Aktuelno iz kulture

Džejms Paterson piše knjigu o Luiđiju Manđoneu i ubistvu direktora osiguranja koje je potreslo svet

Komentari
Džejms Paterson piše knjigu o Luiđiju Manđoneu i ubistvu direktora osiguranja koje je potreslo svet
AP Photo, left and New York Post Pool via AP - Copyright AP Photo, left and New York Post Pool via AP

Autor: Guardian

08/08/2025

-

12:08

veličina teksta

Aa Aa

Džejms Paterson, poznati pisac kriminalističkih romana, sa svojom saradnicom Viki Vord priprema delo o ubistvu direktora "UnitedHealth" grupacije Brajana Tomsona, za čiju se smrt tereti mladi Luiđi Manđone.

"Ovo je priča o američkom snu koji je krenuo naopako. Takođe je i priča o padu jednog mladog čoveka – od diplomca Ajvi lige do zloglasnog optuženog ubicu, pa čak i do navodnog političkog mučenika", rekao je Paterson u izjavi povodom knjige, koja još nema naziv ni datum izlaska.

Manđone, koji ima 27 godina, trenutno čeka suđenje zbog ubistva Tompsona, koji je upucan i ubijen u Menhetnu 4. decembra prošle godine.

On ne priznaje krivicu za optužbe za ubistvo, upotrebu oružja sa prigušivačem i dva slučaja proganjanja. Glavna državna tužiteljka SAD Pam Bondi ranije ove godine izjavila je da je naložila federalnim tužiocima da zatraže smrtnu kaznu.

"Poput miliona širom sveta, Viki i ja smo bili prikovani za izveštaje o petodnevnoj poteri od Midtaun Menhetna do Altune u Pensilvaniji", rekao je Paterson o policijskoj potrazi za Manđoneom, koji je na kraju uhapšen u Mekdonaldsu.

Tanjug/AP

 

Knjiga će biti objavljena u SAD kod izdavača "Little, Brown", koji je objavio i "The Idaho Four", nedavno delo Patersona i Vord o istinitom događaju - ubistvu četvoro studenata, za koje je nedavno osuđen Brajan Koberger.

"Ova priča se tiče svih nas. Ona dotiče srž društvenih, kulturnih i političkih problema koji trenutno dele SAD. Ništa nije tako zatvoreno kao omražena crna kutija industrije zdravstvenog osiguranja i vreme je da se otvori, kroz zločin koji je privukao pažnju cele zemlje", rekla je Vord, prenosi Guardian. 

Neumorni Paterson

Od svog prvog trilera koji je objavio 1976. godine, Džejms je prodao više od 400 miliona knjiga širom sveta, pa drži rekord po najčešćem pojavljivanju na listi bestselera "New York Times" i rekord za najviše vremena provedenog na prvom mestu.

Magazin Forbes procenio je da je zaradio oko 80 miliona dolara, što ga čini najplaćenijim američkim piscem. Izgradio je imperiju na osnovu svoje neverovatne produktivnosti, pa se iz godine u godinu na policama knjižara nalaze na desetine novih dela sa njegovim potpisom.

Tanjug/ AP Photo/Mary Altaffer

 

Mašineriju održava zahvaljujući stabilnoj bazi koautora, s kojima se stalno konsultuje kako bi se održao ritam produkcije. Iako neki kritičari negativno komentarišu njegov pristup pisanju kao serijskoj proizvodnji, on smatra da saradnja sa koautorima nije ni po čemu drugačija od produkcije serija, filmova i predstava.

"To nije neka ludačka stvar, ali pisce to izluđuje. Ako drugi pisci ne rade na određen način, odmah se bune: 'Kakvo je to sra*e? Kako se usuđuješ da ne radiš kako mi to radimo!' Ja sam potekao iz advertajzinga, ali se time ne bavim već preko 25 godina. To je samo dobra saradnja", rekao je u jednom intervjuu.

Patersonovi koautori obično dobijaju priznanje ispod njegovog zvučnog imena na koricama, ali nekad piše i sa velikim imenima. Tako je napisao dva trilera sa bivšim predsednikom SAD Bilom Klintonom - "The President Is Missing", a nedavno je objavio "Run, Rose, Run", roman na kom je sarađivao sa legendom kantri muzike Doli Parton.

Komentari (0)

Kultura