Đurić: Sastanak u Varšavi još jednom potvrđuje da Srbija ima jasnu evropsku budućnost
Komentari
08/05/2025
-23:08
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić učestvovao je danas u Varšavi na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova Evropske unije i ministara spoljnih poslova zemalja kandidata za članstvo u EU.
Ministar Đurić je istakao da je danas potvrđeno da Srbija ima jasnu evropsku budućnost i dodao da je izražen veoma jasan glas podrške Srbiji na putu evropskih integracija, reformi, ekonomskog napretka i svega onog pozitivnog što Srbija radi.
Šef srpske diplomatije je naglasio da današnji sastanak sa visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu i bezbednosnu politiku Kajom Kalas, komesarkom za proširenje Evropske unije Martom Kos i trideset ministara spoljnih poslova predstavlja veoma važan i ozbiljan dan za Srbiju, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova.
''S obzirom na to da je sastanak bio iza zatvorenih vrata u takozvanom gimnih formatu, ono što mogu da kažem je, da neke od zemalja jesu iznosile kritičke tonove na račun predsednika Srbije zbog učešća na događaju u Moskvi, na primer Luksemburg, Belgija, Hrvatska, ali i da se na sastanku vrlo jasno čuo glas podrške Srbiji na putu evropskih integracija, na putu reformi, na putu ekonomskog napretka, svega onoga pozitivnog što radimo i glasa ako hoćete i protiv onih koji izjednačavaju Srbiju sa raznim drugim negativnim tendencijama na Evropskom kontinentu, pa i glas onih koji odbijaju da se povuče znak jednakosti između politike Srbije i politike bilo koje od velikih sila“, istakao je ministar Đurić.
Poručio je, kako se navodi u saopštenju Ministarstva, ''da smo posebno zahvalni našim italijanskim prijateljima čiji predstavnik je govorio snažno u prilog Srbije, dodajući da ne zna da li je to rezultat razgovora predsednika Vučića i premijerke Meloni ili tradicionalnog prijateljstva naših zemalja''.
Ministar Đurić je na rečima podrške zahvalio i mađarskim predstavnicima, ali i Poljskoj i domaćinima ovog sastanka iz Evropske unije.
„Srbija među svojim prioritetima ima jačanje institucija, snižavanje društvenih tenzija, jačanje društvenog dijaloga, ekonomije, infrastrukture i unapređenje atmosfere u našem regionu, pre svega zbog sebe same i svojih građana. Srbija će, kao takva, ubrzo biti prihvaćena kao punopravni član sa pravom odlučivanja za stolom za kojim se nalazimo i danas. Kao što je Njegoš govorio, čaša meda ište, čašu žuči“, ocenio je Đurić.
Ministar Đurić naveo je da, nakon ovog sastanka sa većom dozom optimizma nego pre dolaska u Varšavu, gleda na dinamiku evropskih integracija Srbije.
''Ohrabren sam energijom koju vidim kada je u pitanju proširenje Evropske unije i kod visoke predstavnice Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Kaje Kalas, komesarke za proširenje Evropske unije Marte Kos, ali i kod velikog broja evropskih prijatelja, jer ponavljam, danas nismo čuli samo reči kritike na račun Srbije, iako su okolnosti veoma specifične, iako sam čuo, ponavljam, napade na predsednika Vučića zbog učešća na događaju u Moskvi, već i reči ohrabrenja od pojedinih zemalja za ono što se u Srbiji radi, za politiku Vlade, reforme koje sprovodimo, ekonomski rast, sve ono što smo pod rukovodstvom i predsednika Vučića i niz vlada u prethodnom periodu postigli“ istakao je Đurić.
Jedna od centralnih tema današnjih razgovora u Varšavi, kako je istakao ministar Đurić, bila je i situacija u Bosni i Hercegovini.
On je naveo da je jasno da je pritisak na rukovodstvo Republike Srpske veliki, pre svega na predsednika Milorada Dodika i dodao da u tom smislu raste broj onih koji glas pritiska ispoljavaju.
„Naša poruka je vrlo dosledna i na ovom sastanku, kao i prethodnih 30 godina, a to je da podržavamo Republiku Srpsku u njenim Dejtonom definisanim nadležnostima i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Istovremeno ohrabrujemo dijalog unutar BiH između svih zainteresovanih, odnosno uključenih strana i smatramo da je veoma značajno da se taj dijalog vrši sa svim demokratski izabranim predstavnicima, bez isključivanja. Ovoj poruci pridružile su se i neke druge zemlje, a jedan broj zemalja imao je i veoma oštre stavove vezano za predsednika Dodika“, ocenio je Đurić.
Ukazao je na to da je na sastanku bilo i etiketiranja i razočaravajućeg izvrtanja istine od strane predstavnika Prištine.
„To je bilo izneto na tako rudimentaran i samoporažavajući način, da nije bilo neprijatno za slušanje, gotovo da možemo biti zadovoljni zbog tona i stila koji je bio autodestruktivan, a iz reakcije drugih ministara, video sam da to nije naišlo na dobar prijem”, naveo je Đurić nakon sastanka.
Komentari (0)