Pozadina napetog razgovora Trampa i Netanjahua: U planu potpisivanje predloga kojim bi zvanično bio okončan sukob
Komentari
21/05/2026
-18:42
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je u sredu da će premijer Benjamin Netanjahu uraditi sve kada je reč o mogućem vojnom udaru na Iran, u izjavama datim dan nakon što su, prema izveštajima, njih dvojica imali napet telefonski razgovor na tu temu. Tramp je na pitanje novinara o svom razgovoru sa izraelskim premijerom odgovorio: "On je vrlo dobar čovek, uradiće sve što ja želim da uradi. I sjajan je… Ne zaboravite, bio je premijer u vreme rata.“, izjavio je Tramp.
Netanjahu često ističe svoj blizak odnos sa Trampom, pripisujući mu niz odluka američkog predsednika koje su bile u korist Izraela. Međutim, to je istovremeno dovelo i do kritika upućenih Netanjahuu da ne može da se suprotstavi Trampu, jer je postao previše zavisan od njega.
U martu, na pitanje lista The Times of Israel da li će on sam odlučivati kada se rat sa Iranom završava ili će i Netanjahu imati uticaj na tu odluku, Tramp je tvrdio da će to biti "zajednička“ odluka, ali kada je nekoliko nedelja kasnije objavljeno primirje, Jerusalim je, prema izveštajima, bio iznenađen.
Tramp je i dalje vodio računa da ne kritikuje Netanjahua, pa je čak i lobirao kod predsednika Isaka Hercoga da premijera pomiluje u tekućem korupcionom procesu s kojim se Netanjahu suočava, prenosi The Times od Israel.
Netanjahu se smatra zagovornikom nastavka rata protiv Irana, jer tvrdi da ratni ciljevi koji se odnose na iranske nuklearne i raketne programe, kao i na podršku njihovim posredničkim grupama, još uvek nisu ispunjeni. Premijer je rekao da bi prihvatio rešavanje tih pitanja diplomatskim putem, ali je izrazio skepticizam u pogledu toga da li je Teheran spreman da pregovara u dobroj veri.
Tanjug AP/Alex Brandon
Axios je izvestio da je tokom njihovog telefonskog razgovora u utorak Tramp obavestio Netanjahua o novim posredničkim naporima nekoliko arapskih i muslimanskih država da se postigne sporazum između SAD i Irana.
"Pismo o namerama"
Prema navodima, u nastajanju je predlog - koji su navodno izradili Katar i Pakistan, uz doprinos regionalnih posrednika poput Saudijske Arabije, Turske i Egipta, po kojem bi Vašington i Teheran potpisali "pismo o namerama“ koje bi zvanično okončalo sukob i otvorilo 30 dana pregovora o pitanjima kao što su ponovno otvaranje Ormuskog moreuza i ograničavanje iranskog nuklearnog programa.
Dvojica lidera nisu se saglasila oko daljeg pravca tokom razgovora, pošto je Netanjahu bio veoma skeptičan prema tom okviru, smatrajući da SAD treba da nastave sa vojnim pritiskom na Iran kako bi dodatno oslabila režim uništavanjem njegove ključne infrastrukture.
Američki izvor je naveo da je Netanjahu "bio van sebe nakon poziva“, dok su izraelski izvori istakli da je premijer "uvek zabrinut“ zbog toga kako će pregovori sa Iranom izgledati, čak i u fazama koje su ranije propale.
AP Photo/Asghar Besharati
Kancelarija premijera i Bela kuća odbile su da komentarišu ovaj izveštaj za Axios.
Posrednici su poslednjih dana radili na tome da približe stavove oko poslednjeg pakistanskog predloga, a Katar je nedavno predstavio SAD-u i Iranu novi nacrt, dok je četvrti izvor iz Katara naveo da ne postoji poseban nacrt iz Dohe, već da Katar samo pokušava da unapredi pakistanski predlog.
Trenutni napori imaju za cilj da obezbede čvršće obaveze Irana u pogledu ograničavanja njegovog nuklearnog programa, kao i jače garancije SAD da će postepeno odmrznuti iranska sredstva koja se drže u inostranstvu.
Katar je ranije ove nedelje poslao delegaciju u Teheran na razgovore o najnovijem nacrtu, kao i Pakistan, dok iranska novinska agencija Tasnim tvrdi da su SAD preko pakistanskih posrednika dostavile novi predlog i da Teheran trenutno razmatra taj tekst.
Tramp je dao nejasne vremenske okvire za diplomatsko rešenje, rekavši da bi mogao da sačeka "dva ili tri dana“, nakon što je otkazao planirani napad, ali i da SAD čekaju "pravi odgovor“ Irana.
Upozorenje IRCG
Iranska Revolucionarna garda (IRGC) je odgovorila upozorenjem da će, ako se agresija ponovi, doći do širenja regionalnog rata.
Potpredsednik SAD Dž. D. Vens izjavio je da se "postiže mnogo dobrog napretka“, ali je upozorio da je američka vojska "spremna i u punoj pripravnosti“.
U utorak je američki Senat pokrenuo rezoluciju o ratnim ovlašćenjima, dok je Pakistan nastavio diplomatsko posredovanje između SAD i Irana. Kineski predsednik Si Đinping pozvao je na hitan prekid vatre, upozorivši da je obnavljanje neprijateljstava nepoželjno.
Komentari (0)