Nauka

Istraživanje otkriva da bi topljenje svih glečera moglo bi da podigne nivo mora do 150 metara:

Komentari
Istraživanje otkriva da bi topljenje svih glečera moglo bi da podigne nivo mora do 150 metara:
Istraživanje otkriva da bi topljenje svih glečera moglo bi da podigne nivo mora do 150 metara: - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Potpuno topljenje svih glečera na Zemlji moglo bi da podigne nivo mora i do 150 metara, izjavila je Ana Kozaček, naučnik iz Arktičkog i antarktičkog istraživačkog instituta (AARI) za RIA Novosti.

"Prema istraživanjima, ako bi se svi glečeri na planeti potpuno otopili, nivo mora bi mogao da poraste za 60 metara, a uzimajući u obzir termičko širenje vode, i do 150 metara", rekla je Kozaček.

Dodala je da se ne očekuje da će do takvog scenarija doći u narednim vekovima.

"Nivo mora širom sveta i dalje raste. Od 1900. godine povećan je za približno 25 centimetara, a trenutna stopa rasta u proseku iznosi oko tri milimetara godišnje", zaključila je.

U martu 2026. godine, NASA i Nacionalni centar za podatke o snegu i ledu (NSIDC) saopštili su da je arktički morski led tokom zime dostigao maksimum od samo 14,2 miliona kvadratnih kilometara, što je najniži zabeleženi zimski maksimum od početka satelitskih merenja 1979. godine.

Servis za praćenje klimatskih promena Kopernikus objavio je satelitske podatke krajem marta koji su pokazali da je pokrivenost ledom pala na najniži nivo, pri čemu su naučnici zabeležili nestanak ledene površine dvostruko veće od površine američke države Teksas.

Komentari (0)

Magazin