Nauka

Nova opservatorija "Vera Rubin" otkrila više od 11.000 do sada nepoznatih asteroida

Komentari
Nova opservatorija "Vera Rubin" otkrila više od 11.000 do sada nepoznatih asteroida
Nova opservatorija "Vera Rubin" otkrila više od 11.000 do sada nepoznatih asteroida - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

07/04/2026

-

10:55

veličina teksta

Aa Aa

Nova čileanska opservatorija "Vera Rubin" otkrila je više od 11.000 do sada nepoznatih asteroida, dok je istovremeno preciznije izmerila desetine hiljada već poznatih objekata u Sunčevom sistemu.

Do otkrića je došlo već u ranoj fazi rada Opservatorije, koja koristi teleskop sa ogledalom od 8,4 metra i najveću digitalnu kameru ikada napravljenu za astronomiju, prenosi portal Space.

Među novootkrivenim telima nalaze se 33 asteroida bliska Zemlji, kao i oko 380 objekata iza Neptuna.

Naučnici navode da nijedan od novootkrivenih asteroida ne predstavlja pretnju za Zemlju.

Stručnjaci ističu da ovi rezultati pokazuju izuzetne mogućnosti opservatorije, koja već sada nadmašuje tradicionalne programe za potragu za asteroidima.

Očekuje se da će tokom 10-ogodišnjeg istraživačkog projekta Opservatorija otkriti milione novih objekata i značajno unaprediti praćenje potencijalno opasnih asteroida, kao i razumevanje nastanka Sunčevog sistema.

Naučnici naglašavaju da će novi podaci omogućiti preciznije određivanje putanja asteroida i ranije otkrivanje eventualnih pretnji, čime se unapređuje i planetarna odbrana.

Komentari (0)

Magazin