Politika

Posle pet meseci bojkota poslanici Srpske liste u kosovskoj skupštini: Kurtijev režim se obračunava sa Srbima na KiM

Komentari

Autor: Fonet

08/02/2024

-

12:47

Posle pet meseci bojkota poslanici Srpske liste u kosovskoj skupštini: Kurtijev režim se obračunava sa Srbima na KiM
Posle pet meseci bojkota poslanici Srpske liste u kosovskoj skupštini: Kurtijev režim se obračunava sa Srbima na KiM - Copyright Euronews/Anđelka Ćup

veličina teksta

Aa Aa

Poslanici Srpske liste vratili su se u Skupštinu Kosova, preneo je danas portal KoSSev. Navedeno je da je to prvo pojavljivanje Srpske liste od sednice 14. septembra prošle godine, od kada su sve ostale sednice bojkotovali.

Dodaje se da je u pitanju šestomesečni period redovnog obnavljanja procedure, kako se ne bi izgubili mandati. Srpska lista je u sredu uveče pozvala međunarodne predstavnike uz ocenu da je "krajnje vreme da reaguju na Kurtijevo ponašanje", naglašavajući da je njegov cilj "progon srpskog stanovništva".

U saopštenju je danas Srpska lista ocenila da je zastrašivanje poštenih i vrednih srpskih porodica, poput paljenja štale porodici Milenković u selu Odanovce u opštini Kosovska Kamenica, posledica direktne netrpeljivosti i javnog obračuna režima Aljbina Kurtija sa srpskim narodom na Kosovu i Metohiji.

U saopštenju Srpske liste ističe se da se desetak srpskih porodica u selu Odanovce, po drugi put u kratkom periodu, našlo na udaru piromana, a da je nekažnjavanje odgovornih za napad na Srbe i otvoreno institucionalno nasilje pogodno tlo za ekstremiste kojima smetaju i malobrojni Srbi u tom selu.

"Strašna je činjenica da niko od međunarodnih predstavnika nije reagovao na kontinuirane napade na Srbe južno od Ibra. Režim Aljbina Kurtija je uspeo da kreiranjem haosa svojim antisrpskim odlukama, ostavi po strani pažnju međunarodne javnosti sa svakodnevnih etnički motivisanih napada na naše građane", navodi Srpska lista.

Dodaje se da taj napad, kao i svi prethodni nisu slučajni i jedinstveni slučajevi, već očigledno deo ozbiljnog i sveobuhvatnog plana za progon srpskog naroda sa svojih vekovnih ognjištva.

"Mir je najveća vrednost, koju moramo svi čuvati i braniti od nasrtaja Aljbina Kurtija, ali mir nije kada se progoni srpski narod, zabranjuje srpski dinar, ukidaju plate, penzije, stipendije i socijalna davanja, ili kada se napadaju malobrojni Srbi koji samo žele da žive na svojoj zemlji", navodi Srpska lista.

Srpska lista obratila se Kvinti, traže zaustavljanje egzodusa srpskog naroda

Srpska lista uputila je u sredu pismo ambasadorima zemalja Kvinte na Kosovu i Metohiji u kojem prenose molbe i očekivanja srpskog naroda sa tog prostora da spreče teror Aljbina Kurtija i zaustave egzodus srpskog naroda sa vekovnih ognjišta, s posebnim akcentom na katastrofalne posledice ukidanja srpskog dinara, ali i detaljne primere represije koju trpe Srbi južno i severno od Ibra.

"Obraćamo Vam se u ime srpskog naroda sa Kosova i Metohije, prenoseći Vam narodne molbe i očekivanja da iskoristite ogroman, svoj lični, kao i autoritet poštovanih država koje predstavljate na ovim prostorima, da hitno zaustavite egzodus našeg naroda sa svojih vekovnih ognjišta", navodi se pismu u koje je Tanjug imao uvid, a koje je Srpska lista najavila na poslednjoj konferenciji za medije.

U pismu je Srpska lista skrenula pažnju da se nasilje nad srpskim narodom u pokrajini koje traje više od dve decenije, intenziviralo od 2021. godine i dolaska Aljbina Kurtija na vlast, s ciljem "progona i uništenja svega srpskog sa ovih prostora" i istakla da "na Kosovu ne postoji ljudsko pravo koje režim Aljbina Kurtija nije prekršio kada su Srbi u pitanju".

"Poslednja u nizu tih drastičnih mera protiv Srba je odluka o ukidanju dinara, odnosno platnog prometa, kojom se izaziva finansijski kolaps srpskog naroda na ovim prostorima. Srbi su njome stavljeni u najteži položaj od sukoba 1999. godine i faktički primorani na ubrzano iseljavanje sa ovih prostora", piše u dopisu i detaljno se navode pojedinačna davanja i plaćanja.

Kako je istaknuto, ako se ima u vidu da se iz budžeta Srbije uplaćuje 31.831 plata, 29.115 penzija, 2.430 stipendija, više od 31.000 socijalnih davanja, ta odluka će bez izvora prihoda ostaviti 100.000 Srba.

"Dodatno, sve institucije srpskog sistema, počev od zdravstva, prosvete, socijalnih službi, narodnih kuhinja, sportskih i kulturnih kolektiva nadalje neće moći da funkcionišu, jer im se prekidom platnog prometa onemogućava prijem novca za zaposlene, kao i vršenje bilo kakvih uplata. Tako na primer naši studenti neće imati novac od stipendija, ali neće moći ni da plate školarine, prijave ispita ili studentski dom i hranu u menzi. Niko od Srba neće moći da plaća kredite, račune i obezbedi hranu za svoju decu. Posebno će biti problem sa građanima kojima je nažalost za svakodnevni život biti potrebna odgovarajuća socijalna pomoć, koja neće moći biti isplaćena", navode i dodaju:

"Rečju, nijedna obrazovna i zdravstvena institucija u ovim uslovima neće biti u mogućnosti da nadalje funkcioniše, a čak će i naši najstariji sugrađani, opterećeni različitim bolestima, ostati bez penzija i mogućnosti da sebi obezbede hranu i lekove, kao i da redovno izmiruju svoje račune".

Pismom se predstavnicima Kvinte ističe da će snabdevanje hranom, lekovima i sanitetskim materijalom zdravstvenih ustanova koje pružaju usluge Srbima, ali i Albancima, Bošnjacima, Romima, Gorancima i svim ostalim građanima biti nemoguće. 


 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija