Biznis vesti

Đedović Handanović na forumu "Next Milano": Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.

Komentari
Đedović Handanović na forumu "Next Milano": Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.
TANJUG/MRE/NENAD KOSTIĆ - Copyright TANJUG/MRE/NENAD KOSTIĆ

Autor: Tanjug

07/05/2025

-

10:47

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović učestvovala je na forumu "Next Milano" na Univerzitetu Bokoni, gde je govorila o energetskoj tranziciji i rastućoj potrebi za električnom energijom na Balkanu pred više od 1.000 studenata iz svih delova sveta i Srbije, saopštilo je danas resorno ministarstvo.

Ona je ukazala da energetsku tranziciju ne možemo posmatrati odvojeno od energetske bezbednosti i ekonomskog razvoja, te da bismo se, kada bismo zarad viših ciljeva odjednom ugasili sve termoelektrane, suočili s krizom velikih razmera – milioni ljudi ostali bi bez električne i toplotne energije dok bi ugrozili osnovne funkcije privrede, zdravstva, obrazovanja i svakodnevnog života građana.

"Zbog toga Srbija ima ambiciozan i realan dugoročan plan za dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine za koji nam je potrebna bazna energija, i važno je što smo ukidanjem moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana prošle godine otvorili mogućnost da razmatramo i nuklearnu energiju u budućnosti u našem energetskom miksu", rekla je ona tokom međunarodne konferencije u Milanu.

Đedović Handanović je, učestvujući na panelu "Od tranzicije do transformacije: Budućnost globalne energetike" sa Rafaelom Marianom Grosijem, generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), govorila o rastućim potrebama za električnom energijom u svetu.

"Veliki deo mladih danas koristi alate veštačke inteligencije u svakodnevnom životu, a korišćenje tih alata zahteva velike količine električne energije. Data centri su potrošili oko 1,5 odsto električne energije na svetskom nivou i očekuje se da se ovi zahtevi udvostručite do 2030. godine. Naš data centar u Kragujevcu je najveći na Zapadnom Balkanu i zahteva oko 0,35 odsto ukupne potrošnje električne energije u Srbiji, a uskoro ćemo imati i najveći superkompjuter u jugoistočnoj Evropi", rekla je ona.

TANJUG/MRE/NENAD KOSTIĆ

 

Istakla je da moramo da razmišljamo o tome iz kojih izvora dolazi ta energija, koliko nas košta da je proizvedemo i da li ćemo je imati dovoljno ukoliko ne budemo ubrzano gradili nove kapacitete, posebno ako želimo da nam postrojenja i privreda rade na čistu energiju.

Ulaganja u razvoj energetskog sektora

Ministarka je naglasila da su predviđena ulaganja u razvoj energetskog sektora u Srbiji oko 15 milijardi evra u narednih 10 do 15 godina kako bi energetski sektor mogao nesmetano da nastavi da isporučuje električnu energiju za građane, privredu i podržava dalji ekonomski razvoj.

Istakla je, takođe, da Srbija ima osam interkonekcija na prenosnom sistemu i da će nastaviti sa ulaganjima i izgradnjom energetskih koridora.

"Uz proizvodne kapacitete za stabilnost napajanja biće nam potrebna jača prenosna mreža i mi se povezujemo i jačamo prenosne kapacitete sa susednim zemljama Mađarskom, Bosnom i Hercegovinom, Rumunijom i Crnom Gorom", rekla je ona.

TANJUG/MRE/NENAD KOSTIĆ

 

Tokom posete Univerzitetu Bokoni, Đedović Handanović se sastala sa rektorom Univerziteta Frančeskom Bilarijem i Antonelom Karu, dekanom za razvoj i odnose sa alumni zajednicom, s kojima je razgovarala o potencijalima za razvoj saradnje između ove obrazovne ustanove i Srbije.

"Bokoni ima neke od međunarodno najpriznatijih master programa na svetu i mogućnost da se takvi programi otvore i u našoj zemlji bi bila dobra za prilika za sve naše studente, da mogu da steknu diplomu jednog od svetski priznatih fakulteta u svojoj zemlji. To bi obogatilo izbor obrazovnih programa, a svakako je dobro da imamo više mogućnosti i da svoje master programe kod nas imaju i svetski univerziteti. Naravno, poštujući sve međunarodne standarde visokoškolskog obrazovanja", navela je Đedović Handanović.

Ministarka je naglasila da je Srbija centralna zemlja Zapadnog Balkana i da ima potencijal da postane akademski centar regiona.

"Drago mi je da sam kao nekadašnji student ovog fakulteta imala priliku da sa rektorom i rukovodstvom razgovaram o otvaranju Bokoni alumni centra u Beogradu, koji bi okupio nekadašnje studente iz našeg regiona, nudio različite sadržaje i kurseve i praktično ozvaničio već postojeću mrežu", zaključila je ministarka.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis