Evropa

Letnja ofanziva iza paravana diplomatije: Dok "zamajavaju" Trampa Rusi zabadaju klin između dva ključna grada u Donbasu

Komentari
Letnja ofanziva iza paravana diplomatije: Dok "zamajavaju" Trampa Rusi zabadaju klin između dva ključna grada u Donbasu
Letnja ofanziva iza paravana diplomatije: Dok "zamajavaju" Trampa Rusi zabadaju klin između dva ključna grada u Donbasu - Copyright Anatolii Lysianskyi/Ukraine's 127th Separate Brigade/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Autor: Euronews Srbija

28/05/2025

-

14:20

veličina teksta

Aa Aa

Dok je fokus svetske javnosti bio na američkim pokušajima da uspostavi prekid vatre u Ukrajini i pregovorima u Istanbulu ruska vojska zadržala je intenzitet napada i ostvarila nekoliko proboja u više sektora fronta. U prilog tome da nijedna strana zapravo nije spremna za kompromis govori najveća razmena dalekodometne paljbe dronovima i krstarećim raketama od početka rata, uprkos najavama o nastavku pregovora i besnih izjava američkog predsednika Donalda Trampa o sunovratu Rusije i "ludosti" ruskog lidera Vladimira Putina.

Ruski pregovarači su navodno zapretili Ukrajincima u Istanbulu da sledeći put neće tražiti pet već osam oblasti, dok je nakon Putinove najave tampon zone na severu Ukrajine ruska vojska intenzivirala dejstva i zauzela dodatnu teritoriju u Harkovskoj i Sumskoj oblasti. Rusija je ostvarila veliki proboj južno od grada Konstantinovke u Donjeckoj oblasti, kojem preti napad sa tri strane, slično kao Pokrovsku. Takođe je nastavila prodor ka Dnjepropetrovskoj oblasti, u koju su nedavno po prvi put ušli ruski vojnici, sudeći po snimku zastave na granici sa Donjeckom regijom.

Svime time se pravda u ruskoj javnosti odbijanje prekida vatre, jer je iz perspektive Moskve neprijatelj je taj koji očajnički želi predah, a ne bi mu ga trebalo dozvoliti kako ne bi ponovili grešku iz 2015. kada je Minskim sporazumima omogućeno masovno naoružavanje Ukrajine. Ideja da je Rusiju Zapad konstantno lagao, još od vremena poslednjeg predsednika SSSR-a Mihaila Gorbačova, stalno se provlači kroz ruske medije, pa je čak i sam Putin u intervjuu sa američkim novinarom Takerom Karlsonom prošle godine rekao da je pogrešio što je verovao zapadnim partnerima.

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov i danas je ponovio da je ruski uslov za trajni mir povratak neutralnom, nesvrstanom i nenuklearnom statusu Ukrajine, čime aludira na "koren sukoba" Rusije sa Zapadom o kojem stalno govori Putin.

Pored takve političke atmosfere, stanja na frontu i odlučne politike vodećih evropskih sila da nastavi sa sankcijama Rusiji i naoružavanjem Ukrajine, nije čudno što ukrajinski vojni zvaničnici i analitičari tvrde da Rusija uskoro kreće u veliku letnju ofanzivu sa fokusom na Donjecku oblast.

Uz glavni prodor u ostatak te oblasti, 70 odsto pod kontrolom Rusije, Moskva planira da izvrši manje napade duž granice Sumske i Harkovske oblasti kako bi izvršila pritisak na već preopterećene ukrajinske trupe na prvoj liniji fronta, kažu analitičari za Washington post.

"Ruski plan je da pokuša da ograniči ukrajinske snage duž linije fronta, uključujući Sumsku i Harkovsku oblast, ali će u nasuprot tome dati prioritet Pokrovsku i Kostantinovki“, rekao je Nikola Bjeleskov, istraživač u ukrajinskom Nacionalnom institutu za strateške studije, 

Printscreen/Deep State map

 

Dodao je da, iako Kostantinovka nije na ivici pada, ona je trenutno "obećavajuća“ perspektiva za Ruse, jer je Rusija u poziciji da je napadne iz tri različita pravca.

Analitičari su prošlog leta predvideli da će dva grada pasti do decembra, a teškoće Rusije u njihovom zauzimanju odražavaju ogromne napore Ukrajine da ih odbrani, dodaje Washington post. Problem Ukrajine ostaje nedovoljan broj mobilisanih i manjak vatrene moći, što znači da će naredni meseci predstavljati težak izazov.

Rusija, u međuvremenu, premašuje svoje ciljeve za regrutaciju (oko 50.000 dobrovoljaca mesečno), ali joj i dalje nedostaje broj potreban za višestruke uspešne ofanzive, kažu analitičari i ukrajinski vojni zvaničnici.

"Očekujem da će se fokusirati na Donjecku oblast, sve ostalo će biti preusmeravanje i širenje ukrajinskih resursa i pažnje“, rekao je Bjeleskov, dodajući da davanje prioriteta Sumskoj ili Harkovskoj oblasti neće Rusima dati deo teritorije koji traže.

Prodor između Konstantinovke i Pokrovska ugrožava oba grada

Situacija u Konstantinovki se naglo pogoršala nakon što je Rusija izvela prodor na sever zauzevši niz sela uz reku Bičok. Tako je stvoren dubok džep u oblasti direktno južno od grada, između pomenute reke na zapadu i grada Torecka na istoku. Taj prostor ima atipično malo rovova i drugih utvrđenja u odnosu na druge ukrajinske položaje, pa su ruske trupe napredovale sa sve tri strane džepa. 

Zauzimanjem sela Zorja na zapadu i Romanovka na istoku stvoren je uzak koridor od svega tri kilometara kroz koji su ukrajinske trupe morale da se provuku kako bi preživele, što je tipična ruska taktika "kotla" gde se umesto opkoljavanja ostavlja prodor kako bi se neprijatelju naneli dodatni gubici ako pokuša da pošalje pojačanje ili da se povuče. Potpuno opkoljavanje većeg broja trupa se obično izbegava jer bi u slučaju prodora morali da se brane sa obe strane i možda sami budu opkoljeni i uništeni. Umesto toga brani se usko grlo, mada je u takvim slučajevima ukrajinska vojska ponekad uspevala kontranapadima da izvuče trupe iz kotla.

Džep je trenutno ili potpuno ili pretežno zatvoren u zavisnosti od različitih projekata za mapiranje. Prema ukrajinski izvorima dva sela su u "sivoj zoni", dok će njihovim padom ruska vojska formirati polukrug sa Konstantinovkom u centru, Časov Jarom na severoistočnoj i Poltavkom na jugozapadnoj ivici. Inače, bitka za Časov Jar vodi se već skoro dve godine manjim ili većim intenzitetom, a Ukrajina kontroliše još nekoliko zgrada na zapadnom obodu grada koji se sastoji od tri celine.  

Printscreen Suriyak Maps

 

Dodatni problem je što je ruski prodor presekao put između tog grada i Pokrovska, stvorišvi veliku izbočinu u slabije branjenom prostoru iz kojeg Rusi mogu da izvrše napade u više pravaca i potencijalno zađu iza oba grada, čime bi zaobišli jače utvrđene pozicije. Prednost napadača u ovom slučaju je što bira gde će napasti koristeći jednu grupaciju i liniju snabdevanja, dok branioci moraju da pokriju široku zonu oko izbočine, premeštajući trupe kako bi začepili rupe, izlažući ih dodatnom riziku od napada dronovima. 

Kada se tome pridodaju ukupna brojčana nadmoć Rusa i slabija utvrđenja u tom sektoru, jasno je zašto ukrajinski analitičari misle da su Pokrovsk i Konstantinovka sada još ranjivije mete iz ruske perspektive. Sa zapadne strane izbočine je sličan polukrug sa Pokrovskom u centru kojem sada preostaju dva od četiri velika puta za snabdevanje.

Jugozapadno od Pokrovska ruska vojska je stigla do granice sa Dnjepropetrovskom oblasti na kojoj se nalazi jaka utvrđena linija sa "zmajevim zubima" (antitenkovskim preprekama) i rovovima. Tu je ostao jedan manji džep oko Aleksejevke, kojoj su sada ruske trupe izuzetno blizu nakon zauzimanja susedne varoši Bagatir.

Pritisak na ključni grad Liman

Dosta sporiji, ali ipak vidljiv prodor Rusi su ostvarili na severu Donjecke oblasti u pravcu ključnog grada Limana, koji su izgubili u ukrajinskoj kontraofanzivi na jesen 2022. a koji im je neophodan kako bi zauzeli Slavjansk-Kramatorsk aglomeraciju, najveći urbani centar u Donbasu pod ukrajinskom kontrolom i mesto gde je počela pobuna protiv vlasti u Kijevu 2014.

