Politika

Vučić: Uložićemo mnogo u gradnju gasnih elektrana i u nuklearku zbog fabrika za AI

Komentari
Vučić: Uložićemo mnogo u gradnju gasnih elektrana i u nuklearku zbog fabrika za AI
Vučić: Uložićemo mnogo u gradnju gasnih elektrana i u nuklearku zbog fabrika za AI - Copyright Euronews/Marija Nikitović

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, na svečanom otvaranju autoputa od Preljine kod Čačka do Adrana kod Kraljeva, da će biti uloženo dosta u izgradnju  gasnih elektrana u Srbiji, ali i u izgadnju nuklearke, kako bi se obezbedilo dovoljno struje da bismo mogli da pravimo fabrike, data i trening centre za veštačku inteligenciju i obučavanje robota.

Vučić je tokom vožnje autobusom novom deonicom autoputa rekao novinarima da je zato, pored gradnje autoputeva važno da imamo i dobre  pruge kako bismo mogli da privučemo još investitora. 

"I moliću i ove naše kineske prijatelje da nešto naprave dobro kao što su u Loznici i Šapcu, da baš urade u Užicu ili okolini Užica. Je l' vi razumete? Nije lako danas dovući investitore, morate samo to da imate u vidu. Volkswagen vam danas najavljuje 100.000 otkaza. Pa radiće oni kod nas, nije problem. Mi imamo mesta, ali ovi naši pola rade, pola neće. Pa mi sad pregovaramo, mi imamo ovde najveći problem, da znate, sa stepenom bolovanja, jer je on viši nego i u Meksiku i u Tunisu i u svakoj drugoj zemlji, čak dvostruko viši", rekao je Vučić.

Kaže da deo naših građana lažira bolovanja da bi mogli da obavljaju poljoprivredne poslove leti.

Vučić je podsetio da zajedno sa Azerbejdžancima treba da izgradimo gasnu elektranu u Nišu.

"Mi ćemo to da radimo i u Nišu i u Novom Sadu dalje, pokušaćemo da kupimo od Rusa TE-TO Pančevo, da vidimo, sve što možemo da kupimo, sve što nam povećava kapacitete proizvodnje struje, ne pitamo koliko košta, spremni smo da platimo. Nemamo dovoljno struje. Ljudi nam sada već krajem juna troše više električne energije nego krajem novembra. Ljudi su naviknuti na to", rekao je Vučić.

On je kazao da treba što pre da se izgradi i reverzibilna hidroelektrana Bistrica i dodao da će se to raditi u saradnji sa Japancima.

"Veoma je važno da to uradimo zato što bi nam to umnogome pomoglo, ne samo zbog delimične proizvodnje električne energije, već pre svega zbog balansiranja električnom energijom, zbog toga što tada ne morate da prodajete kada je jeftina energija, već čuvate pa je prodajete kada je skupa, ili kupujete od nekog drugog kada je jeftina. Strašno je važno da to imate. Sa ovakvim akumulacijama u Perućcu koje su niske i na Dunavu, koji je jedva plovan, dakle imamo ogromne, ogromne probleme sa hidropotencijalom i strašno nam je važno da Bistricu uradimo što pre. Ali računajte da neće Bistrica biti za još sedam godina", naveo je Vučić.

Komentari (0)

Srbija