Fokus

Nobelova nagrada za hemiju biće dodeljena danas u Stokholmu

Komentari
Nobelova nagrada za hemiju biće dodeljena danas u Stokholmu
Tanjug/AP/Henrik Montgomery/TT News Agency - Copyright Tanjug/AP/Henrik Montgomery/TT News Agency

Autor: Tanjug

08/10/2025

-

10:02

veličina teksta

Aa Aa

Kraljevska švedska akademija nauka danas će objaviti dobitnike Nobelove nagrade za hemiju.

Između 1901. i 2024. godine dodeljeno je 116 nagrada za hemiju za 195 naučnika, preneo je AP.

Prošle godine, Nobelova nagrada dodeljena je biohemičaru sa Univerziteta u Sijetlu, Dejvidu Bejkeru, kao i Demisu Hasabisu i Džonu Džamperu, naučnicima u Google DeepMind-u, britansko-američkoj laboratoriji za istraživanje veštačke inteligencije sa sedištem u Londonu.

Njih trojica su nagrađena za otkriće tehnika za dekodiranje i dizajniranje novih proteina.

Njihov rad je koristio napredne tehnologije, uključujući veštačku inteligenciju, i ima potencijal da transformiše način na koji se prave novi lekovi i drugi materijali.

Prvi Nobel za 2025. godinu objavljen je u ponedeljak, a reč je o nagradi za medicinu koja je pripala jaučnicima Meri E. Brunkov, Fredu Ramsdelu i dr Šimonu Sakagučiju za njihova otkrića na polju imunologije.

Nagrada za fiziku pripala je Džonu Klarku, Mišelu H. Devoreu i Džonu M. Martinisu za njihovo istraživanje čudnog sveta subatomskog kvantnog tuneliranja koje unapređuje moć svakodnevnih digitalnih komunikacija i računarstva.

Dobitnik Nobelove nagrade za književnost biće sutra objavljen, nagrada za mir biće objavljena u petak, a nagrada za ekonomiju sledećeg ponedeljka.

Ceremonija dodele nagrada održaće se 10. decembra, na godišnjicu smrti Alfreda Nobela, osnivača nagrade.

Nobel je bio bogati švedski industrijalac i pronalazač dinamita. Umro je 1896. godine.

Komentari (0)

Svet