Aktuelno

Produžen pritvor za šest osumnjičenih za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja

Komentari
Produžen pritvor za šest osumnjičenih za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja
Produžen pritvor za šest osumnjičenih za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja - Copyright Googel maps

Autor: Tanjug

13/05/2025

-

16:57

veličina teksta

Aa Aa

Viši sud u Novom Sadu produžio je za još 30 dana pritvor za šest osumnjičenih da su izvršili krivična dela pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu u vezi sa krivičnim delom napad na ustavno uređenje i pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.

Više javno tužilaštvo u tom gradu je u ovom slučaju podiglo optužni predlog protiv 12 osumnjičenih, a predložilo je i da sud produži pritvor osumnjičenima koji se u njemu nalaze.

Kako je navedeno u saopštenju Višeg suda u Novom Sadu, ceneći težinu, prirodu i način izvršenja krivičnog dela, odnosno da su oni osumnjičeni za krivična dela u vezi sa aktuelnim protestima studenata i drugih građana, tj. da su dogovarali i planirali da tokom protesta pod sloganom "15. za 15" u Beogradu izvrše krivično delo za koje su osumnjičeni, te da je poznato da protesti studenata i drugih građana traju od početka novembra 2024. godine, pri čemu isti i dalje traju, veće smatra da bi oni, ukoliko izađu na slobodu, mogli da ponovo krivično delo.

Veće je posebno razmotrilo i primenu blažih mera, ali je stava da je intenzitet osobitih okolnosti i dalje takav, odnosno da i dalje nije opao, zbog čega je u konkretnom slučaju pritvor još uvek jedina adekvatna i svrsishodna mera. U pritvoru su M.C, S.Đ, M.V, L.J, i D.S, članovi Pokreta slobodnih građana i L.D., član organizacije "Stav".

Optužnim predlogom su obuhvaćeni M.C, S.Đ, L.D, M.V, L.J, D.S, B.Đ, D.B, M.P, D.A, A.P. i J.D, saopšteno je ranije iz tužilaštva.

Tužilaštvo je predložilo sudu da odredi suđenje u odsustvu okrivljenima B.Đ, D.B, M.P, D.A, A.P. i J.D, koji se nalaze u bekstvu i koji su nedostupni državnim organima.

Tužilaštvo je predložilo sudu da okrivljene oglasi krivim i da im izrekne maksimalne zakonom propisane kazne za krivično delo koje im se stavlja na teret.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija