Od fitnes aplikacija, preko AI alata, do TikTok-a: Šta sad EU vidi kao bezbednosne pretnje
Komentari
04/05/2025
-18:00
Evropska komisija oprema zaposlene koji putuju u SAD "jednokratnim“ telefonima i laptopovima sa minimalnom opremom strepeći da bi mogli biti špijunirani, izvestio je Financial Times prošle nedelje. SAD su dodate na listu koja uključuje Ukrajinu, Kinu i druge zemlje gde se očekuje elektronski nadzor.
S obzirom na rast geopolitičkih tenzija, Euronews je analizirao koje tehnološke alate i onlajn platforme političari širom Evrope mogu koristiti, a koje su zabranjene.
TikTok
Još 2023. godine, Evropska komisija, Evropski parlament i Savet EU zabranili su TikTok na profesionalnim uređajima zvaničnika EU. Ova odluka proširena je na različite agencije i konsultativna tela EU, uključujući Evropsku službu za spoljašnje poslove – diplomatsku službu EU, Sud revizora, njen budžetski nadzorni organ, Evropski komitet regiona i Evropski ekonomsko-socijalni komitet.

Tanjug AP/George Walker IV
Ukazali su na rizike po sajber bezbednost institucija, privatnost poruka i prenos podataka, optužujući kinesku vladu za prikupljanje osetljivih i kritičnih podataka. Poslanicima Evropskog parlamenta i njihovom osoblju takođe je "strogo preporučeno“ da uklone aplikaciju sa svojih ličnih uređaja.
Platforma je više puta demantovala ove tvrdnje i branila svoju nezavisnost, uprkos kineskom zakonu iz 2017. koji obavezuje sve kineske kompanije, uključujući međunarodne podružnice, da "podržavaju, pomažu i sarađuju“ sa nacionalnim obaveštajnim naporima.
Navodno mešanje Rusije u prvi krug predsedničkih izbora u Rumuniji 2024. dodatno je zamutilo situaciju oko budućnosti aplikacije, a Evropska komisija je u decembru zvanično pokrenula istragu o platformi zbog potencijalnih prekršaja Zakona o digitalnim uslugama (DSA).
Telegram
Korišćenje ruske aplikacije za razmenu poruka Telegram trenutno nije zabranjeno u EU. Neđutim, aplikacija je na meti kritika jer ne suzbija prekršaje poput prevara, trgovine drogom, organizovanog kriminala i promocije terorizma na platformi. Njen osnivač i izvršni direktor Pavel Durov čak je prošle godine bio uhapšen u Francuskoj pre nego što je pušten pod sudski nadzor.
U to vreme, holandski evroposlanik Bart Grutuis (grupa Obnovimo Evropu/Renew Europe), bivši šef sajber bezbednosti u holandskom Ministarstvu odbrane i član odbora Evropskog parlamenta za industriju i trgovinu, rekao je za Euronews da je upotreba aplikacije upitna.
profimedia
"Mislim da je Telegram nesigurna aplikacija zbog činjenice da su je kreirali ljudi iz Rusije, na šta ruska država može imati određeni uticaj. Telegram poseduje ključeve za šifrovanje bezbednih razgovora, što znači da ruska država može imati pristup tome. Mislim da je to uznemirujuće“, rekao je.
Grutuis je dodao da "ne bi bilo pametno da državni službenici, ministri ili visoki političari imaju takve aplikacije na svojim privatnim telefonima.“ Među zemljama koje su uvele ograničenja su Švajcarska, gde je vojsci zabranjeno da koristi aplikaciju, i Holandija, gde javni zvaničnici gradske uprave Amsterdama više ne mogu da je koriste zbog širenja dezinformacija, sajber pretnji i porasta trgovine drogom.
AI alati
Početkom ovog meseca, Evropska komisija izdala je smernice kojima se zabranjuje korišćenje takozvanih "AI agenata“ tokom onlajn sastanaka. Natpis "AI agenti nisu dozvoljeni“, pojavio se na slajdu tokom prezentacije Evropske komisije u Power Pointu.
"AI agenti“ su računarski programi koji mogu donositi odluke i obavljati zadatke samostalno, učeći iz podataka uz interakciju sa drugim aplikacijama. Oni mogu snimati sastanak, praviti beleške i preduzimati akcije na osnovu sopstvenih zaključaka.

profimedia
Nekoliko kompanija, poput "Majkrosofta", "OpenAI-a", "Mistral AI-a" ili "Perplexity-ja", razmatra izradu AI agenata. Iako trenutno nisu podložni specifičnoj regulaciji, njihovi modeli moraju biti u skladu sa Zakonom o veštačkoj inteligenciji.
