NATO traži od Holandije dodatna ulaganja u odbranu od 16 do 19 milijardi evra
Komentari
21/05/2025
-08:28
NATO traži od Holandije da izdvoji dodatnih 16 do 19 milijardi evra za odbranu, što bi predstavljalo ukupno 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) te zemlje, saopštio je ministar odbrane Ruben Brekelmans u obraćanju parlamentu.
Savez smatra da je značajno povećanje vojnih izdvajanja neophodno radi očuvanja kolektivne bezbednosti, preneo je "En-El tajms" (NL times). Vojni stručnjaci NATO-a izračunali su šta je svakoj članici potrebno kako bi doprinela odbrani Saveza, posebno zbog situacije sa Rusijom.
Prema tim procenama, zemlje članice bi trebalo da intenziviraju ulaganja u protivvazdušnu odbranu, artiljeriju i prateću opremu poput velikih transportnih aviona.
Holandija trenutno ulaže oko 22 milijarde evra godišnje u sektor odbrane, ali bi, prema NATO proceni, ta cifra trebalo da se poveća na 40 milijardi evra u narednim godinama.
Uz finansijska ulaganja, procenjuje se da je za ispunjavanje novih zahteva potrebno dodatnih 17.000 do 18.000 pripadnika oružanih snaga.
Međutim, zbog napetog tržišta rada, dovođenje tolikog broja kadrova predstavlja ozbiljan izazov, ističu stručnjaci.
Ukoliko bi Holandija dostigla cilj od 3,5 odsto BDP-a, bilo bi neophodno da preuzme dodatne obaveze, uključujući zaštitu Karipskih teritorija (Antila) i logističku podršku saveznicima, na primer kroz korišćenje luke u Vlisingenu.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute, uoči predstojećeg samita Saveza u Hagu, zalaže se za podizanje ciljanog iznosa izdvajanja za odbranu sa dosadašnjih dva odsto na 3,5 odsto BDP-a.
Kada se dodaju i ostali troškovi povezani sa odbranom, poput infrastrukture, ukupna izdvajanja bi iznosila pet odsto BDP-a, što je ujedno i zahtev predsednika SAD Donalda Trampa, koji je ranije poručio da bez tog nivoa ulaganja Sjedinjene Države možda neće biti u mogućnosti da garantuju zaštitu ostalim članicama.
Holandska vlada još razmatra na koji način će odgovoriti na zahtev NATO-a.
Vladajuće stranke su podeljene - Partija za slobodu (PVV) i Pokret seljaka-građana (BBB) protive se značajnom povećanju troškova, dok Narodna partija za slobodu i demokratiju (VVD) smatra da Holandija, kao domaćin narednog samita, ne sme da zaostaje.
Komentari (0)