Biznis vesti

Iščekivanje ruskih uzvratnih mera već diže cenu nafte: Pretnje zabranom isporuka zemljama koje podrže limitiranu cenu

Komentari

Autor: Bloomberg / Tanjug / Euronews Srbija

23/12/2022

-

11:33

Iščekivanje ruskih uzvratnih mera već diže cenu nafte: Pretnje zabranom isporuka zemljama koje podrže limitiranu cenu
Iščekivanje ruskih uzvratnih mera već diže cenu nafte: Pretnje zabranom isporuka zemljama koje podrže limitiranu cenu - Copyright profimedia, Unsplash

veličina teksta

Aa Aa

Cene nafte su nastavile danas uspon i na putu su da zabeleže znatan nedeljni rast, nakon najave uzvratnih mera Rusije na zapadno ograničenje izvoznih cena za rusku naftu. Rusija bi, piše Bloomberg, mogla da smanji proizvodnju "crnog zlata" kao odgovor na ograničenje cena koje je Grupa sedam nametnula na taj ruski izvoz, što znači da postoji rizik od manjka tržišne ponude u novoj godini.

Evropska nafta Brent poskupela je za 0,94 posto i barel košta 81,74 dolara, dok je američka WTI nafta skočila za 1,12 procenata na 78,36 dolara po barelu, na trgovanju do 10:12 časova po našem vremenu, prema podacima sa portala oilprice.com.

Potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak izjavio je danas da je ukaz predsednika Vladimira Putina o merama odmazde na ograničenje cene skoro usaglašen i da se njime predlaže zabrana isporuka zemljama i kompanijama koje podrže limitiranu cenu.

"Što se tiče gornje granice cena, u pripremi je predsednički ukaz, skoro je usaglašen i očekuje se da će uskoro biti objavljen“, rekao je Novak u intervjuu emitovanom na televiziji Rosija-24, prenosi agencija Tass.

Novak: Spremni smo da delimično smanjimo proizvodnju

Ukazom se, dodao je, predlaže zabrana isporuka nafte i naftnih derivata zemljama i pravnim licima koja budu tražila da se u ugovorima poštuje gornja granica cena koju su nametnule zapadne zemlje. 

"Spremni smo da delimično smanjimo proizvodnju. Početkom sledeće godine smanjenje bi moglo da bude za oko 500 do 700 hiljada barela dnevno, što je mali obim za nas, ali taj rizik postoji“, rekao je Novak, napominjući da je za Moskvu neprihvatljivo da bude zarobljena odlukama koje donose neprijateljske države.

Predsednik Putin je juče saopštio da će u ponedeljak ili utorak potpisati dekret kojim će Rusija odgovoriti na ograničenje cene, a koji će sadržati "preventivne mere".

Prema Bloombergu, u prvoj punoj nedelji nakon stupanja na snagu (5. decembra) ograničenja cene G7 i zabrane Evropske unije uvoza ruske nafte morskim putem, ukupan obim isporuka iz Rusije je potonuo za 54 posto.

AP Photo/Manu Brabo, File

 

Naftni embargo Evropske unije na rusku naftu koja stiže morskim putem stupio je na snagu 5. decembra. Evropska unija je stavila rampu na uvoz ruske nafte koja stiže morskim putem i ograničila njenu cenu na 60 dolara po barelu. Kremlj je tada saopštio da će ograničenje cene ruske nafte destabilizovati globalno tržište energenata, ali da neće uticati na sposobnost Moskve da zadovolji potrebe svoje vojne operacije u Ukrajini. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da se Rusija priprema kako će reagovati  na potez G7 i saveznika i dodao da će gornja granica cene ruske nafte u potpunosti destabilizovati globalna energetska tržišta i poručio Evropljanima da treba da se pripreme za više cene.

Od petog februara, sankcije EU će prekinuti i uvoz dizela i drugih rafinisanih proizvoda iz Rusije sa mora. Evropa se i dalje uveliko oslanja na Rusiju kada je uvoz dizela u pitanju, a preostalo joj je manje od deset nedelja dok sankcije ne blokiraju ovu trgovinu.

Evropska unija i Velika Britanija primile su skoro polovinu svog uvoza dizel-goriva iz Rusije u prva 24 dana ovog meseca, pokazuju podaci Vortexa koje je prikupio Bloomberg. Sveukupno, tankeri su isporučivali u EU i Veliku Britaniju u proseku 1,34 miliona barela dizel goriva dnevno od prvog do 24. novembra. To je niže u odnosu na oktobar, ali i dalje više od proseka za prvih 10 meseci u godini. Strahuje se da će nakon petog februara u Evropi bez uvoza ruskih naftnih derivata nastupiti ne samo povećanje cene dizela već i nestašica.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Biznis