Brnabić u Bratuncu: Za zločin nad Srbima u Podrinju i Birču niko nije odgovarao
Komentari
05/07/2025
-14:53
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Bratuncu, na obeležavanju 33 godina od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, da je to zločin za koji do danas niko nije odgovarao.
"Danas smo se okupili u Bratuncu, na mestu duboke tuge i sećanja i na mestu istine i snažnog ponosa. Stojimo ovde kao uvek i zauvek jedan narod. narod koji ne zaboravlja i koji je pre nekog vremena odlučio da ne pristaje više na ćutanje. Stojimo ovde kao narod koji je spreman da kaže ono što mnogi ne žele da čuju - da je nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču počinjen stravičan, monstruozan zločin, i da za taj zločin do danas niko nije odogovarao", kazala je Brnabić u obraćanju prisutnima na obeležavanju godišnjice zločina.
Ona je kazala da su među žrtvama bili civili, žene, deca i starci, "ljudi koji su živeli u svojim domovima držeći se svoje vere i svog imena".
"Nažalost, ovo mesto stradanja i imena srpskih žrtava nisu dovljno često ili skoro nikada izgovorena u međunarodnoj javnosti. Njihova stradanja nisu prepoznata, njihov bol ostaje u tišini. Danas, dok se na drugim stranama obeležavaju stradanja, mi još jednom podsećamo da bol ne sme imati nacionalnost, da pravda ne sme imati dovstruke aršine", istakla je Brnabić.
Dodala je da su tokom 1992. godine u desetak srpskih sela stradali civili, za koje je rekla da su "ubijani skoro kao po pravilu" na pravoslavne praznike, "u svojim kućama, bez oružja u rukama".
"U Kravici, u Ratkovićima, u Blječevi u Brežanima i na desetinama drugih mesta spaljivane su kuće, čitave porodice nestajale su u roku od nekoliko minuta", kazala je Brnabić.
Prema njenim rečima, mnogi se danas u svetu i u regionu "ponašaju kao da se to nikada nije ni dogodilo i kao da te strašne sudbine ne postoje", navodeći kao primer sudbinu devetogodišnjeg dečaka Brana Vučetića koji je teško ranjen preživeo logor za Srbe u Srebrenici, kao jedini preživeli od svoje porodice.
"Koliko je u svetu čulo da je postojao logor za Srbe (u Srebrenici), a morali bi da znaju i morali bi da čuju. I zato je važno što smo mi danas ovde, što ćemo biti ovde svake godine. Dok mi ne zaboravimo, dok mi pamtimo, dok mi pričamo o tome, dok je nas, istina će se čuti i imaće ko da zahteva pravdu, i to do kraja sveta i veka", rekla je predsednica Skupštine Srbije.
Ona je istakla da "ni posle tri decenije ova stradanja nisu dobila mesto ni u jednoj međunarodnoj rezoluciji.
"Srbija ne tražu osvetu"
"Nema komemoracije u Njujorku, nema suza u evropskom parlamentu, nema suza u drugim parlamentima država članica Evropske unije, nema kazni, nema čak ni reč o tome. Kada se jedne žrtve obeležavaju uz zvona i međunarodne deklaracije i rezolucije, a druge guraju u stranu kao da se nije ni desilo, to nije pravda, to je poruka, i mi tu poruku apsolutno ne prihvatamo i nikada je nećemo prihvatiti", rekla je Brnabić.
Prema njenim rečima, Srbija je, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem "uvek i nedvosmisleno izražavala poštovanje i pijetet prema svim zrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije" iz devedesetih godina prošlog veka.
"Upravo je predsednik Vučić to pokazao u Srebrenici, tada kao predsednik Vlade Republike Srbije, i za to je skoro životom platio. Ni za taj organizovani zločin niko nikada nije odgovarao", rekla je Brnabić.
Dodala je da je tada na Vučića izvršen "otvoren napad", kao na "stranog zvaničnika na teritoriji druge države u koju je došao kao gost, da pokaze pijetet" prema žrtvama.
Branbić je istakla da "ako je neko mislio da poštovanje prema drugim žrtvama" znači da će Srbija "učestvovati u gaženju srpskih žrtava, u potiskivanju i ignorisanju patnji i strdanja našeg naroda", to se nikada neće desiti.
Navela je da "Srbija ne tražu osvetu" i da je nikada nije ni tražila, već da "traži istinu i pravdu" i da neće odustati od zahteva da "srpske žrtve imaju ime, spomenik i poštovanje, da budu priznate i da zločin nad njima bude osuđen".
"Republika Srbija i Republika Srpska nastaviće da zajednički prikupljaju svedočenja, dokumentuju istinu i zahtevaju odgovornost. Ne zbog politike, već zbog istine i zbog budućnosti mi hoćemo mir i hoćemo sradnju, hoćemo stabilnost na Balkanu. Ali mir koji se gradi na laži nije mir, to je opasna tišina koja može dovesti do novih nerazumevanja", kazala je Brnabić.
Ona je poručila da će "Srbija i srpski narod čuvati istinu" koliko god to "skupo koštalo".
"Čuvaćemo sećanje na žrtve i dostojanstvo naroda i učinićemo sve da se ovakvo zlo više nikada ne ponovi", istakla je Brnabić. Dodala je da, ako je svet išta naučio u poslednjem veku, to je da "ćutanje nije neutralno", već da je ono izbor.
"A mi, od kada Srbiju vodi predsednik Aleksandar Vučić, a Srpsku Milorad Dodik, na to više ne pristajemo. Srbija će uvek biti garant mira i pouzdan partner da Balkan postane prostor saradnje a ne sukoba, i da budućnost generalcija koje dolaze bude mnogo bolja od proslosti", zaključila je Brnabić.
Komentari (0)