle, ovi penali sad iznose 0,34 po mesecu, oni mogu da budu i veći, ali samo da traju do onih godina života kada se ostvaruje pravo na punu penziju, odnosno po godinama i života i staža. To je, mislim, neko najpravičnije rešenje koje će onda i ove ljude negde osvestiti u smislu da ne trpe penale do kraja života, jer zaista ne vidim ni jedan rezon zbog čega bi to tako bilo", rekao je profesor.
On je naveo da su kriterijumi za uvođenje kaznenih penala bili ekonomski, a to je izjednačavanje te mase sredstava koja se prima u proseku do neke 70. ili 80. godine i od toga da onaj ko ode u prevremenu penziju, primaće više novca od onoga ko krene kasnije da je prima.
"Upravo čista ekonomija koja je išla tom nekom logikom da ako neko pre stiče pravo na starosnu penziju, da će duže biti korisnik te penzije, pa su onda tako ti penali uspostavljeni. Baš zato nema smisla da traju nakon što taj korisnik ispuni uslove za starosnu penziju, tj. godine života. Onda bi trebalo da se penali ukinu i takav predlog je već ranije postojao i takav predlog su već ranije sindikati zagovarali", rekao je Urdarević.
On kaže da taj predlog potpuno podržava i da smatra da je krajnje vreme da se to pitanje reši.
"Jer vi onog momenta kad se odlučite na prevremenu starosnu penziju, vas ovi penali prate sve do kraja života i mislim da je to nepravično rešenje u svakom smislu", naveo je Urdarević.
Komentari (0)