Fokus

Kolaković za Euronews: Francuska ponovo želi da preuzme ulogu velikog arbitra na Bliskom Istoku

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

25/07/2025

-

14:27

veličina teksta

Aa Aa

Francuska će priznati državu Palestinu na zasedanju Generalne skupštine UN u septembru, najavio je predsednik Emanuel Makron. Aleksandra Kolaković sa Instituta za političke studije ocenjuje da se radi o "zvaničnoj najavi francuskog predsednika" koja se uklapa u širi okvir ambicije Francuske da ponovo preuzme ulogu ključnog arbitra na Bliskom istoku.

Francuski predsednik Emanuel Makron objavio je pismo upućeno predsedniku Palestinske uprave Mahmudu Abasu, u kojem potvrđuje nameru Francuske da prizna državu Palestinu. Ukoliko se to dogodi, Francuska će postati prva zapadna sila koja je povukla takav potez, navodi naša sagovornica.

"To je negde najavljivano u prethodnom periodu, moglo se prepoznati po koordinatama i prosto nekim aktivnostima francuske diplomatije“, rekla je Aleksandra Kolaković u prelistavanju štampe na Euronews Srbija.

Kako je navela, najava priznanja treba da se posmatra u širem političkom kontekstu.

"Ja bih to posmatrala u jednom širem kontekstu francuske politike i generalno možemo to posmatrati u kontekstu ovog nastojanja da se ojača taj motor Evropske unije, francusko-nemački motor, što smo videli i kroz ovaj sastanak nedavni Makrona i Merca, ali i kroz ove aktivnosti koje se odnose na odnose između Kine i Evropske unije", dodaje ona.

Kolaković je ocenila da je situacija u Gazi dodatno uticala na reakciju francuskog predsednika.

"Bili smo svedoci jednog izuzetno strašnog odnosa i svih stradanja civila u Pojasu Gaze", rekla je Kolaković, dodajući da je "dinamika međunarodnih odnosa znatno izmenjena" nakon sukoba u Gazi 7. oktobra i rata u Ukrajini.

Šta bi za Palestince značilo priznanje?

Na pitanje da li je francuska reakcija zakasnila, Kolaković je odgovorila da to ima veze i sa unutrašnjom političkom situacijom u Francuskoj.

"Jer u znatnoj meri glasači u Francuskoj su se opredeljivali i prema tim slikama koje su dolazile i otuda i onaj rast levice koji je postojao u Francuskoj", dodaje ona.

Naglasila je da postoji i raznolik međunarodni odgovor.

"Izrael osuđuje Makrona i negde ga dovodi u situaciju da je on time priznao moć terorizma, odnosno terorističkih organizacija. Međutim, s druge strane vidimo i odobravanje od različitih struktura, pa ne samo unutar Francuske, već i šire. Španski premijer Sančez, recimo, pozdravio ovu odluku kao izuzetno potrebnu i hrabru."

Euronews Srbija

 

Kolaković smatra da Makron ovim potezom želi da "Francuska ponovo preuzme tu ulogu velikog arbitra na prostoru Bliskog Istoka“, što je deo tradicionalnog pristupa francuske spoljne politike. Takođe, podseća da se približava kraj njegovog drugog predsedničkog mandata:

"On očigledno želi da zaokruži, da tako kažemo, svoja dva mandata i da ima određenu vrednost to što će on ostaviti u kontekstu spoljne politike, koja jeste bila od 2017. negde u središtu njegovih interesovanja i aktivnosti", ukazuje naša sagovornica.

Kada je reč o praktičnim efektima ovog priznanja, Kolaković upozorava da "samo priznavanje države neće de facto značiti puno ukoliko ta država ne profunkcioniše, ne zaživi i ne garantuje jednu vrstu bezbednosti“.

"Nažalost, to nasleđe istorije i odnosa koji su na tom prostoru izuzetno kompleksni gradi jednu veliku spiralu tih ratova i sukoba", rekla je ona.

Ceoo razgovor sa Aleksandrom Kolaković pogledajte u videu na početku teksta.

Komentari (0)

Svet