Još uvek nije jasno da li (i kako) ovi AI agenti predstavljaju bezbednosne pretnje za Evropsku komisiju, koja je odbila da komentariše ovu temu.
Huavej
Nedavni skandal sa "Huavejem", u kojem je pet osoba optuženo u istrazi o korupciji povezanoj sa kineskim telekom gigantom, za kog belgijski tužioci sumnjaju da je podmićivao poslanike EU, stavio je fokus na korišćenje uređaja ove kompanije.
Još 2018. godine, Andrus Ansip, tadašnji komesar EU za tehnologiju, upozorio je na "zadnja vrata“ koja je instalirao "Huavej" nakon hapšenja visokog rukovodioca kompanije u sklopu istrage o navodnoj bankarskoj prevari.
profimedia
"Moramo biti zabrinuti zbog tih kompanija“, rekao je Ansip.
To je rezultiralo politikom bezbednosti 5G mreže Evropske komisije kojom se poziva države članice da diversifikuju svoje dobavljače 5G mreže i zabrane im učešće u izgradnji kritične infrastrukture. Sama Komisija je saopštila da planira da zabrani opremu ove kompanije u svojim internim telekomunikacijama, a zvaničnicima EU je zabranjeno da koriste lične "Huavej" telefone za korporativne svrhe.
Fejsbuk
Zabrana korišćenja Fejsbuk stranica za javne institucije ranije se pojavila u kontekstu stalnih sumnji u bezbednost prenosa podataka između EU i SAD.
Godine 2021, nemački federalni organ za zaštitu podataka (BfDI) upozorio je vladine zvaničnike da ne koriste Fejsbuk stranice, tvrdeći da prakse tehnološkog giganta nisu u skladu sa Opštom uredbom o zaštiti podataka (GDPR).
Tanjug/AP/Richard Drew
U svom godišnjem izveštaju za 2023. navedeno je da je "sve više u mogućnosti da identifikuje alternative prijateljski nastrojene prema zaštiti podataka“, poput Mastodona.
Prošle godine, holandski organ za zaštitu podataka savetovao je nacionalnu vladu da ne koristi Fejsbuk stranice jer javne institucije "moraju da garantuju da je obrada korisničkih podataka u skladu sa zakonom“.
X
Nekoliko dana nakon izborne pobede američkog predsednika Donalda Trampa, stotine hiljada nezadovoljnih korisnika navodno je napustilo X, ranije poznat kao Tviter, uključujući i političare u Evropi.
Oni su nezadovoljni navodnim nekontrolisanim širenjem dezinformacija, teorija zavere i govora mržnje na platformi, kao i onim što smatraju Muskovom ulogom u olakšavanju Trampovog povratka na vlast.
profimedia
U Evropi, velike institucije poput Evropske centralne banke, Evropske agencije za lekove i lokalne uprave poput Grada Pariza napustile su X u korist Bluesky-a. Većina političara, uključujući predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lejen i komesarku za tehnologiju Henu Virkunen, ipak i dalje koristi svoje naloge.
Strava
Popularna američka fitnes aplikacija Strava našla se na udaru prošle godine nakon što je Le Monde otkrio veliki bezbednosni propust. Novinari su mogli da prate kretanje visokih zvaničnika analizirajući rute trčanja njihovog obezbeđenja.
Samo pritiskom na "pokreni trčanje“ sa mesta gde su boravili korisnici Strave, agenti su nenamerno otkrivali osetljive informacije, poput adrese njihovog doma, radnog mesta ili, u ređim slučajevima, lokacije rezidencije francuskog predsednika.
Na primer, u julu 2023. godine, pripadnici Grupe za bezbednost predsedništva Republike bili su raspoređeni da obezbede područje oko hotela u Vilnjusu, pred posetu predsednika na samitu NATO-a. Lokacija je trebalo da ostane poverljiva, ali je otkrivena od strane novinara preko javnog Strava profila jednog od agenata. Novinari su identifikovali desetak sličnih slučajeva.
profimedia
Upozoreno na propust, Ministarstvo oružanih snaga Francuske odgovorilo je izdavanjem internih smernica. Zvaničnici su rekli za Le Monde da su "upozorili osoblje na bezbednosne rizike povezane sa Strava aplikacijom za trčanje“,
"Podsetili smo na potrebu da se poštuju osnovna pravila operativne bezbednosti – poput isključivanja povezanih uređaja kao što su satovi, iPhone uređaji ili sama Strava“, dodaje se u saopštenju.
Ipak, uprkos upozorenjima, aplikacija je ponovo dospela u centar pažnje ranije ove godine kada su pripadnici ratne mornarice slučajno otkrili poverljive detalje o patrolama podmornica preko platforme.
Korišćenje aplikacije i dalje je zvanično dozvoljeno za političare i članove njihovog obezbeđenja.
Komentari (0)