Ministar Vujić za Euronews: "Pravda mimo institucija je opasna za sve građane, sudije i tužioci moraju biti zaštićeni"
Komentari14/07/2025
-19:27
Ministar pravde Nenad Vujić upozorio je da je svaki oblik presuđivanja van zakonskih institucija opasan po društvo, ističući da "ulica ne može da sudi, niti presuđuje, niti oslobađa, niti određuje kazne". U intervjuu za Euronews Srbija, Vujić je ocenio da je pravda koja se traži i deli na ulici „pogubna za društvo“, jer vodi u pravni haos i ugrožava svakog građanina.
"Ta vrsta takozvane pravde koja dolazi iz mase, sa ulice, nikada nije bila pravda, već haos. Mi kao društvo moramo da sačuvamo institucije i zakon, jer kad svako počne da odlučuje o pravdi, više niko nije siguran. Ulica ne može da određuje kazne, niti da oslobađa, niti da presuđuje", naglasio je Vujić.
Povod za Vujićevo obraćanje su aktuelni pritisci na nosioce pravosudnih funkcija u Užicu, posebno nakon hapšenja tokom građanskih protesta. Najviše je, kako kaže, na udaru predsednica Osnovnog suda u Užicu, sudija Sunčica Misailović, čije su fotografije kačene po gradu uz pretnje na društvenim mrežama. Pretnje trpi i javni tužilac Vladimir Bošković.
"Sudija Misailović se obratila Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal i podnela prijavu jer su pretnje ozbiljne, i ona i tužilac Bošković se osećaju ugroženo. Ovo su situacije u kojima Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaštva moraju da reaguju i zaštite sudije i tužioce", poručio je Vujić.
On je potvrdio da je pozvao nadležne savete da preduzmu mere i dodao da očekuje njihovu reakciju jer je situacija "još sveža i u toku".
Pritisci sa ulice mogu da dovedu u pitanje presude
Vujić se osvrnuo i na komentare da su sudske odluke podložne uticaju ulice, podsetivši da pravna država mora da štiti nezavisnost sudstva.
"Postoje istorijski primeri, i kod nas i u svetu, gde je pravda sa ulice dovela do užasnih posledica. Efikasna suđenja koja traju dan-dva, sa povicima na ulici, nisu pravna država. To su opasni presedani", rekao je Vujić.
Upitan o presudama u Novom Sadu, gde su uhapšeni zbog sumnje na pokušaj državnog udara oslobođeni ili kažnjeni blaže od očekivanog, ministar kaže da ne može da spekuliše da li je ulica uticala na odluke, ali naglašava:
"Uvek mora da se proveri da li je presuda doneta pod pritiskom ili na osnovu slobodnog sudskog uverenja. Postoje mehanizmi kao što su Ustavni sud i Sud u Strazburu, koji mogu da ispitaju da li su ispoštovani standardi pravičnosti".
Advokati jesu nezavisni – ali nisu iznad zakona
Povodom pritvora određenog advokatu iz Užica i trodnevne obustave rada Advokatske komore Srbije u znak protesta, Vujić kaže da ne komentariše njihove odluke jer su samostalna profesija, ali naglašava da se ne sudi advokatu zato što je advokat, već zbog sumnje da je učestvovao u napadu na policiju.
"Ako sam ja, kao ministar pravde, napao policajca, imao bih odgovornost kao građanin. To što je neko advokat ne daje mu imunitet za kršenje zakona", jasan je Vujić.
Na pitanje o fotografiji na kojoj su zajedno rektor Vladan Đokić, poznata javna lica i glavni tužilac Nenadić, što je izazvalo kritike i krivičnu prijavu, Vujić ističe da javne ličnosti imaju pravo da sede s kim hoće, ali i obavezu da razmišljaju o tome kakvu poruku šalju javnosti.
"Ako se na fotografiji nalaze i lica koja se dovode u vezu sa određenim postupcima, a tužilac vodi te predmete, to otvara pitanje poverenja javnosti. Visoki savet tužilaštva ima mehanizme da to ispita kroz etički kodeks", dodao je Vujić.
Euronews Srbija
Komentarišući odnos sa Zagorkom Dolovac, Vujić odbacuje tvrdnje o “krizi poverenja” i kaže da je u pitanju demokratska debata u okviru Visokog saveta tužilaštva.
"Svi imamo jednako pravo glasa, bez obzira na to da li smo po funkciji ili birani članovi. Odluke se donose većinom i ako postoji različito mišljenje, to ne znači sukob, već pluralizam", objašnjava.
Viši stepen nezavisnosti – viša odgovornost
Ministar ističe i da bi trebalo razmisliti o balansu između nezavisnosti i odgovornosti u pravosuđu.
"Možda je klatno otišlo previše ka nezavisnosti, a odgovornost ostala po strani. Što je viši stepen samostalnosti, mora biti i viši stepen odgovornosti", naglasio je Vujić.
On smatra da je vreme da se otvori diskusija o efektima pravosudnih reformi usvojenih u prethodne tri do četiri godine, i da pravosuđe ne može da bude zatvoren sistem koji ne prati život.
Fokus na zakonima i digitalizaciji
Govoreći o prioritetima, Vujić je istakao da Ministarstvo pravde planira izmene čak 12 zakona u okviru poglavlja 23 i 24, uključujući zakone o sudskim taksama, krivičnom postupku, parničnom postupku, oduzimanju imovine i zakonima o maloletnicima.
"U julu nas očekuje važna izmena zakona o sudskim taksama radi poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu. Jesen će doneti čitav set zakona, od pravosudne akademije do lobiranja", najavio je Vujić.
Poseban akcenat stavio je na digitalizaciju pravosuđa.
"Moramo modernizovati sistem, koristiti nove tehnologije i prilagoditi zakon realnosti" – zaključio je Vujić i dodao da mu je cilj da postavi čvrste temelje, koje će njegovi naslednici moći da nadograđuju.
Kompletan intervju pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)