Živković: Dekarbonizacija nerealna bez proizvodnje nuklearne energije
Komentari
14/05/2025
-14:41
Generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković izjavio je danas na Beogradskom energetskom forumu da proces dekarbonizacije nije realan bez proizvodnje nuklearne energije.
"Razmatramo opcije malih modularnih reaktora i velikih nuklearnih reaktora. Obe opcija imaju svoje prednosti i mane, ali su za zemlje ovog regiona više mali modularni reaktori, jer su brži i samim tim bi ubrazili proces dekarbonizacije", rekao je Živković na panelu Strategije dekarbonizacije elektroenergetskog sektora u Jugoistočnoj Evropi.
Živković ističe da ne bi trebalo zanemariti ni velike nuklearne reaktore imajući u vidu da su neke zemlje na taj način ostvarile visok nivo energetske sigurnosti.
"Te zemlje imaju dovoljno dobar i kvalitetan energetski miks i energiju koja može da stvori uslove za konkurentnu privredu, što je takođe važno u današnjem svetu, jer ne treba smetnuti s uma da je ovo vek električne energije i da će cela privreda tražiti ozbiljne resurse kada je u pitanju električna energija", rekao je Živković.
Novca, kako kaže, ima za obnovljive izvore energije.
"Novac nije jeftin na tržištu, finansiranja nisu jednostavna, a postojeći mehanizmi su se pokazali nedovoljno održivim. Privatni investitori su tu u malo boljoj situaciji, jer nemaju dekarbonizaciju niti društevni uticaj", istakao je Živković.
"Potencijalni program o proizvodnji nuklearne energije"
Pomoćnica ministarke rudarstva i energetike Jovana Joksimović istakla je da je krajnji cilj države da se obezbedi dovoljna količina energije po najpoljnijim mogućim cenama kako za građane, tako i za privredu.
"Svi želimo napunjene mobilne telefone, klima uređaj i da prosto uživamo u komforu mobilnog sveta, a imamo proces dekarbonizacije koji zahteva ogromne količine zelenih megavata za šta su nam potrebne dozvole i struka", rekla je Joksimović na Ministarskom panelu o regionalnoj saradnji JIE i strategijama energetske tranzicije.
Pixabay
Joksimović je podsetila da je Srbija izmenama Zakona o energetici ukinula moratorijum na proizvodnju nuklearne energije.
"Resorno ministarstvo sprovodi detaljnu analizu i očekujemo preliminarne rezultate koji će nam dati jasne pravce i kredibilne podatke za izradu potencijalnog programa vezanog za proizvodnju nuklearne energije", rekla je Joksimović i dodala da je za proizvodnju nuklearne energije bitna saradnja institucija kako unutar zemlje, tako i van nje.
Beogradski energetski forum predstavlja priliku za povezivanje učesnika sa industrijskim asocijacijama, elektroprivredama, berzama, prenosnim i distributivnim sistemima, investitorima, softverskim kompanijama, trgovcima električne energije, bankarima, ali i osiguravajućim kućama.
Forum su otvorili ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski.
Institucionalni partneri foruma su Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije, Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske, Confindustrija Serbia i PKS.
Treći Beogradski energetski forum trajaće i sutra, a organizuje ga energetski portal Balkan Green Energy News.
Konferencija će imati osam panela sa više od 50 govornika o najvažnijim temama i izazovima u sektoru energetike.
Beogradski energetski forum je na prethodnim konferencijama 2023. i 2024. učestvovalo skoro 1.000 učesnika iz više od 30 zemalja, uključujući pet ministara energetike iz regiona Jugoistočne Evrope i više od 120 govornika i energetskih eksperata iz regiona, Evrope i sveta.
Komentari (0)