Novosti

Ko nije koristio zamenske vaučere za putovanja od januara može da očekuje novac, građani treba da kontaktiraju agencije

Komentari

Autor: Slavica Tuvić

17/12/2022

-

14:46

Ko nije koristio zamenske vaučere za putovanja od januara može da očekuje novac, građani treba da kontaktiraju agencije
Ko nije koristio zamenske vaučere za putovanja od januara može da očekuje novac, građani treba da kontaktiraju agencije - Copyright Euronews/Jovana Stanković

veličina teksta

Aa Aa

Krajem decembra ističe rok za korišćenje zamenskih vaučera za nerealizovana putovanja tokom pandemije virusa korona. Svi koji vaučere nisu iskoristili mogu očekivati da im od 1. januara do 1. februara turistička agencija vrati novac, a reč je o ukupno 6,5 miliona evra.

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić za Euronews Srbija kaže da se agencije uveliko spremaju za taj posao, kontaktiraju građane. Navodi da su mnoge agencije pripremile i dodatne pogodnosti za građane kojima treba da se vrati novac.

"Jedan broj agencija nudi dodatne pogodnosti za ljude koji žele da taj novac ostave kod njih. Ponudiće da i sledeće godine iskoriste zamenski vaučer nudeći im dodatnu vrednost, primera radi uvećanje od 20 odsto. Tako onaj ko je platio 500 evra pre korone može sada da dobije 600 evra na računu agencije i da to koristi u narednom peridu za putovanje na bilo koju destinaciju u dogovoru sa agencijom. Ako se građani to ne žele agencija je dužna da im isplate novac do 1. februara, jer uredba tako predviđa", naveo je Seničić.

Dodaje da je po izbijanju epidemije virusa korona vrednost uplaćenih aranžmana koji nisu mogli da se realizuju bila oko 70 miliona evra. Vlada Srbije u dva navrata produžavala je uredbu kojom se omogućava da svi građani u dogovoru sa agencijom dobiju zamenske vaučere koje mogu da iskoriste za druga putovanja. 

"Ono što je dobro do sada je realizovano 90 odsto ukupnog broja vaučera koji su izdati za zamenska putovanja. Bilo je skoro 70 miliona evra, sada je ostalo oko 6,5 miliona evra da se isplati. Jedan deo agencija je već posle letnje sezone kontaktirao svoje putnike, počeli su sa povraćajem novca. To jeste veliki iznos, treba to isplatiti u mesec dana, potrebno je malo tolerancije. Agencije se spremaju da to vrate. Verujem da kod najvećeg broja agencija to neće biti problem", naveo je Seničić.

Seničić: Građani ne mogu biti oštećeni

Ukoliko neka agencija ne bude mogla da isplati novac aktiviraju se polise osiguranja ili bankarske garancije, tako da građani ne mogu biti oštećeni.

"Nadam se da takvih slučajeva neće biti ili ih neće biti mnogo. Može da se desi, ali za sada nemamo informacije da se sprema stečaj neke agencije, osim ovih devet koje su do sada otišle u stečaj", naveo je Seničić.

Unsplash

 

Savetuje građanima koji nisu realizovali putovanja da budu u kontaktu sa svojom agencijom i dostave podatke ukoliko to do sada nije urađeno.

Zamenska putovanja građani su uglavnom iskoristili za Tursku, Egipat, jer je tamo moglo da se putuje.

"Ostalo je još malo neiskorištenih aranžmana u Italiji, Španiji, neke daleke destinacije poput Maroka. To su mali iznosi, mali je broj ljudi. Najveći broj ljudi je Grčka. Do 1. februara sve bi trebalo da bude završeno, ali apelujemo na građane za malo strpljenja. Imamo agencija koje imaju nekoliko stotina hiljada evra da isplate. Tehnički je teško da isplatite u mesec dana 2.000 putnika, jer vas i banka ograničava u transferima u toku dana", naveo je Seničić.

BigBlu: Male agencije biće u problemu

Ivan Radojević iz BigBlu agencije kaže da su u toj agenciji uglavnom realizovani zamenski vaučeri. Navodi da još uvek nisu kontaktirali građane koji nisu realizovali putovanja i da će to uraditi posle Nove godine.

"Mi smo to uglavnom rešili, ali ima malih agencija koje to neće moći da reše. Kada se od klijenta uzme novac odmah se prosleđuje u hotel, a hoteli novac neće da vrate. Devet agencija je proglasilo bankrot tokom epidemije, ali tek će sada da proglase bankrot kada ne budu imali odakle da vrate novac građanima, jer su pare od klijenata prosledili hotelima", kaže Radojević za Euronews Srbija.

On je naveo da je predlagao da se novac ne vraća klijentima, već da se iskoriste uplaćeni aranžmani.

"Mi ćemo vratiti, jer smo dobro radili ove godine. Međutim, ima dosta agencija koje to neće moći da vrate. Pare su zarobljene u hotelima i stoje. Građani su tražili te hotele i treba da iskoriste aranžmane, ne da se vraća novac", naveo je on.

Uredba produžena dva puta

Izbijanjem epidemije virusa korona mnogi građani nisu mogli da realizuju putovanja. Kako bi rešili problem i pomogli agencijama Vlada Srbije usvojila je 2020. godine uredbu kojom je omogućeno da svi građani koji su uplatili turističke aranžmane do 15. marta te godine imaju mogućnost da sa agencijama dogovore za zamensko putovanje koje mogu da iskoriste do 31. decembra 2021. godine. Kada je istekao taj rok uredba je produžena na još godinu dana.  

Komentari (0)

Putovanja