Evropa

Fico: Događaji u Bačkom Petrovcu isključivo unutrašnje političko pitanje suverene Srbije

Komentari
Fico: Događaji u Bačkom Petrovcu isključivo unutrašnje političko pitanje suverene Srbije
Tanjug/HINA/Damir Senčar - Copyright Tanjug/HINA/Damir Senčar

Autor: Euronews Srbija

12/08/2025

-

09:55

veličina teksta

Aa Aa

Premijer Slovačke Robert Fico izjavio je da su događaji u Bačkom Petrovcu isključivo unutrašnje političko pitanje suverene Srbije i nemaju nikakve veze sa statusom slovačke nacionalne manjine, čemu, kako je istakao, slovačka vlada u saradnji sa srpskom posvećuje posebnu pažnju.

Fico je u objavi na Fejsbuku, povodom događaja tokom vikenda na Slovačkim nacionalnim svečanostima u Bačkom Petrovcu, naveo da srpska vlada zaslužuje zahvalnost Slovačke za odnos prema Slovakinjama i Slovacima koji žive u Srbiji.

Fico je dodao da je kao predsednik vlade dobio detaljne informacije o tom događaju i da informacije potvrđuju da su građani Srbije slovačke nacionalnosti, slično kao i drugi građani Srbije, politički podeljeni u više tabora.

"Različiti pogledi na vladinu i opozicionu politiku u Srbiji stvaraju prostor za političke sukobe različitog obima i intenziteta. Ne moramo ići daleko po primere, jer je slična situacija i u Slovačkoj", dodao je Fico.

On je, povodom kritika opozicionih stranaka Progresivna Slovačka i Sloboda i solidarnost upućenih slovačkoj vladi zbog njene, kako je navedeno, "neaktivnosti" povodom dešavanja u Bačkom Petrovcu, rekao da "premudri liberali i progresivci", kao i obično, ignorišu objektivne informacije, mešaju se u pitanja suverene Srbije i doprinose daljoj podeli ljudi.

Tokom vikenda je u Bačkom Petrovcu, na tradicionalnoj manifestaciji Slovačke svečanosti, došlo do incidenta pošto su na izložene i fotografije sa protesta u Srbiji, a pojedini građani su ih uklonili.

Nacionalni savet Slovaka najoštrije je osudio, kako je navedeno, direktan pokušaj politizacije Slovačkih narodnih svečanosti od strane blokadera i opozicionih stranaka.

U saopštenju je istaknuto da su Slovačke narodne svečanosti najstarija krovna slovačka manifestacija značajna za sve Slovake bez obzira na političku pripadnost i da predstavlja oficijelni praznik svih Slovaka u Srbiji.

"Provociranje od strane ostrašćenih blokadera i mrzitelja Srbije, narušavanje oficialnih programa Slovačkih narodnih svečanosti, pravljenje političkih performansa kako bi televizje Nova S i N1 mogla popuni svoju dnevnu programsku šemu lažima je nedopustivo", naglašeno je u saopštenju.

Dodaje se da su Slovaci i Srbi bratski narodi i da neće dozvoliti da na bratske odnose utiču, kako je navedeno, lažni studenti i propala opozicija.

 

Komentari (0)

Evropa