Lažne dojave o bombama ne prolaze bez sankcije: Koje su zaprećene kazne?
Komentari
03/10/2025
-14:35
Širom Srbije, osnovne i srednje škole dobile su dojave o navodno postavljenim bombama. Sve škole u Novom Pazaru bile su na meti lažnih dojava, koje su stigle i na više od šest škola u Gornjem Milanovcu, ali dojava je pristiglo i u škole na teritoriji Beograda, Niša, Jagodine i drugih gradova, čime se broj lažnih dojava popeo na 800.
Budući da se ispostavilo da je reč o lažnim dojavama, istražili smo da li su, i kakve, kazne za to zaprećene. Advokat Bojana Kekić u izjavi za Euronews Srbija otkriva da lažne dojave mogu dovesti do zatvorske kazne koje mogu biti višegodišnje.
"Iako se sve želi predstaviti kao šala ili igra, moramo imati u vidu da su ovakve šale u našem zakonu inkriminisane. Radi se o ozbiljnom krivičnom delu – izazivanje panike i nereda iz čl. 343. Krivičnog zakonika Republike Srbije", rekla je Bojana Kekić.
Ona je objasnila da postoje različiti oblici tog krivičnog dela, a da od toga zavisi i visina zaprećene zatvorske kazne.

Bojana Kekić/Privatna arhiva
"Za osnovni oblik ovog krivičnog dela zaprećena je kazna zatvora od tri meseca do tri godine – dok se za teži, kvalifikovani oblik, to je kada se lažna vest širi putem sredstava javnog informisanja, čime se lakše izaziva panika, u konkretnom slučaju putem mejla, propisuje kazna zatvora od šest meseci do čak pet godina", kaže naša sagovornica.
Bojana objašnjava da nešto što naizgled deluje bezazleno može dovesti do ozbiljnih posledica — od trauma kod najmlađih do angažovanja značajnih policijskih resursa.
"Svedoci smo toga da maloletna lica, đaci, najčešće iz dosade ili kako bi prekinuli nastavu, puste lažnu vest da se nalazi bomba u školi, ne razmišljajući o posledicama. A to su, pre svega, strah kod građana, uzbuna, angažovanje velikog kapaciteta policije, trošenje vremena, kao i gubitak poverenja ukoliko bomba zaista bude postavljena", objašnjava Kekić
Takođe, napominje da evakuacija škole, naročito kada su u pitanju osetljive grupe poput dece, mogu da izazovu znatno veću količinu straha, panike i uznemirenosti.
"U praksi često maloletna lica vrše ovakva krivična dela, što zbog nezrelosti, što zbog zloupotrebe, jer, iako podležu krivičnoj odgovornosti, mogu biti blaže sankcionisani u skladu sa Zakonom o maloletnim učiniocima krivičnih dela" podvlači ona.
Dojava i kazna
Na kraju, ističe koliko je važno da javnost shvati da lažne dojave nisu bezazlene, već predstavljaju krivična dela sa jasnim zakonskim posledicama – pokretanje krivičnog postupka protiv počinioca i, naravno, izricanje odgovarajuće kazne.
I ministar pravde Nenad Vujić se gostujući na "Euronews Srbija" osvrnuo na "epidemiju" lažnih dojava o bombama o školama On je naglasio da se u predloženim izmenama zakona razmatra pooštravanje krivične odgovornosti za one koji šalju takve dojave. Vujić je podsetio da se radi o obliku sajber terorizma, zbog čega je neophodno ojačati institucije za identifikaciju počinilaca i pooštriti kazne.
"U određenim izmenama koje mogu da se rade videćemo da pojačamo krivičnu odgovornost lica koje takve dojave šalju, potrebno videti koje se tehnologije koriste, najčešće je to jedna vrsta sajber terorizma. Tako da treba tu raditi dodatno i ojačati institucije koje će raditi na utvrđivanju odgovornosti lica i onda pojačano kažnjavanje lica koje to radi. Potrebno je i ojačati te istražne radnje kako bismo sprečili tu vrstu dojava", naglasio je ministar, ističući potrebu za jačanjem istražnih kapaciteta.
Komentari (0)