Biznis vesti

Rabrenović o povećanju minimalca: Dobar kompromis i prilika da se bolje organizujemo, moramo da diverzifikujemo izvoz

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

15/07/2025

-

21:08

veličina teksta

Aa Aa

Odluka Socijalno-ekonomskog saveta o povećanju minimalne cene rada predstavlja primer uspešnog dijaloga u Srbiji, ocenio je Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment državne uprave.

On je gostujući u vestima Euronews Srbija objasnio da se ova odluka fokusira na zaštitu najosetljivijih grupa uz očuvanje ekonomske stabilnosti. Uz to, napominje da ga raduje da je kroz kvalitetan dijalog postignut harminičan odnos po ovom pitanju.

"Čini mi se da je ovo jedan dobar kompromis i prilika da se bolje organizujemo, da više radimo, osmislimo naše izvozne programe i da sa manje novca uradimo više, da postižemo određene uštede i u proizvodnim procesima i uslugama. Onda ćemo još više imati mogućnosti da u ovim vestima, u kojima se radi o povećanju minimalne zarade razgovaramo", kazao je Rabrenović.

On podseća na podatak da je pre nekoliko godina bilo šest puta više onih koji su primali minimalac, kao i da se naša zemlja sve vreme zemlja suočava sa teškim međunarodnim izazovima i posledicama geopolitičkih kriza.

"Polako se ipak borimo sa time da imamo više, da možemo više da uradimo, a okolnosti u kojima poslujemo nisu ni malo lake. Taman smo izašli iz perioda korone, iz lokdaunova. Onda je došlo do rusko-ukrajinskog sukoba i nekih drugih složenih okolnosti na drugim delovima planete, a sve se to, nažalost, preliva kod nas, pre svega kroz veću cenu različitih energenata", kaže naš sagovornik.

On kao dodatne izazove izdvaja usporavanje ekonomije u EU, koja je ključni trgovonski partner Srbije, kao i najavljene carine SAD.  

"To je takođe jedan znak upozorenja da moramo da diverzifikujemo izvoz, ali nadamo se da će se i Evropska unija i SAD približiti u određenim stavovima, kao što smo videli da je postignut dogovor između SAD i Kine, tako da onda u tim mirnim vodama ima više mogućnosti i za tu svetsku podelu rada i za specijalizaciju, i onda su naravno povoljnije procene trendova u budućnosti", ocenio je Rabrenović. 

Ministar finansija Siniša Mali pomenuo je novo povećanje minimalca od 10 odsto od 1. januara, dok sindikati traže više. Na pitanje šta očekuje od tih pregovora Rabrenović pre svega ističe da je Mali pokazao veštinu u vođenju javnih finansija i da će se kroz kvalitetan dijalog pronaći kompromisi.

"Položaj zaposlenih je takav da se oni uvek bore za svoja prava kroz sindikalno organizovanje. Unije preduzetnika i preduzeća vode računa o tome da se ne pređe ta granica kada može da se ugrozi poslovanje i budžetsko ograničenje u svakom preduzeću. Država želi pre svega da obezbedi okvir u kome svi građani mogu da ostvare svoja prava. Jedno od prava je pravo na zaradu, ali mora isto tako da se vodi računa da se nađe taj jedan fini balans. Da se potrudimo, da podižemo produktivnost naših preduzeća, da i u javnom sektoru sa manje novca uradimo više, da vodimo računa o preispitivanju zakona, o kadrovskoj politici, o boljem organizovanju i sve je to deo jedne iste priče o minimalnoj zaradi", kazao je stručnjak i izrazio nadu da će kroz godinu ili dve biti još manje osoba koje primaju minimalnu zaradu.

Ceo razgovor sa Mihajlom Rabrenovićem, u kojem je bilo reči i o mogućim makroekonomskim posledicama povećanja minimalca, pogledajte u videu na početku teksta.

 

Komentari (0)

Biznis