Gde u Evropi se najviše isplati ulaganje u nekretnine: Zemlja iz okruženja visoko kotirana, kakav je slučaj sa Srbijom?
Komentari
05/05/2025
-14:59
Zemlje sa najvišim prinosima od zakupa i najpovoljnijim porezima na nekretnine mogu ponuditi najbolje finansijske povraćaje na ulaganje u nekretnine. Nedavni izveštaj analizirao je sve relevantne faktore kako bi utvrdio koja je najbolja lokacija za investiranje u nekretnine u Evropi.
Najbolje evropske zemlje za ulaganje u nekretnine u 2025. godini nalaze se u centralnoj i istočnoj Evropi, a Moldavija prednjači, piše Euronews.
Ova zemlja osvojila je najvišu ocenu u novoj studiji koja je analizirala najisplativija ulaganja u nekretnine u Evropi, sudeći prema britanskoj osiguravajućoj kompaniji "William Russell".
U fokusu su bili ključni elementi ulaganja u nekretnine, uključujući poreske stope na imovinu, porez na prihod od zakupa i bruto prinos od zakupa.
U prethodnoj studiji britanske kompanije "1st Move International", Litvanija je bila označena kao najbolji izbor. U sadašnjem izveštaju, ova severnoevropska zemlja zauzela je drugo mesto, odmah iza Moldavije, a odmah iza nje sledi Severna Makedonija.
Moldavija je u studiji označena kao "rastuće, visokoprofitabilno tržište za rane, na rizik spremne investitore u nekretnine", s obzirom na to da su dodatni troškovi kupovine nekretnine maksimalno 2,80 odsto od cene, a porez na prihod od zakupa 12 odsto, što pruža visoku ocenu prinosa.

profimedia
Zemlja je visoko rangirana zahvaljujući glavnom gradu Kišnjevu, koji je poslednjih godina beležio stabilan razvoj u infrastrukturi, ugostiteljstvu i poslovnom sektoru.
Ovo, zajedno s rastućim turizmom koji je podstaknut vinskom industrijom i kulturnim nasleđem zemlje, pruža prilike za kratkoročni zakup. Međutim, Moldavija trenutno nije članica EU, već kandidat za članstvo u bloku.
Litvanija je rangirana kao zemlja sa drugom najboljom prilikom za ulaganje u nekretnine.
Prema podacima Eurostata, cene nekretnina su porasle za skoro 10 odsto u poslednjem kvartalu 2024. godine u poređenju s istim periodom prethodne godine, a očekuje se nastavak tog trenda.
Uprkos tome što su cene nekretnina u zemlji znatno porasle poslednjih godina, Litvanija je privlačna stranim investitorima jer ne postoje ograničenja za kupovinu nekretnina od strane stranaca. Cene zakupa su takođe visoke – preko 170 odsto više u odnosu na 2015. godinu.
"Sa bruto prinosom od zakupa od oko 6,39 odsto godišnje i maksimalnim troškovima kupovine od 4,10 odsto, umeren rast Litvanije znači da će cene nekretnina verovatno stabilno rasti tokom vremena, pružajući dobar povraćaj investicije", navodi se u izveštaju.
Severna Makedonija na visokoj poziciji
Severna Makedonija, još jedna zemlja kandidat za članstvo u EU, rangirana je kao treća najbolja opcija. Glavni grad Skoplje beleži urbanistički rast, unapređenje infrastrukture i sve veću potražnju za stambenim i poslovnim prostorima.
foto: pixabay
Zemlja nudi niske poreze i pojednostavljen postupak sticanja nekretnina, a postoje i državni podsticaji za strane investitore. Prema izveštaju, Severna Makedonija beleži bruto prinos od zakupa od oko 6,47 odsto godišnje, što ukazuje na snažan povraćaj u odnosu na vrednost nekretnine.
Gde još u Evropi postoje dobre prilike za ulaganje u nekretnine?
Prema ovoj studiji, Srbija, Irska i Letonija takođe nude "vrlo dobre" stope prinosa, s bruto godišnjim prinosom od preko 7 odsto.
U Irskoj su visoki prinosi uglavnom rezultat visokih zakupnina, ali visoki porezi mogu umanjiti godišnji neto prihod. Zemlja se suočava sa stambenom krizom jer se ne gradi dovoljno kuća za sve brojnije stanovništvo, dok cene nastavljaju da rastu.
Zemlje sa najvišim bruto prinosom od zakupa u kombinaciji sa relativno niskim prosečnim porezom na prihod od zakupa uključuju Andoru, Crnu Goru i Bugarsku.
Tanjug/Vladimir Sporčić
Iako ima nešto višu poresku stopu (21 odsto), Italija ima treću najvišu stopu povraćaja od zakupa zahvaljujući visokim prinosima (7,56 odsto), što može biti privlačno u zavisnosti od konkretnih investicionih ciljeva.
"Iako su bruto prinos od zakupa i prosečna poreska stopa na prihod od zakupa važni faktori u analizi ulaganja u nekretnine, ključno je uzeti u obzir i druge faktore kao što su stopa popunjenosti, troškovi upravljanja nekretninama i uslovi na lokalnom tržištu", navodi se u studiji
Komentari (0)