Društvo

Crveni meteoalarm i visoke temperature: Saveti lekara kako da se zaštitimo od vrućine

Komentari
Crveni meteoalarm i visoke temperature: Saveti lekara kako da se zaštitimo od vrućine
Crveni meteoalarm i visoke temperature: Saveti lekara kako da se zaštitimo od vrućine - Copyright Tanjug/Vladimir Šporčić, Strahinja Аćimović, Jovana Кulašević, profimedia

Autor: Euronews Srbija, Tanjug, RTS

21/07/2025

-

11:23

veličina teksta

Aa Aa

RHMZ navodi da se treba često informisati o detaljima očekivanih meteoroloških uslova i rizika, kao i da je potrebno slediti naredbe i savete nadležnih državnih službi. Takođe, UV indeks na teritorije Srbije danas je vrlo visok, a njegova vrednost najviša je u Sjenici i iznosi 10, a u ostatku zemlje je njegova vrednost osam i devet, dok je u Beogradu UV indeks vrednosti 8.

Na pragu smo pakleno vrele sedmice, a crveni meteo alarm upaljen je za celu Srbiju zbog ekstremnih temperatura koje mogu ugroziti zdravlje i izazvati ozbiljnu štetu. Dok se živa u termometru penje ka 40. podeljku, lekari upozoravaju da posebno oprezni moraju biti hronični bolesnici – pravilna terapija, unos tečnosti i izbegavanje direktnog sunca ključni su za očuvanje zdravlja.

RHMZ je naveo da se treba često informisati o detaljima očekivanih meteoroloških uslova i rizika, kao i da je potrebno slediti naredbe i savete nadležnih državnih službi. Takođe, UV indeks na teritorije Srbije danas je vrlo visok, a njegova vrednost najviša je u Sjenici i iznosi 10, a u ostatku zemlje je njegova vrednost osam i devet, dok je u Beogradu UV indeks vrednosti 8.

UV (ultraljubičasti) ideks je međunarodni standard za merenje aktivnosti Sunca za ultraljubičastu svetlost koja može biti vrlo štetna po čoveka i može veoma snažno da utiče na osetljivu kožu.

Hronični pacijenti boluju od visokog pritiska, savet je da svoju terapiju usklade sa visokim temperaturama, kaže dr Aleksandar Čokanović iz Hitne pomoći. Treba izbegavati zaslađene napitke, gazirane sokove, uzimati mineralnu i običnu vodu, a uvek dolazi u obzir i limunada, po mogućnosti bez šećera, neki su od saveta.

Crveni meteoalarm je upaljen, pet dana će biti jak toplotni talas nad našom zemljom, pa su nam važni i dragoceni saveti lekara.

Dr Aleksandar Čokanović iz Hitne pomoći je rekao da kada su visoke temperature, to ne znači da moramo strikno da sedimo u kući, ležimo i nigde ne izlazimo.

"Ne treba tako raditi. Hronični pacijenti vole kada se temperatura ustali, da je to toplo ili hladno vreme. Visoke temperature ne pogoduju hroničnim pacijentima", dodaje dr Čokanović za RTS.

Savetuje da se upražnjava fizička aktivnost do 10 sati pre podne i nakon 16 ili 17 časova popodne kada prođu najveće temperaturne varijacije.

"Za hronične pacijente koji boluju od visokog pritiska, savet je da svoju terapiju usklade sa visokim temperaturama, sa savetima svojih lekara, pogotovo oni koji piju diuretike, lekove za izbacivanje tečnosti, jer u letnjim temperaturama povećano je i znojenje. Diuretici pomažu izbacivanju tečnosti, tako da savet za njih je da se prilagodi terapija", napominje Čokanović.

Najtoplije prepodne u Novom Sadu i Negotinu sa 34°C

U Srbiji je pre podne, do 10 sati, bilo najtoplije u Novom Sadu i Negotinu gde su zabeležna 34 stepena Celzijusa, a najsvežije je bilo na Kopaoniku gde je izmeren 21 stepen, kao i u Sjenici gde je temperatura bila 22 stepena, objavio je Republički hidrometeorološki zavod.

U Zaječaru i Zrenjaninu je takođe u tom periodu bilo veoma toplo sa temperaturom od 33 stepena. Više od 30 stepeni je ovog prepodneva izmereno i u Beogradu, Valjevu, Kragujevcu, Dimitrovgradu, Kikindi, Somboru, Ćupriji, kao i na Paliću.

U Beogradu će tokom dana biti pretežno sunčano i veoma toplo. Vetar je slab i umeren, južnih smerova. Najniža temperatura je bila od 20 do 23 stepena, a očekuje se da tokom dana dostigne oko 38 stepeni Celzijusa.

Uzimanje tečnosti 

Što se tiče uzimanja terčnosti, treba izbegavati zaslađene napitke, gazirane sokove, uzimati mineralnu vodu i običnu vodu, a uvek dolazi u obzir i limunada, po mogućnosti bez šećera ko može da podnese kiselo, kaže Čokanović.

Korišćenje klima-uređaja

Čokanović kaže da se bez klima-uređaja, u poslednje vreme ne može što u vozilima što u stanovima, ali neka varijacija treba da bude do 10 stepeni razlike u odnosu na spoljašnju temperaturu.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

"Ako je napolju 35-36 stepeni izbegavati da u stanu bude 18 stepeni jer to je zaista temperaturni šok za organizam, pogotovo prelazak iz toplog u hladno i hladnog u toplo", napominje doktor.

Pomoć na ulici kod toplotnog udara i kolapsa

Dr Čokanović je savetovao i šta treba da uradimo na ulici dok ne dođe ekipa Hitne pomoći ako je u pitanju toplinski udar.

"Najčešći javni poziv, kada je toplo vreme u pitanju, odnosi se na kolapse, pogotovo naših starih sugrađana koji izađu u prepodnevnim časovima slojevito i toplo obučeni, popiju svoju terapiju za pritisak, a ne mere vrednosti krvnog pritiska, što je najčešće sada kada ih pitamo na terenu", navodi on.

Kada se kao građani zateknemo u situaciji kada neko kolabira, treba tog pacijenta rashladiti.

"Dati mu malo tečnosti da popije, ne polivati ga vodom u nekoj većoj količini da bismo mi kao lekari na terenu znali šta se pacijentu desilo i da mu pružimo stručnu pomoć. Ukoliko je u pitanju kolaps, ukoliko je bez svestii, podići mu noge. U toj situaciji, ako je nizak pritisak, pacijent će se povratiti u roku od nekoliko sekundi i to je nešto što mi možemo raditi na licu mesta", zaključio je dr Čokanović.

Komentari (0)

Srbija