Glasne žice moćniije od motorne testere: Australijanac oborio Ginisov rekord kao najglasniji na svetu
Komentari
Džozef Mekgrejl-Bejtap, zvanični gradski telal odnosno glasnik vesti iz Kanbere vlasnik je novog rekorda za najglasniji uzvik ikada zabeležen.
Ginisova knjiga rekorda prošle nedelje zvanično je priznala da je 58-godišnji Australijanac ispustio najglasniji pojedinačni uzvik ikada zabeležen. Uzviknuo je reč "sad" ("now") jačinom od 122,4 decibela.
Time je oborio prethodni rekord od 121,7 decibela koji je 1994. godine postavila Anelisa Flanagan. Ona je tada uzviknula prodorno "tišina" ("quiet"). Takva jačina zvuka može da se poredi sa motornom testerom, poletanjem mlaznog aviona ili sirenom hitne pomoći iz neposredne blizine.
Na sreću svih u njegovom okruženju, pokušaj obaranja rekorda nije nešto za šta je mogao da trenira, rekao je Mekgrejl-Bejtap u utorak.
"Ne postoji način da se zaista vežba za ovako nešto. Morate da sačuvate glas za sam dan pokušaja obaranja rekorda", rekao je on.
"Bilo mi je potrebno sedam pokušaja za samo jednu reč, a to je bila reč ‘sad’. Glas mi je narednih nekoliko dana bio potpuno iscrpljen. Bio sam promukao, bilo je užasno. Dakle, ne možete baš da trenirate za ovo, ali je veoma zabavno dok to radite", dodao je.
Mekgrejl-Bejtap smatra da je najglasniji muškarac na svetu, a ne najglasnija osoba, jer ranije nije postojao poseban rekord za muškarce.
"Drago mi je što ona može da zadrži svoj rekord. Tako da je ona i dalje najglasnija žena na svetu, a ja sam najglasniji muškarac na svetu", rekao je.
Dodao je da je na rekord Anelise Flanagan naišao slučajno, dok je bezuspešno pretraživao Ginisovu knjigu rekorda tražeći dostignuća povezana sa profesijom gradskog glasnika.
Takmičarski duh kada je reč o glasnom dozivanju razvio je nakon što je 2017. godine imenovan za zvaničnog gradskog glasnika ili telala australijske prestonice Kanbere.
Reč je o počasnoj funkciji sa skraćenim angažovanjem koju je ustanovila lokalna samouprava, a koju on opisuje kao "zabavu". Njegovo službeno ime u toj ulozi je Lord Džozef.
On objavljuje važne informacije na lokalnim manifestacijama, školskim svečanostima i automobilskim sajmovima.
Sa tom funkcijom došlo je i članstvo u Udruženju počasnih glasnika, posvećenom očuvanju istorijske i ceremonijalne uloge telala.
Na takmičenju tog udruženja 2024. godine pobedio je najglasnijim uzvikom "Ojez, ojez, ojez“ od 98 decibela. To je tradicionalni poziv na tišinu i pažnju pre nego što gradski glasnik saopšti proglas.
Za pokušaj obaranja svetskog rekorda isprobavao je različite reči pre nego što se odlučio za "sad".
Njegov uzvik zabeležen je 2. maja u radio-studiju u Kanberi, u prisustvu profesionalnog akustičkog inženjera i svedoka. Snimci su potom poslati Ginisovoj knjizi rekorda, koja je rekord zvanično potvrdila u petak.
Ovo nije prvi put da je Mekgrejl-Bejtap oborio svetski rekord, podseća Euronews.
Godine 2019. postavio je rekord u brzini gađanja lukom i strelom, ispalivši deset strela za 60,03 sekunde. Time je za delić sekunde nadmašio rekord koji je stajao od 2015. godine.
Međutim, samo devet meseci kasnije, sedmogodišnji dečak nadmašio je njegov rezultat za čak 11,4 sekunde.
Mekgrejl-Bejtap kaže da nema nameru da pokušava da vrati rekord u streličarstvu niti da po svaku cenu zadrži rekord u glasnom uzvikivanju.
"Ako me neko nadmaši, to je sjajno. Rekordi postoje da bi bili obarani", rekao je telal.
Komentari (0)