Evropa

Nacistička sahrana u Rimu: Svastika na kovčegu bivše članice desničarske grupe, ožalošćeni koristili fašistički pozdrav

Komentari

Autor: Tanjug, Rojters

11/01/2022

-

16:36

Nacistička sahrana u Rimu: Svastika na kovčegu bivše članice desničarske grupe, ožalošćeni koristili fašistički pozdrav
Tanjug/AP/Italian online news portal Open - Copyright Tanjug/AP/Italian online news portal Open

veličina teksta

Aa Aa

Rimska katolička crkva najoštrije je danas osudila uvredljivu i neprihvatljivu pogrebnu povorku ispred lokalne crkve u kojoj je kovčeg bio prekriven načističkom zastavom i ožalošćene koji su koristili fašistički pozdrav.

Italijanski portal "Open" je objavio fotografije i video snimke ispred crkve Svete Lucije nakon sahrane, a na njima je prikazano dvadesetak okupljenih ljudi oko kovčega sa ispruženom desnom rukom u fašističkom pozdravu, preneo je AP.

Rimska katolička nadbiskupija je naglasila da ni paroh, ni sveštenik koji je služio sahranu, nisu znali šta se dešava napolju nakon završetka mise.

Takođe, kako se dodaje, nacistička zastava ukrašena svastikom je "užasan simbol koji je nepomirljiv sa hrišćanstvom".

"Ovo je ozbiljno, uvredljivo i neprihvatljivo za crkvenu zajednicu Rima i za sve ljude dobre volje u našem gradu", navodi se u saopštenju.

Na slikama na internetu prikazan je kovčeg sa telom Alesije Auđelo, bivše članice desničarske ekstremističke grupe Forca Nuova, prekriveno zastavom, prenosi Rojters.

Policija je saopštila da istražuje incident kao mogući zločin iz mržnje.

Jevrejska zajednica u Rimu izrazila je ogorčenje što se takvi događaji dešavaju više od sedam decenija nakon završetka Drugog svetskog rata i pada italijanske fašističke diktature.

"Neprihvatljivo je da se zastava sa kukastim krstom može i dalje prikazivati u javnosti u današnje vreme, posebno u gradu koji je doživeo deportaciju svojih Jevreja od strane nacista i njihovih fašističkih saradnika", navodi se u saopštenju.

Nakon racije na jevrejsku četvrt u Rimu 16. oktobra 1943. godine, više od 1.000 Jevreja glavnog grada je deportovano, većina u logor smrti Aušvic u okupiranoj Poljskoj. Samo 16 se vratilo.

U današnjem saopštenju jevrejske zajednice se navodi da je incident sa sahranom "još nečuveniji jer se dogodio ispred crkve".

Komentari (0)

Evropa