Politika

Đurđev: Država koja danas štedi na zapošljavanju sutra će plaćati cenu nezaposlenosti

Komentari
Đurđev: Država koja danas štedi na zapošljavanju sutra će plaćati cenu nezaposlenosti
Đurđev: Država koja danas štedi na zapošljavanju sutra će plaćati cenu nezaposlenosti - Copyright Ustupljena fotografija

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srpske lige Aleksandar Đurđev najoštrije je osudio predlog izmena zakona kojima se od 1. januara 2027. godine ukidaju poreske i doprinosne olakšice za novo zapošljavanje, za lica sa invaliditetom i za zapošljavanje lica sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje, ocenivši da je reč o predlogu koji je direktno suprotan srpskim nacionalnim, demografskim, socijalnim i privrednim interesima.

Đurđev je istakao da ovo nije pitanje jednog poreskog propisa niti jedne budžetske stavke, već pitanje budućnosti srpske privrede i budućnosti Srbije.

"Ovo je pitanje da li Srbija želi više fabrika ili više nezaposlenih. Da li želi više investicija ili više socijalnih davanja. Da li želi više ljudi koji ostaju u svojoj zemlji ili više onih koji kofere pakuju za inostranstvo. Ako Srbiji treba više radnih mesta, zašto kažnjava one koji ih otvaraju?“, upitao je Đurđev.

On je podsetio da mala i srednja preduzeća čine više od 99 odsto svih privrednih subjekata u Srbiji, da zapošljavaju oko dve trećine radnika u privredi i učestvuju sa više od polovine u stvaranju bruto domaćeg proizvoda.

"Kada država donosi mere koje pogađaju mala i srednja preduzeća, ona ne udara na nekoliko vlasnika kompanija. Ona udara na srce srpske ekonomije. Ona udara na hiljade porodičnih firmi, zanatskih radnji, poljoprivrednih gazdinstava, proizvodnih pogona i preduzetnika koji zapošljavaju naše ljude, pune budžet Republike Srbije, održavaju život u manjim gradovima i opštinama i čuvaju ekonomsku stabilnost zemlje“, naglasio je Đurđev.

Predsednik Srpske lige ukazao je da domaći privrednik nema rezerve kapitala kakve imaju velike multinacionalne korporacije.

"Domaći preduzetnik svaku investiciju plaća iz sopstvenog rada. On rizikuje sopstvenu imovinu. Podiže kredite. Razmišlja da li će sutra imati dovoljno posla da isplati plate svojim radnicima. Za njega poreska olakšica nije poklon države, već podsticaj da zaposli još jednog čoveka, kupi novu mašinu ili proširi proizvodnju“, naveo je Đurđev.

On je ocenio da predložene izmene zakona dolaze u potpuno pogrešnom trenutku, kada se Srbija već suočava sa nedostatkom radne snage, odlivom stanovništva i negativnim demografskim trendovima.

"Srbija danas nema višak radnika već manjak radnika. Nemamo problem prevelike zaposlenosti već nedostatka ljudi u proizvodnji, građevinarstvu, saobraćaju, zanatstvu i brojnim drugim sektorima. Nedostaju nam majstori, inženjeri, vozači, zanatlije, proizvodni radnici i mladi stručnjaci. Nemamo problem previše fabrika već potrebu za novim fabrikama. Nemamo problem previše investicija već potrebu za većim investicijama. Zato je potpuno nerazumno poskupljivati zapošljavanje u trenutku kada nam je svaki radnik potreban“, poručio je Đurđev.

On je naglasio da je država godinama kroz ove olakšice podsticala zapošljavanje jer je prepoznala da svaki novozaposleni radnik donosi višestruku korist ekonomiji.

"Svako novo radno mesto znači nove poreze i doprinose, veću potrošnju, veći PDV, veću proizvodnju, veći izvoz i veći privredni rast. Novozaposleni radnik kupuje hranu, plaća račune, podiže kredite, kupuje stan, osniva porodicu i pokreće čitav niz ekonomskih aktivnosti. Zato je svaki novozaposleni dobitak za Srbiju, a ne trošak za državu“, rekao je Đurđev.

Prema njegovim rečima, svaki novi radnik predstavlja investiciju, a ne rashod.

"Plata je samo deo troška. Tu su porezi, doprinosi, oprema, obuke, zaštita na radu, prostor i brojne druge obaveze. Kada država ukine olakšice koje su godinama postojale, ona direktno povećava cenu svakog novog radnog mesta. Posledica će biti manje novih zapošljavanja, manje investicija i sporiji privredni rast“, upozorio je Đurđev.

On je posebno kritikovao nameru da se ukinu olakšice za zapošljavanje lica sa invaliditetom, ocenivši da je reč o najspornijem delu predloženih izmena.

"Umesto da država povećava podršku za zapošljavanje lica sa invaliditetom, ona razmatra njeno ukidanje. To nije samo ekonomsko već i moralno pitanje. Ozbiljnost jednog društva ne meri se po tome kako se odnosi prema najjačima, već prema onima kojima je podrška najpotrebnija. U svim ozbiljnim državama sveta posebno se stimuliše zapošljavanje osoba sa invaliditetom, dok se kod nas razmatra ukidanje mera koje im pomažu da postanu ekonomski nezavisni i da žive od svog rada i znanja“, naglasio je Đurđev.

