Povratak tropskih dana, ali ne zadugo: Kakvo je stanje na rekama u Srbiji?
Komentari
14/07/2025
-17:00
Početak radne nedelje doneo nam je još jedan dan ekstremnih temperatura. Danas će se živa u termometru kretati do 33 stepena u većini mesta do čak 36 koliko se prognozira u Negotinu. Iako meteorolozi najavljuju da ovaj toplotni talas neće potrajati pošto već sredinom nedelje stižu kišonosni oblaci i pad temperature, situacija na rekama u Srbiji i dalje je zabrinjavajuća.
Na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda stoji hidrološko upozorenje. Kako se navodi, na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca vodostaji će se narednih dana kretati oko i nešto ispod niskih plovidbenih nivoa.
"Na Kolubari sa pritokama, na Jadru, na Mlavi, kao i na gornjim tokovima Zapadne i Južne Morave sa pritokama proticaji su se približili minimalnim srednje mesečnim vrednostima 95%-ne obezbeđenosti (biološkom minimumu)", navodi RHMZ.
Hidrolog Jelena Jerinić rekla je da je hidrološka situacija u Srbiji trenutno nepovoljna, a najteže je na malim rekama - Kolubari i Jadru, na gornjim tokovima Zapadne i Južne Morave i Toplici, dok su, kako je istakla, dobre vesti da već nekoliko dana Dunav, Sava i Tisa rastu, zahvaljujući značajnim padavinama na Alpima i uzvodnim deonicama, tako da će sve tri reke od biti plovne celim svojim tokom.
Suša i visoke temperature utiču i na plovidbene nivoe reka, a kiše nije bilo dugo, osim male epizode pre nekoliko dana. Prema njenim rečima, spisak reka sa nepovoljnom hidrološkom situacijom će se vremenom proširivati, jer se nastavlja sušni period.
"U narednom periodu biće nekih padavina, međutim to je nedovoljno da možemo uopšte da razmišljamo o poboljšanju hidrološke situacije", rekla je Jerinić za RTS.

Tanjug/Vladimir Sporčić
Na pitanje koja je to količina padavina potrebna da bismo izašli iz ove situacije, Jerinićeva je rekla da je to između 100 i 200 litara kiše, ali da nije bitna samo količina padavina, nego i kako pada.
"Nama je potrebna jesenja varijanta kiše, više od 100 litara, ali tako da natapa zemljište i to da natapa kompletan sliv, da bi se najpre zemljišni rezervoari napunili vodom, a onda nakon toga da očekujemo poboljšanje hidrološke situacije", rekla je ona.
Prognoza za naredne dane
Nadolazeća promena vremena od sutra nam donosi više oblaka, ali i blaži pad temperature. Ipak noći ostaju tople u većini mesta. Maksimalna temperatura sutra će se kretati od 30 do 34 stepena, a stižu nam i kišonosni oblaci koji će doneti slabe lokalne padavine širem području Srbije.
Prolazak još jednog hladnog fronta u drugoj polovini nedelje nam donosi svežije i oblačno vreme, a prognostički modeli najavljuju još jedan talas olujnih oblaka koji nam stižu sa severa. Pad temperature u četvrtak biće i za više od 10 stepeni.
Iza nas najsušniji jun otkako postoje merenja
Tokom juna 2025, nijedna, jedina kap kiše nije izmerena u Valjevu, Kragujevcu, Negotinu, Požegi, Kraljevu, Ćupriji, Leskovcu i Kuršumliji. Ali čak i tamo gde je bilo padavina, one su bile dramatično manje u odnosu na normalu.
Izostanak kiše tokom juna vrlo verovatno ste i sami primetili – po nebu, drveću i travi, zemljištu, rekama i jezerima, a u najgorem slučaju čak i po česmama u sopstvenom domu. Ovaj nesumnjivi manjak padavina postajao bi nam još jasniji kada bismo se osvrnuli na kišoviti maj kada su kiše padale, u proseku, svaki drugi dan, preneo je ranije portal Klima 101.

AP/Darko Vojinovic
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) potvrdio je naš subjektivni osećaj: iza nas je najsušniji jun otkako postoje merenja.
U najnaseljenijim gradovima, Beogradu i Novom Sadu, kiša nije padala sve do samog kraja meseca, tačnije do 26. juna.
Prema podacima RHMZ-a, tog dana u Beogradu, zabeleženo je svega 0,1 mm padavina, a u Novom Sadu nešto više, 1,8 mm. Niš je za svojih 4,1 mm kiše trebalo da pričeka naredni dan, 27. jun.
Dakle, tokom 29 od ukupno 30 junskih dana, nije bilo padavina u ova tri grada. A čak i kada su konačno evidentirane, bila je u pitanju količina koja tek simbolično pokvasi sredinu – poput jutarnje rose ili čaše vode prosute po asfaltu.
Uprkos tome što je maj ublažio nepovoljnost hidrološke slike, od početka juna, vodostaji na svim rekama u Srbiji su opali.
Zbog toga, RHMZ je 25. juna izdao i prvo hidrološko upozorenje na minimalne proticaje i niske plovidbene nivoe – mesec dana ranije nego prošle godine kada je ono izdato tek krajem jula.
Komentari (0)