Severno od Limana je ruska vojska prvo napravila mostobran sa zapadne strane reke Želebec, koristeći pretežno pešadiju, a zatim ga proširila zauzimajući nekoliko sela, dok se trenutno na ivici izbočine borbe vode za selo Ridkodub. Ovaj teren je mnogo teži za napredovanje od juga Donbasa jer je ispresecan rekama i "balkama" (jarugama), zbog čega Rusi imaju otežanu logistiku.

Printscreen Suriyak Maps

 

Nadomak Limana na istoku su veća sela Zarične i duguljasto Torske, čiju su severnu polovinu zauzeli Rusi. Ne zna se kontroliše Torske posle kontranapada Ukrajine, ali su ova dva sela poslednja na putu do Limana. 

Istovremeno Rusi se polako približavaju čuvenom "utvrđenju" Seversku blizu Limana, na jugoistoku. Ova varoš odoleva napadima već tri godine i u Severskom džepu Rusija za to vreme nije skoro uopšte napredovala, uprkos smenama generala zaduženih za taj sektor. Serebrjanska šuma i reka Severski Donjec bili su neprelazna barijera sa severa, dok su sa istoka Rusi nebrojeno puta zauzimali pa gubili brda i Jalovišta oko Belogorovke i prokladno nazvano seoce Sporne. Nedavno su konačno uspeli da zauzmu sva sela sa te strane Severska, pa ih od varoši dele samo njive prošarane jezercima.

Počeci Putinove tampon zone u Sumiju i Harkovsku

Obrisi Putinove tampon zone na severu Ukrajine već se naziru na osnovu pravaca u kojima se aktivirala ruska vojska nakon što je porazila Ukrajince u Kurskoj oblasti i odbila nekoliko upada u tu i susednu Belgorodsku oblast. 

Na prostoru Sumske oblasti iz kojeg je Ukrajina izvršila ofanzivu na Kursk sedam sela je palo pod rusku kontrolu prema maperima Suriyak Maps, dok su ruske trupe sada na obodu varoši Junakivke, koja je bila ključni logistički centar ofanzive. Prema pojedinim ukrajinskim izvorima na Telegramu Kijev je odatle povukao deo jedinica kako bi zaustavio napredovanje južno od Konstantinovke, što im dodatno otežava odbranu. To se uklapa sa procenom analitičara za Washington post da je Sumska oblast sporedni smer predstojeće ofanzive.

Grad Sumi jeste blizu ruske granice vazdušnom linijom ali ga sa severa brani ogromna šuma, koja bi, imajući u vidu prethodna iskustva, mogla da predstavlja veliku prepreku za Ruse, ali nije isključeno da će probati da formiraju tampon zonu zauzimanjem pograničnog pojasa i "ravnanjem" fronta umesto poprilično krivudave granice.

Printscreen Suriyak Maps

Još jedna tačka pritiska su ruševine pograničnog grada Vovčanska u Harkovskoj oblasti. Tu se konflikt aktivirao posle dužeg perioda zamrzavanja tokom kojeg je Rusija FAB bombama potpuno sravnila sa zemljom deo grada severno od reke Vovča i većinu objekata južno. U zadnjih nekoliko dana Ukrajinci su objavili, čak i za njih, atipično veliki broj snimaka napada dronovima na ruske vojnike u položaje severno od reke. Sa ruske strane objavljen je jedan video artiljerijskog udara na položaj operatera dronovima južno od grada.

Printscreen Suriyak Maps

 

Na osnovu snimaka jasno je da je Rusija proširila zonu kontrole na severu uprkos gubicima, a prema nekim izvorima potpuno zauzela severnu obalu. 

Između Vovčanska i Kupjanska na jugoistoku nalazi se veliki istureni deo Ukrajinske teritorije, sa ruskom granicom sa dve strane i okupiranom teritorijom sa treće. Ruska vojska aktivna je na više tačaka po obodu tog dela Harkovske oblasti, zbog čega neki maperi projektuju da joj je cilj da je celu "odseče".

Manji upad sa severa na ukrajinsku teritoriju Rusija je izvela i iz Brijanske oblasti u Černigovsku, navodno zauzevši tri sela severno od reke Sudist, međutim ukrajinski mapere ne pokazuju taj prodor. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa