Pronađite idealan posao na osnovu ličnosti - kako jedna aplikacija može da pomogne u tome
Komentari14/07/2025
-07:06
Tim istraživača sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu učestvuje u istraživanju o izboru karijere prema profilu ličnosti. Reč je o aplikaciji koja je besplatna, a preko nje može bilo ko da se testira i proveri koje profesije najbolje odgovaraju njegovom profilu ličnosti.
Redovna profesorka na katedri za psihologiju ovog fakulteta, koja učestvuje u ovom istraživanju, u razgovoru za Euronews Srbija kaže da je ona korisna i može takođe da posluži kao dobar vodič maturantima u trenucima kada razmišljaju o upisu srednje škole ili fakulteta, ali je, dodaje, dobra i kao smernica onima koji bi želeli da se posvete nekom hobiju ali se još nisu odlučili koji da izaberu.
U srcu ove priče je model "velikih pet" crta ličnosti i međunarodna saradnja koja objedinjuje podatke iz više od 70.000 testiranih pojedinaca širom sveta.
"Ideja da se osobine ličnosti povezuju sa izborom zanimanja nije nova, ali ono što je inovativno jeste primena kroz ovu aplikaciju – potpuno besplatnu i dostupnu svima", kaže Dinić.
Korisnik aplikacije dobija detaljnu analizu svojih osobina prema modelu "velikih pet" (ekstraverzija, neuroticizam, savesnost, otvorenost i prijatnost), kao i listu zanimanja koja se najbolje, ali i najmanje, poklapaju sa njegovim psihološkim profilom.
Pexels
Na kraju, aplikacija nudi i vizuelnu mapu sa 10 glavnih grupa zanimanja, zasnovanu na Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja.
"To je praktičan alat koji je do sada nedostajao. Možete da vidite gde se nalazite u odnosu na sve tipove profesija i šta vam potencijalno najviše odgovara, ili šta da izbegavate", dodaje Dinić.
Podaci sa svih strana sveta – i iz Srbije
Kako je objasnila, važan deo projekta je međunarodna saradnja, pre svega sa profesorom Reneom Motusom, psihologom iz Estonije koji sada živi i radi u Škotskoj.
Dinić objašnjava da je on u svom istraživanju prikupio podatke od preko 70.000 osoba iz više od 250 profesija, što je omogućilo stvaranje tipičnih profila ličnosti za različita zanimanja. Srbija se, kako dodaje, pridružila ovom istraživanju.
"Naš cilj sada je da vidimo da li se ti rezultati mogu preslikati i na Srbiju – da li, na primer, tipičan novinar u Srbiji ima sličan profil ličnosti kao novinar u Nemačkoj ili Estoniji. Ako postoje značajne kulturološke razlike, to će nam pomoći da dodatno unapredimo aplikaciju i prilagodimo je našem kontekstu", objašnjava Dinić.
Reakcije su, kako kaže Dinić, više nego pozitivne. Dodaje da su aplikaciju testirali i oni koji su već odabrali profesiju, pa su želeli da provere da li su napravili dobar izbor.
"Korisnici su uglavnom oduševljeni. Čak i oni koji su već uveliko u svojoj profesiji, kao što sam ja, kažu da im se sve lepo poklapa – kao da su doneli pravu odluku. To samo potvrđuje da aplikacija dobro funkcioniše", rekla je ona.

Pexels
Međutim, kako dodaje aplikacija nije namenjena isključivo mladima pred upis fakulteta – korisna je i za one koji razmišljaju o promeni karijere, kao i za psihoterapeute koji je koriste kao pomoć u radu sa klijentima.
"Jedna koleginica terapeutkinja mi je rekla da aplikacija pomaže njenim klijentima da pronađu hobi, odnosno kako da organizuju slobodno vreme u skladu sa svojim ličnim osobinama. Neko, na primer, može da želi kreativnu aktivnost, ali nije siguran koju – aplikacija tu može biti vodič", objašnjava Dinić.
Iako aplikacija ne zamenjuje sveobuhvatno karijerno savetovanje, koje uključuje i procenu sposobnosti, veština i interesovanja, ona pruža jasan, informisan početni pravac.
"Ovo je samo alat koji može pomoći u donošenju odluka. On ne diktira budućnost, ali može osvetliti neke putanje koje možda niste ranije razmatrali“, zaključuje Dinić.
Dinić naglašava da je aplikacija samo smernica koja bi mogla da potpomogne budućim srednjoškolcima i osnovcima pri izboru dalje škole, ali i onima koji bi da profesiju menjaju.
Dualno obrazovanje sve popularnije u Srbiji - zanati kao siguran izvor prihoda
Svakako, nema sumnje da je važan zadatak ovih dana bio pred budućim srednjoškolcima i njihovim roditeljima – da pažljivo odaberu škole i popune listu želja. Veliko interesovanje je i dalje za gimnazije, ali se sve više đaka odlučuje i za srednje stručne škole, naročito one koje nude dualno obrazovanje.
Direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić rekla je ranije u razgovoru za Euronews Srbija da plate u ovim oblastima retko kada padaju ispod 1.000 evra, a učenici koji se odluče za dualno obrazovanje stiču i teorijsko znanje i praktične veštine koje ih odmah čine konkurentnim na tržištu rada.
"Na delu su skupa zanimanja, i mene jako raduje što su naši učenici prepoznali snagu dualnog obrazovanja koje vodi u sigurnu karijeru", kaže Grujić.
Euronews
Ona ističe da su zanimanja kao što su bravari, zavarivači, operateri mašinske obrade, kuvari, kao i poslovi u elektrotehnici i informatici – među najtraženijima.
Grujić objašnjava da način učenja, kada je u pitanju dulano obrazovanje, je takođe nešto što privlači buduće srednjoškolce. Kako dodaje, jedna od ključnih prednosti jeste i modernizacija prostora u kojem se učenici školuju.
"To nisu više klasične učionice – govorimo o radnim prostorima koji liče na savremene proizvodne hale, a ne na škole", naglasila je Grujić.
Kako dodaje, oni najbolji neretko ostaju u kompanijama, a neki čak postaju mentori novim generacijama.
Komentari (0)