Australijski tinejdžeri podneli žalbu na zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina
Komentari
26/11/2025
-11:36
Dvoje petnaestogodišnjaka podnelo je žalbu Višem sudu u Australiji zbog uvođenja zabrane društvenih mreža za mlađe od 16 godina.
Žalbu je organizovala kampanja "Projekat za digitalnu slobodu", koja je saopštila da je pokrenula postupak u Višem sudu Australije sa namerom da blokira pomenuti zakon, piše Sky News.
Organizacija tvrdi kako će zabrana lišiti mlade Australijance njihove slobode političke komunikacije, što je pravo garantovano Ustavom.
"Zakon je krajnje preteran", navodi se u saopštenju.
Mediji u Australiji prenose i da je YouTube zapretio pokretanjem pravnog postupka zbog toga što zabrana guši političku komunikaciju.
Ova zabrana, prva tog tipa u svetu, treba da stupi na snagu 10. decembra, a njom su obuhvaćene društvene mreže "Facebook", "Instagram", "Snapchat", "Threads", "TikTok", "X", "YouTube", "Reddit" i "Kick", ali ne i platforma za deljenje slika "Pinterest".
Komentari (0)