Nauka

NASA vraća raketu na lansirnu rampu pripremajući let ka Mesecu

Komentari
NASA vraća raketu na lansirnu rampu pripremajući let ka Mesecu
NASA vraća raketu na lansirnu rampu pripremajući let ka Mesecu - Copyright Tanjug/AP/Sam Lott/NASA

Autor: Tanjug

19/03/2026

-

17:03

veličina teksta

Aa Aa

Američka svemirska agencija NASA planira da večeras vrati svoju ogromnu raketu na lansirnu rampu Svemirskog centra Kenedi na Floridi, kako bi pripremila let kapsule koja će prevesti četvoro astronauta na dugo očekivani put oko Meseca, prenosi danas NBC News.

Raketa visoka 96 metara, na čijem se vrhu nalazi kapsula "Orion", lansiraće posadu na desetodnevno putovanje već 1. aprila. 

Raketa i letelica moraju, međutim, najpre da pređu put od 6,4 kilometra od hangara do lansirne rampe, a koji će najverovatnije trajati oko 12 sati, navodi tv mreža.

To je drugi put da se za lansiranje priprema raketa teška 5,3 miliona kilograma. 

Prvi put je dopremljena do lansirne rampe sredinom januara, ali pre nekoliko nedelja, inženjeri su pronašli blokadu u protoku helijuma zbog koje je NASA morala da vrati raketu u svoju zgradu za sklapanje letelica radi popravke.

Povratak rakete na lansirnu rampu uključivaće pokretnu platformu poznatu kao guseničar-transporter, koja će se kretati polako, brzinom od oko 1,6 kilometara na sat.

U okviru misije, poznate kao "Artemis II", po prvi put će raketa američke svemirske agencije i letelica "Orion" prevoziti ljude. 

Tanjug/AP/Joel Kowsky

 

To će biti drugi svemirski let ovog raketnog sistema, nakon bespilotne misije oko Meseca, "Artemis I", 2022. godine, podseća NBC News. 

Kada članovi posade, astronauti NASA-e Rid Vajzman, Kristina Koh i Viktor Glover i kanadski astronaut Džeremi Hansen, budu kružili oko Meseca, mogli bi da dosegnu veću udaljenost od Zemlje nego iko pre.

NASA je saopštila da je uspela da reši probleme sa protokom helijuma dok je raketa bila u hangaru zamenom zaptivke u vodu koji dovodi helijum iz zemaljskih sistema u raketu. 

Inženjeri su takođe zamenili baterije na raketi i letelici “Orion“ i sproveli razne testove.
Problem sa helijumom otkriven je nakon višesatnog testa punjenja gorivom na dan lansiranja.
To je bila druga takva proba rakete, nakon što je prva morala da bude obustavljena zbog curenja vodonika na repu rakete.

Zvaničnici NASA-e sastali su se prošle nedelje na dvodnevnoj konferenciji na kojoj su rukovodioci misije, posada i drugi predstavnici agencije razgovarali o predstojećem letu i njegovim rizicima. 

NASA je odlučila da nastavi sa pokušajem lansiranja u aprilu, formalno sertifikujući raketu i svemirsku letelicu za let.

Komentari (0)

Magazin