Vučić otvorio deonicu Moravskog koridora: Saobraćaj od Adrana do Preljine sutra od 9 časova, besplatno do 1. jula
KomentariSvečano je otvoren deo autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, a ceremoniji je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se autobusom vozi novom deonicom zajedno sa predstavnicima vlade i izvođačima radova.
U autobusu, koji je krenuo od Preljine ka Adranima, sa predsednikom Vučićem bili su i ministri Siniša Mali, Aleksandra Sofronijević i Bratislav Gašić, kao i ambasador Turske Ilhan Sajgili, otpravnik poslova ambasade SAD Aleksandar Titolo, otpravnik poslova ambasade Velike Britanije Dominik Otvej, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić, direktor Puteva Srbije Zoran Drobnjak i predstavnici izvođača američko - turskog konzorcijuma "Bechtel-Enka".
Reč je o deonici autoputa od petlje Adrani do petlje Preljina u dužini od 28,71 kilometar.
Vreme putovanja od Beograda do Kraljeva, povezanim autoputem "Miloš Veliki" i Moravskim koridor, preko Preljine, sada će biti sat i 15 minuta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će deonica Moravskog koridora od Preljine do Adrana za saobraćaj biti puštena u saobraćaj sutra ujutru od 9 časova i da se putarina na toj deonici neće naplaćivati do 1. jula.
Tanjug/Dejan Živančević
Vučić je, tokom vožnje autobusom od Preljine do Adrana, rekao da se u vezi Moravskog koridora ugovaralo još u vreme kada je Zorana Mihajlović bila ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a da je prvo otvorena deonica 2023. godine do Makrešana.
"Ovo je najširi autoput, on je 30 metara širine, 28 metara su obično široki autoputevi, i time pruža još veću bezbednost za učesnike u saobraćaju. On je u potpunosti digitalizovan, obezbeđena 5G mreža celom njegovom dužinom, dakle od Čačka do Kraljeva. Ja sam veoma srećan što niko nije ni sanjao da izgradimo autoput do Kraljeva, o tome se čak nije ni pričalo. Pričalo se nekada za auto-put do Čačka, nikad se ništa nije delalo, radilo, ali za Kraljevo se nije čak ni pričalo. Tako da, ovo je nova istorija", poručio je Vučić.
On je istakao da autoputevi utiču na bolji životni standard građana.
"Ovo dovodi fabrike, turiste, zbližava porodice, omogućava bolji životni standard. Na tome smo radili naporno", rekao je predsednik Srbije.
Dodao je da smo nisko zadužena zemlja jer nismo trošili novac i da je on najsrećniji kad se grade putevi.
"Želim ljudima da kažem da već od proleća krećemo da gradimo brzu saobraćajnicu. Još problema imamo sa projektovanjem, oko zaštićene zone oko Studenice. To će dramatično da približi Novi Pazar, Rašku, Jarinje", rekao je.
Kako je istakao, milion je problema bilo prilikom izgradnje auto-puta.
"Kraljevačkoj opštini je plaćeno više nego Čačku, onda dođu advokati, gledate šta je to što možete da uradite. Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi. Ono što je važno i za Srbe i Bošnjake, i sav naš narod, na KiM, mi ćemo da platimo izgradnju brze saobraćajnice do Severne Mitrovice, verujem da će to Amerikanci uspeti da završe. Ljudi moraju da razumeju da ne smemo da budemo sebični prema drugima, i generacijama koje dolaze. Uspevao sam nekada kao politički buldožer da izguram stvari koje inače nikad ne bih", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je istakao da možda ova deonica bude dobila posebno ime.
"Vidim da se ljudi vesele. Ja sam zadovoljan rezultatima. Uradili su 30 metara širine, što pruža dodatnu sigurnost. Drenaža je odlično urađena, kvalitet sfalta vrhunski. Biće bespaltan do 1. jula, obezebdio sam to blokaderima pošto imaju svoje neke skupove, pa da dođu. Do kraja godine biće završen kompletan Moravski koridor, a od aprila nadam se da krećemo brzo saobraćajnicu Kraljevo - Novi Pazar", rekao je Vučić.
Euronews/Marija Nikitović
Nakon obilaska deonice, Vučić se obratio prisutnima.
