Obnovljena vila princa Đorđa Karađorđevića: Šta se sve skriva iza zdanja u Gornjoj Toponici
Komentari17/05/2025
-09:36
Vila u krugu psihijatrijske bolnice u Gornjoj Toponici kod Niša, koja je građena u prvoj polovini 20. veka, a u kojoj je 16 godina boravio princ Đorđe Karađorđević, godinama je propadala. Konačno je dobila novo ruho i sada potpuno drugačije izgleda u odnosu na pre nekoliko meseci kada je počela rekonstrukcija. Izgleda upravo onako kako je izgledala u vreme kada je princ tu boravio. Princ je u njoj bio od 1926. godine do Drugog svetskog rata. Uskoro će biti otvorena i za posetioce.
Direktor psihijatrijske bolnice u Gornjoj Toponici doktor Milan Stanojković kaže za Euronews Srbija da je ideja bila da se zaštiti jedan spomenik koji govori o istoriji srpskog naroda.
"Mislim da smo to uspeli. Ova vila, inače, ima i posebno mesto u psihosocioterapijskom procesu koji je povezan sa tretmanom naših pacijenata ovde. Ona je nekada bila mesto gde se održavala kolonija Prinčev san, sa našim poznatim umetnicima. Tu je pokojni Milić od Mačve takođe dolazio, Bata iz Vučja i drugi slikari. Mi mislimo da to vratimo ponovo na taj put. Ta vila treba da ima značajno mesto u tom terapijskom procesu za naše pacijente, pa smo stupili u kontakt i sa arhivom grada Niša. Imaćemo uskoro ovde jednu izložbu, biće neka mala priredba za pacijente", rekao je on.
Na manifestaciji Prinčev san umetnici i pacijenti se druže i to je jedan vid rehabilitacije i socijalizacije.

Euronews
"Ona se održava negde u jesen uoči naše slave Sveti vrači u novembru. Možda ćemo već ove godine uspeti da ponovo to organizujemo. Što se tiče posetilaca, već smo u kontaktu sa Turističkom organizacijom grada Niša. Postoji interesovanje niških osnovnih i srednjih škola. Omogućićemo i našim učenicima, deci, da dođu, da se upoznaju s istorijom naše zemlje, a takođe i turističkim grupama koje obilaze grad", rekao je Stanojković.
U vili i lične stvari princa
U vili su sačuvane i neke lične stvari princa Đorđa Karađorđevića, što može da bude atraktivno za posetioce.
Tu je pisaća mašina koju je on koristio, njegov radni stočić i nekoliko komada nameštaja, uključujući lustere u hodniku.
Euronews
"Ostalo smo pokušali da rekonstruišemo, da uz konsultacije stručnjaka napravimo ambijent za koji pretpostavljamo da je bio ovakav u ono vreme", dodao je Stanojković.
Načelnik odeljenja narkomanije u ovoj bolnici, psihijatar Dragan Vukadinović rekao je za Euronews Srbija da su dva lustera u socijalističkom periodu 60-tih i 70-tih godina 20. veka proveli na tavanu te vile.
"Sklonjeni su i na njihovo mesto stavljene su neonke. Srećom, u sklopu renoviranja ove vile, slučajno je otkriveno da su na tavanu zgrade ova dva lustera, reparirana su i vraćena su na svoje mesto", dodaje on.
U vili je spomen soba a o renoviranju vile Euronews Srbija je i ranije izveštavao.
Euronews
"Posle vaše reportaže me pozvala jedna sugrađanka i rekla da u kući čuva fotoaparat koji je princ Đorđe poklonio njenom deki. Naime, princ Đorđe je dobio radio aparat na kojem su bile blokirane inostrane stanice. Njen deka ga je prepravio, dodao antenu pa je mogao da sluša i stanice koje mu nisu bile dozvoljene. Princ mu je poklonio fotoaparat. Sa tom pričom ga je gospođa donela i donirala ovaj fotoaparat bolnici. Tako da je sad to jedna od stvari iz perioda boravka princa Đorđa u ovoj ustanova pridodata ovoj našoj maloj muzejskoj postavci", rekao je Vukadinović.
"Kockica mozaika zaslužuje da bude očuvana"
Vila krije mnoge zanimljive priče i podatke, a samo deo je ispričao Vukadinović koji je proučavao prinčev život.
On kaže da je dilema da li je princ Đorđe Karađorđević bio pacijent ili nije bio pacijent, odnosno da li stoji ta dijagnoza koju su mu komisijski odredili.
"On je realno prinudno doveden da bi se sklonio u sklopu borbe za presto i borbe oko prestola, da bi se sklonio praktično iz te pozicije. I jedan od razloga zašto ova vila, ova zgrada ima logiku da se očuva, sačuva i prezentuje na ovaj način je upravo u otvaranju jedne psihijatrijske dileme o destigmatizaciji, o eventualno ranijoj zloupotrebi psihijatrije koja je uvek aktuelna", rekao je Vukadinović za Euronews Srbija.
Navodeći izreku da reke ne teku nego samo voda protiče i da vreme ne prolazi nego čovek, Vukadinović je rekao da zato treba čuvati neke kockice lepog mozaika koje govore o vekovnoj tradiciji srpske psihijatrije i srpske medicine.
"Niš ima možda i lepših i značajnih zgrada u medicinskom smislu, Pasterov zavod, zgrada u vojnoj bolnici. Ali ova kockica mozaika treba i zaslužuje da bude očuvana upravo da pokaže našu tradiciju", rekao je on.
Euronews
"Sa brda durbinom posmatrao princa"
Princ je u vili imao poslugu, ali nije mogao da ide dalje od kruga bolnice.
Navodeći da je prva stomatološka ordinacija u okviru psihijatrijske ustanove napravljena u ovoj zgradi, Vukadinović kaže da je princ tražio da ode do stomatologa da bi izašao iz ovog prostora.
"Nekoliko puta su ga odveli. Posle petog, šestog puta je čuo zveku u ovoj prostoriji. I kad je pitao šta se dešava, oni su ga obavestili da se ovde pravi stomatološka ordinacija. Tako da su i na taj način blokirali izlazak iz ovog kruga", rekao je on.
Kroz prozor vile vidi se brdo.
Vukadinović je naveo da postoji priča da je kralj Aleksandar, koji nije hteo da dođe da se sretne sa princom, sa tog brda durbinom posmatrao Đorđa Karađorđevića.
On je rekao da sigurno postoji bezbroj anegdota i priča, kao i da je pokušao nešto od toga da prikupi, ali da je to je mala mrvica hiljade priča.
"Znate za onu izreku da čovek povremeno treba da obiđe groblje, ludnicu i zatvore. Ako nije tamo, to je već dovoljan razlog da bude zadovoljan. Ovo je jedan segment psihijatrijske bolnice koji zaslužuje da se vidi, ne samo zbog onog što će da se vidi, već i zbog onog što će da se čuje o istorijatu i srpske medicine i srpske psihijatrije ovog kraja uopšte", zaključio je Vukadinović.
Komentari (0)