On je postavio pitanje kakvu poruku država šalje osobama sa invaliditetom i njihovim porodicama.

"Da li želimo da budu deo proizvodnje, privrede i društva ili želimo da ostanu na margini? Kakvu poruku šaljemo poslodavcu koji im je pružio priliku? Ako je cilj veća zaposlenost, onda je ova mera potpuno pogrešna“, istakao je Đurđev.

Predsednik Srpske lige ocenio je da se ovakve mere ne mogu posmatrati samo kroz prizmu budžeta.

"Svako radno mesto koje se otvori u Srbiji povećava šanse da jedan mladi čovek ostane u svojoj zemlji. Svako radno mesto povećava šanse da se zasnuje porodica i rodi dete. Svako radno mesto jača lokalnu zajednicu. Zato pitanje zapošljavanja nije samo ekonomsko pitanje. To je pitanje nacionalne bezbednosti, demografske politike i budućnosti Srbije“, poručio je Đurđev.

On je upozorio da će kratkoročni budžetski efekti biti zanemarljivi u odnosu na dugoročnu štetu.

"Dok se čitav svet takmiči ko će više olakšati poslovanje privredi, kod nas se razmatra kako da se privredi uzme više. Dok druge države subvencionišu nova radna mesta, kod nas se razmatra ukidanje podsticaja. Dok drugi nagrađuju one koji zapošljavaju, mi razmišljamo kako da ih dodatno opteretimo. To nije politika razvoja. To je politika kratkoročnog punjenja budžeta“, ocenio je Đurđev.

On je naglasio da država ne sme da posmatra privredu kao bankomat iz kojeg će svaki put uzimati novac kada joj zatrebaju dodatni prihodi.

"Budžet se ne puni kažnjavanjem privrede. Budžet se puni rastom privrede. Budžet se puni novim fabrikama. Budžet se puni većom proizvodnjom. Budžet se puni većim izvozom. Budžet se puni novim radnim mestima. Država koja danas štedi na zapošljavanju sutra će plaćati cenu nezaposlenosti i usporenog ekonomskog rasta“, upozorio je Đurđev.

On je dodao da ne možemo istovremeno govoriti o demografskoj obnovi i poskupljivati otvaranje novih radnih mesta, pozivati ljude da ostanu u Srbiji a otežavati uslove onima koji treba da ih zaposle, niti govoriti o nacionalnom razvoju a kažnjavati domaće preduzetnike koji su kičma srpske ekonomije.

"Ne možemo govoriti o ekonomskom patriotizmu, a istovremeno povećavati troškove domaćim poslodavcima. Ne možemo govoriti o demografskoj obnovi, a istovremeno smanjivati podsticaje za novo zapošljavanje. Ne možemo govoriti o socijalnoj pravdi, a istovremeno ukidati mere koje pomažu zapošljavanje lica sa invaliditetom. Ne možemo govoriti o razvoju Srbije, a istovremeno kažnjavati rad, proizvodnju i preduzetništvo“, poručio je Đurđev.

On je naglasio da Srbiji nisu potrebni novi nameti na rad već nove fabrike, nove proizvodne linije, nove radionice, poljoprivredna gazdinstva, startap kompanije i nova radna mesta.

"Srbiji nisu potrebni veći porezi na zapošljavanje već veće plate. Srbiji nisu potrebni činovnici koji će računati koliko će novca uzeti privredi, već državnici koji će razmišljati kako da privreda proizvede više. Svako novo radno mesto je pobeda Srbije. Svako izgubljeno radno mesto je poraz Srbije. Svako novo radno mesto je nacionalni resurs, a ne budžetski trošak“, naglasio je Đurđev.

Predsednik Srpske lige zatražio je da Vlada Srbije povuče ovaj predlog zakona i pokrene ozbiljan dijalog sa privredom, sindikatima, organizacijama osoba sa invaliditetom i stručnom javnošću.

"Srbiji je potrebna potpuno suprotna politika – smanjenje poreskog opterećenja rada, podsticanje proizvodnje, stimulisanje otvaranja novih radnih mesta i dodatne mere za zapošljavanje mladih ljudi, roditelja sa decom, povratnika iz inostranstva i lica sa invaliditetom. Umesto ukidanja podsticaja, Srbiji su potrebni novi podsticaji. Umesto novih opterećenja, Srbiji su potrebna nova radna mesta. Umesto kratkoročnog punjenja budžeta, Srbiji je potrebna dugoročna strategija ekonomskog razvoja“, rekao je Đurđev.

"Država koja oporezuje zapošljavanje – oporezuje sopstvenu budućnost. Država koja štedi na radnicima, sutra će trošiti na nezaposlene. Zato danas ne branimo samo jednu poresku olakšicu. Branimo pravo srpskog radnika da radi, pravo srpskog privrednika da zapošljava i pravo Srbije da se razvija. Srbija ne sme da kažnjava one koji rade. Srbija ne sme da kažnjava one koji zapošljavaju. Srbija ne sme da kažnjava one koji stvaraju“, zaključio je Đurđev.

Komentari (0)

Srbija