"Dragi narode, ja sam se malopre u autobusu dok smo se vozili i prolazili deonicu, našalio da sam uvek nasjrećniji kada se otvara put. Skraćuje putovanje ova deonica onima iz Kraljeva do Beograda, i obrnuto. Veliki Andrić je govorio 'sve je put i put je napredak', u skladu sa tim rekao sam da ovaj put za nas ima veliki značaj. Kada su me pitali koje ime za njega, mi smo ga nazvali Moravski koridor, ali će naord, siguran sam smisliti bolje ime. U svakom slučaju ovo je veliki dan za Čačak i Kraljevo. Ovaj auto-put je besprekoran", rekao je Vučić.
Dodao je da je rađen u saradnji sa Turskom i Amerikom uz podršku Velike Britanije.
"Zahvalan sam našim partnerima zato što su ovo dobro izveli. Kvalitet puta je izuzetan, to ćete videti u decenijama pred nama. Danas smo otovrili 100 kilometara Moravskoj krodora. Ostalo je samo još malo. Već na proleće nastavljamo da gradimo prema Bogutovci, Raškoj, Novom Pazaru. OVaj auto-put je urađen za brzinu od 130 kilometara na čas. Premrežili smo zemlju auto-putevima i tek ćemo. U prethodnih 13 godina izgradili smo 651 kilometar auto-puteva i brzih saobraćajnica, a za gotovo 70 godina pre toga izgrađeno je 596 kilometara. Dakle za ovih 13 godina čak 55 kilometara više nego za tih 70 godina", rekao je Vučić.
Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 km i povezaće Pojate i Preljinu odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug i u toku su radovi na izgradnji poslednje deonice od Vrbe do Adrana u dužini oko 12 km.
Tanjug/Dejan Živančević
Autoput se gradi za računsku brzinu od 130 kilometara na čas, sa širinom od ukupno 30 metara, što je za skoro dva metra šire od ostalih autoputeva u Srbiji, čime će se obezbediti dodatni komfor i povećati bezbednost odvijanja saobraćaja.
Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija, u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja.
Novi autoput značajno doprinosi razvoju lokalnih opština i sredina kroz koje prolazi, i predstavlja ogromnu šansu za domaću privredu i industriju.
U aprilu 2023. godine, puštena je u saobraćaj deonica od Pojata do Makrešana, a u decembru 2023. godine od Makrešana do Kruševca (Koševi).
Tanjug/Dejan Živančević
Zatim je u decembru 2024. godine puštena deonica od Kruševca (Koševi) do Vrnjačke Banje, a u decembru 2025. godine za saobraćaj je otvorena i deonica Vrnjačka Banja - Vrba dužine 14 km.
Sa otvaranjem deonice od Kraljeva do Čačka dužine 28,7 km biće otvoreno ukupno 100,34 km Moravskog koridora.
Na deonici Kraljevo - Čačak (Adrani - Preljina), dužine 28,71 km izgrađena je denivelisana raskrsnica "Adrani", koja omogućava vezu Moravskog koridora sa postojećim držanim putem IB reda 22 ( Ibarska magistrala), kao i denivelisana raskrsnica Čačak Istok (nova Preljina), koja omogućava vezu Moravskog koridora sa postojećim državnim putevima IB 22 (Ibarska magistrala) i IB 23 (Preljina-Čačak-Požega).
Takođe, izgrađen je deo denivelisane raskrsnice "Katrga", koja će povezivati Moravski koridor sa budućom brzom saobraćajnicom Gružanski koridor i Ibarskom magistralom.
Instagram.com/buducnostsrbije
Na ovoj deonici izgrađeno je 16 mostova, četiri nadvožnjaka i sedam podvožnjaka.
Takođe, na ovom delu autoputa izgrađena su dva objekta hidrotehničkog uređenja Zapadne Morave (Objekat 17 i Objekat 18), ukupne dužine 25,25 km, kao i 4,85 km lokalnih puteva.
U okviru projekta izgradnje Moravskog koridora izvode se i radovi na hidrotehničkom uređenju reke Zapadna Morava, u dužini od oko 60 km, čime se autoput štiti od velikih voda Zapadne Morave, ali se povećava i stepen zaštite od poplava okolnog područja, što ima značajan pozitivan efekat na stanovništvo i privredu ovog područja.
Dobrobit izgradnje direktno će osetiti stanovnici Ćićevca, Varvarina, Kruševca, Trstenika, Vrnjačke Banje, Kraljeva i Čačka, kažu u Koridorima Srbije.
Komentari (0)