Region

Predsednica suda u Gradačcu proziva policiju: "Sud nije imao dovoljno dokaza da izrekne meru zaštite za ubijenu Nizamu"

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/08/2023

-

18:40

Predsednica suda u Gradačcu proziva policiju: "Sud nije imao dovoljno dokaza da izrekne meru zaštite za ubijenu Nizamu"
Predsednica suda u Gradačcu proziva policiju: "Sud nije imao dovoljno dokaza da izrekne meru zaštite za ubijenu Nizamu" - Copyright Prinstscreen YouTube/Avaz TV

veličina teksta

Aa Aa

Nakon zločina i trostrukog ubistva u Gradačcu koje se dogodilo u petak i tvrdnjama o propustima sutkinje Lejle Numanović u ovom slučaju, danas se oglasila i predsednica Opštinskog suda u Gradačcu Slobodanka Kojić koja je poručila da sud nije imao dovoljno dokaza da izrekne meru zaštite. Dokaze je, tvrdi Kojić, trebalo da prikupi policija, prenose bosanski mediji. 

Kako Kojić navodi u saopštenju, na društvenim mrežama pojavilo se rešenje ovog suda od 07. avgusta godine, kojim je odbačen zahtev MUP-a TK, PU Gradačac za izricanje zaštitne mere zabrane uznemiravanja i uhođenja osobe izložene nasilju i zaštitne mere zabrane približavanja žrtvi nasilja

"Na tim istim mrežama nije se pojavila stranica 2. i 3. istog rešenja, na kojima je sudija Lejla Numanović obrazložila razloge zbog čega se zaštitna mera odbacuje. Sudu nije poznato ko je medijima dao ovo rešenje kao ni razlog zbog čega se samo objavila prva stranica ali u svakom slučaju mediji to rešenje nisu dobili od suda", navodi Kojić u saopštenju. 

Ističe da je nasilje u porodici prijavljeno 27. jula što proizilazi iz službene zabeleške Policijske uprave Gradačac, iz koje proizilazi da je Nizama Hećimović prijavila svog nevenčanog supruga Nermina Sulejmanovića da je fizički napao dana, 03/04. avgusta u porodičnoj kući. Navodi se da se Hećimović odselila, nakon čega joj je upućeno više pretnji te je ugasila telefon.

"Dana 04. avgusta oko 15.40 sati patrola policije je postupila po gore navedenoj prijavi te je pronašla Sulejmanović Nermina, koji je negirao navode prijave te patroli izjavio da Hećimović Nizami nije upućivao nikakve pretnje niti je imao nikakav kontakt s njom. Dana 7. avgusta Policijska uprava Gradačac je sačinila zapisnik o saslušanju svedoka Hećimović Nizame koja je koristila blagodeti zakona iz člana 97. ZKP-a FBiH, kako stoji u izjavi i nije želela davati izjave o navedenom događaju", navodi se u saopštenju. 

Međutim, piše dalje u saopštenju, Nezimović je rekla da želi da se njenom nevenčanom suprugu izrekne mera zabrane prilaska i uznemiravanja dok se situacija oko njihovog zajedničkog deteta ne reši putem nadležnih institucija i da više ne želi da živi sa Sulejmanovićem.

"Imajući u vidu da je isti nasilna osoba, pretio joj pozivima da se vrati što pre i da će je naći gde god se nalazi tako da se boji njegovog prisustva", navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje sudu je 7. avgusta dostavljen zahtev za izricanje zaštitne mere uz službenu zabelešku i izjavu oštećene Nizame Hećimović. Iz zahteva proizilazi da je Nermin Sulejmanović  03.avgusta upotrebom fizičke snage prema supruzi Nizami Hećimović istoj zadao nekoliko udaraca po raznim delovima tela od kojih je Hećimović zadobila vidljive povrede u predelu lica i drugih delova tela što se jasno videlo prilikom podnošenja prijave", piše u saopštenju. 

Dalje se navodi da za navedene povrede Hećimović nije tražila medicinsku pomoć, te kada je napustila njihovu zajedničku kuću Sulejmanović joj je upućivao pretnje telefonskim pozivima i vršio pritisak kako prema njoj, tako i prema njenoj užoj familiji i prijateljicama. 

"Sudija Lejla Numanović je donela rešenje kojim je odbacila zahtev MUP-a TK, PU Gradačac za izricanje zaštitne mere i u svom rešenju je decidno navela da nasilje u porodici može postojati isključivo ukoliko se utvrdi da je nasilnik svojim radnjama ili pretnjama članu porodice naneo fizičku ili seksualnu bol, patnju ili ekonomsku štetu", piše u saopštenju. 

Kako se navodi, u konkretnom slučaju član porodice je odbio svedočenje, sud nije imao drugih dokaza, kojim bi utvrdio da je prema istoj počinjeno nasilje.

"Policija, koja prikuplja dokaze nije sudu dostavila medicinsku dokumentaciju niti foto dokumentaciju, a u svom zahtevu su rekli i istakli da je oštećena Hećimović Nizama, žrtva nasilja imala vidljive povrede pa ako već nije tražila medicinsku dokumentaciju policija je trebala i mogla sačiniti foto dokumentaciju, koja bi služila kao dokaz", piše dalje u saopštenju. 

Takođe, dalje se navodi da je oštećena istakla, kako to stoji u zahtevu policije, da je nasilnik Sulejmanović upućivao pretnje i njoj i ljudima u njenoj okolini, pa je policija "trebala i mogla, ako ništa drugo, napraviti foto dokumentaciju tih poruka, uzeti izjave članova porodice te tražiti ispis svih telefonskih poziva od strane Sulejmanović Nermina, a koje su bile upućene žrtvi i njenim članovima porodice". 

"Sud nije imao dovoljno dokaza da izrekne zaštitnu meru i iz tih razloga je odbacio zahtev MUP-a TK-a, PU Gradačac ali želim da Vas obavestim da prikupljanje dokaza: fotodokumentacije, ispisi telefonskih brojeva, sadržaji poruka i drugi dokazi nisu uloga suda što znači da sud ne prikuplja dokaze, već dokaze, za sud, kod izricanja zaštitnih mera prikuplja policija. Prilikom donošenja odluke o zaštitnoj meri sudija ne uzima izjavu ni od nasilnika ni od žrtve niti su one prisutne tu", navela je Kojić u saopštenju. 

"Iz svega gore navedenog smatram da su napadi, koji su upućeni na sudiju Lejlu Numanović kao i sud i komentari po društvenim mrežama neopravdani. Ovo obaveštene je možda suviše opširno ali je moralo biti tako da bi se upoznala javnost/mediji kako teče postupak i koja je uloga policije a koja suda u postupku odnosno ko donosi odluku a ko prikuplja dokaze", zaključuje Kojić u saopštenju. 

Takođe, Kojić je izjavila saučešće porodicama nastradalih i dodala da ovim saopštenjem šalje poruku građanima, ali i medijima.

"Sud svoje odluke može donositi samo na osnovu Zakona a pre donošenja odluke da mora utvrditi sve činjenice koje moraju biti potkrepljene dokazima što je u konkretnom slučaju izostavljeno", stoji u saopštenju Opštinskog suda u Gradačcu. 

Nizama Hećimović danas je sahranjena, a porodica je ranije zamolila da zvaničnici ne dolaze.

Podsetimo, Hećimović je u petak uživo na Instagramu, pred očima devetomesečnog deteta, ubio partner Nermin Sulejmanović, koji je nakon toga otišao u grad i ubio još dve osobe i ranio tri. On se potom tokom policijske potere ubio.

Komentari (0)

Evropa