Biznis vesti

Merc upozorava na kritičnu situaciju u nemačkoj privredi i poziva na reforme

Komentari
Merc upozorava na kritičnu situaciju u nemačkoj privredi i poziva na reforme
Sebastian Gollnow / AFP / Profimedia - Copyright Sebastian Gollnow / AFP / Profimedia

Autor: Tanjug

06/01/2026

-

17:11

veličina teksta

Aa Aa

Nemački kancelar Fridrih Merc je u pismu poslanicima vladajuće koalicije u Berlinu koje su danas delimično preneli nemački mediji, istakao da je prioritet za 2026. godinu podsticanje privrednog rasta i unapređenje poslovnog okruženja u zemlji.

On navodi da dosadašnje odluke nisu dovoljno poboljšale konkurentnost nemačke ekonomije, a stanje u pojedinim sektorima je označio kao "veoma kritično".

Prema Mercovim rečima, problemi pogađaju kako velike industrijske koncerne, tako i značajan broj srednjih i malih preduzeća, dok se u mnogim kompanijama beleži gubitak radnih mesta.

Ocenio je da je stanje u industriji alarmantno u pojedinim granama, bez preciziranja sektora, ali u kontekstu se pre svega misli na automobilski i prerađivački sektor, prenosi Dojče vele.

Upozorenje dolazi nakon 2025. godine koju su obeležili stagnacija privrednog rasta, veliki otkazi u ključnim industrijama poput automobilske, kao i talas bankrota kakav Nemačka nije videla godinama.

Merc je naveo da će vladajuća koalicija zbog toga morati da se fokusira na "prave političke i pravne odluke" kako bi se drastično poboljšali uslovi za poslovanje.

Posebno je istakao da se nemačka ekonomija suočava sa promenjenim globalnim okolnostima u kojima dosadašnji modeli više ne daju rezultate.

U pismu je ocenio da produktivnost u Nemačkoj "više nije dovoljna", navodeći kao ključne probleme visoke troškove rada i energije, prevelike birokratske prepreke i visoka poreska opterećenja.

Merc je upozorio da samo odlučne političke i pravne mere mogu da znatno poboljšaju uslove poslovanja i omoguće nemačkoj privredi da izađe iz krize.

Kancelar je napomenuo da je neophodno fokusirati se na reforme koje će stimulisati rast i ojačati industrijsku i ekonomsku konkurentnost zemlje.

Komentari (0)

Biznis